Zaditen®

5 ml syropu lub 1 tabl. zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci wodorofumaranu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zaditen® 30 szt., tabl. 38,43zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwhistaminowy, przeciwalergiczny i przeciwastmatyczny, nie rozszerzający oskrzeli. Jest niekompetycyjnym antagonistą receptorów histaminowych H1. Działanie przeciwalergiczne ketotyfenu polega na hamowaniu działania substancji endogennych, będących mediatorami reakcji zapalnej. Hamuje uwalnianie mediatorów reakcji alergicznych, takich jak histamina i leukotrieny, hamuje aktywację granulocytów kwasochłonnych przez ludzkie rekombinowane cytokiny i w wyniku tego hamuje ich napływ do miejsca zapalenia. Ponadto hamuje rozwój nadreaktywności dróg oddechowych, związanej z aktywacją płytek krwi przez PAF (czynnik pobudzający płytki krwi) lub wywołanej pobudzeniem układu nerwowego w następstwie stosowania leków sympatykomimetycznych albo narażenia na alergen. Po podaniu doustnym ketotyfen wchłania się prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Dostępność biologiczna wynosi około 50% wskutek efektu pierwszego przejścia przez wątrobę. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu 2-4 h. Lek wiąże się z białkami w 75%. Proces eliminacji leku jest dwufazowy, z krótkim T0,5 w I fazie wynoszącym 3-5 h i dłuższym II fazie - 21 h. Lek wydalany jest z moczem, 60-70% dawki w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku. U pacjentów wrażliwych na działanie sedatywne preparatu zaleca się stopniowe zwiększanie dawki przez pierwszy tydzień leczenia, zaczynając od 1/2 tabl. 2 razy na dobę, a następnie zwiększając dawkę aż do osiągnięcia pełnej dawki leczniczej. W razie konieczności dawkę dobową można zwiększyć do 2 tabl. 2 razy na dobę. Dzieci 6 mż.-3 rż. (tylko syrop): 0,05 mg (0,25 ml syropu) na kg mc. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku; dzieci powyżej 3 rż.: 1 mg (5 ml syropu) lub 1 tabl. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku; zaleca się stosowanie syropu.W zapobieganiu astmie pełne działanie terapeutyczne może zostać osiągnięte po kilku tyg. terapii. Jeżeli po kilku tygodniach nie występuje pożądana reakcja na lek, zaleca się kontynuowanie leczenia przez minimum 2- 3 mies.

Wskazania

Zapobieganie astmie oskrzelowej, szczególnie z objawami atopii. Zapobieganie i leczenie objawowe alergii wieloukładowych: przewlekłej pokrzywki, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwośc na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Padaczka. Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych. Karmienie piersią.

Środki ostrożności

Preparat nie jest skuteczny w przerywaniu trwającego napadu astmy. Ostrożnie stosować u pacjentów z padaczką w wywiadzie. Nie należy nagle przerywać podawania innych leków przeciwastmatycznych działających objawowo i profilaktycznie (szczególnie dotyczy to kortykosteroidów ze względu na ryzyko niewydolności kory nadnerczy). Należy unikać jednoczesnego stosowania ketotyfenu i doustnych leków przeciwcukrzycowych (ryzyko trombocytopenii), jeżeli zachodzi konieczność takiej terapii należy kontrolować liczbę płytek krwi. Preparat w postaci syropu zawiera estry kwasu parahydroksybenzoesowego, które mogą powodować reakcje alergiczne (także typu późnego). Syrop zawiera syrop glukozowy - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Tabletki zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, bezsenność, nerwowość. Niezbyt często: zapalenie pęcherza moczowego, zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: zwiększenie masy ciała, uspokojenie. Bardzo rzadko: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, ciężkie reakcje skórne, drgawki, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Ciąża i laktacja

Preparat może być podawany w ciąży tylko w przypadku gdy jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety przyjmujące preparat nie powinny karmić piersią.

Uwagi

Preparat należy odstawiać stopniowo, przez okres 2-4 tyg. ze względu na możliwość nawrotu objawów astmy. Podczas pierwszych kilku dni stosowania preparatu reakcje pacjenta mogą ulec spowolnieniu, dlatego należy ostrzec pacjentów, by nie prowadzili pojazdów ani nie obsługiwali urządzeń mechanicznych w ruchu do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek.

Interakcje

Nasila działanie leków hamujących czynność ośrodkowego układu nerwowego, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu.

Preparat zawiera substancję Ketotifen.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

5 ml syropu zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci wodorofumaranu ketotyfenu. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,25 mg ketotifenu w postaci wodorofumaranu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. lub 5 ml syropu zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci wodorofumaranu. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, sacharozę i sorbitol.

5 ml syropu lub 1 tabl. zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci wodorofumaranu.

1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.