Zovirax Duo

1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru i 10 mg hydrokortyzonu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zovirax Duo tuba 2 g, krem 23,61zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego łączący przeciwwirusowe działanie acyklowiru z działaniem przeciwzapalnym hydrokortyzonu. Zmniejsza ryzyko rozwoju wrzodziejących zmian chorobowych skóry, wywołanych wirusem opryszczki. Przypuszcza się, że działanie leku polega na usuwaniu wirusa i osłabieniu miejscowej reakcji zapalnej na wardze, co prowadzi do zmniejszenia objawów zakażenia. Ze względu na ograniczone wchłanianie leku po zastosowaniu miejscowym, należy spodziewać się małej ekspozycji ogólnoustrojowej na acyklowir. Tylko niewielka część zastosowanej dawki glikokortykosteroidu ulega wchłanianiu, z tego względu nie należy spodziewać się wpływu leku na równowagę hormonalną.

Dawkowanie

Miejscowo na skórę. Dorośli i młodzież (powyżej 12 lat): należy nałożyć odpowiednią ilość leku na zmienione chorobowo obszary skóry, a także, jeśli to możliwe, na sąsiadującą z nimi powierzchnię skóry. Stosować 5 razy na dobę przez 5 dni (np. w przybliżeniu co 3-4 h z pominięciem nocy). Leczenie należy rozpocząć najwcześniej, jak to jest możliwe, najlepiej natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów przedmiotowych i podmiotowych. Leczenie powinno trwać 5 dni. Jeżeli zmiany są nadal obecne po 10 dniach, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem. Należy umyć ręce przed nałożeniem i po nałożeniu kremu oraz unikać niepotrzebnego pocierania zmian chorobowych lub dotykania ich ręcznikiem, aby uniknąć zaostrzenia lub przeniesienia zakażenia. Bezpieczeństwo i skuteczność leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie zostały ustalone.

Wskazania

Leczenie wczesnych objawów przedmiotowych i podmiotowych nawracającej opryszczki warg w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wrzodziejącej opryszczki warg u immunokompetentnych dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie w przypadku chorobowych zmian skórnych wywołanych innym wirusem, niż wirus opryszczki zwykłej oraz w przypadku grzybiczych, bakteryjnych lub pasożytniczych zakażeń skóry.

Środki ostrożności

Kremu nie należy stosować na błony śluzowe (np. oczu, jamy ustnej, nosa i narządów płciowych). Nie należy stosować w leczeniu opryszczki narządów płciowych. U pacjentów z ciężką nawracającą opryszczką wargową, należy wykluczyć inne przyczyny choroby. Nie należy stosować leku wraz z opatrunkiem okluzyjnym takim jak plastry opatrunkowe czy plaster na opryszczkę. Lek nie jest zalecany do stosowania przez pacjentów z obniżoną odpornością ze względu na możliwość rozwoju pseudooportunistycznych zakażeń lub rozwoju opornych na leki szczepów, które wymagają ogólnego leczenia przeciwwirusowego. Pacjenci zarażeni wirusem opryszczki powinni unikać rozprzestrzeniania się wirusa, zwłaszcza gdy występują zmiany chorobowe (np. należy myć ręce przed zastosowaniem i po zastosowaniu kremu). Brak badań u pacjentów, u których występowały jednocześnie zapalenia skóry innego pochodzenia. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) i glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Często: wysuszenie, złuszczanie się skóry. Niezbyt często: przemijające pieczenie, mrowienie lub kłucie po zastosowaniu leku, świąd. Rzadko: rumień, zmiany pigmentacji, kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu pod opatrunkiem okluzyjnym, odczyny w miejscu zastosowania (w tym przedmiotowe i podmiotowe objawy stanu zapalnego). Bardzo rzadko: nagłe reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk naczynioruchowy).

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w okresie ciąży można rozważać jedynie gdy potencjalne korzyści przeważają możliwe, nieznane ryzyko. Ogólnoustrojowa ekspozycja na acyklowir i hydrokortyzon po miejscowym zastosowaniu kremu jest jednak bardzo mała. Acyklowir i hydrokortyzon przenikają do mleka po podaniu ogólnoustrojowym, jednakże dawki przyjmowane przez dziecko karmione piersią, którego matka stosowała preparat, byłyby nieistotne. Nie należy jednak stosować leku w okresie karmienia piersią, o ile nie jest to absolutnie konieczne.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

Preparat zawiera substancje Aciclovir, Hydrocortisone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru i 10 mg hydrokortyzonu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru.

1 tabl. zawiera 200 mg acyklowiru; tabl. zawierają laktozę.

1 fiolka zawiera 250 mg lub 500 mg acyklowiru. Lek zawiera sód.

1 g maści lub kremu zawiera 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu i 3500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

1 tabl. zawiera 200 mg acyklowiru. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 20 mg hydrokortyzonu.

1 g maści do oczu zawiera 30 mg acyklowiru.

1 g maści zawiera 166,7 mg zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli (w skład zawiesiny wchodzą składniki komórkowe i produkty przemiany materii z 500 mln bakterii E. coli zabitych i konserwowanych fenolem) oraz 2,5 mg hydrokortyzonu. Maść zawiera lanolinę. 1 czopek zawiera 387,1 mg zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli (w skład zawiesiny wchodzą składniki komórkowe i produkty przemiany materii z 1 mld bakterii E. coli zabitych i konserwowanych fenolem) oraz 5 mg hydrokortyzonu. Czopki zawierają hydroksystearynian makrogologlicerolu.

1 tabl. zawiera 10 mg hydrokortyzonu. Tabletki zawierają laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.