Xylometazolin Teva

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xylometazolin Teva but. 10 ml, aerozol do nosa, roztwór 15,14zł 2017-10-31

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Pobudza bezpośrednio receptory α-adrenergiczne. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Działanie rozpoczyna się 15 min po podaniu dawki i objawia się swobodniejszym oddychaniem przez nos w wyniku zmniejszenia obrzęku błony śluzowej i poprawy drożności. Działanie leku utrzymuje się średnio przez 6-8 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku ≥10 lat: 1-2 dawki do każdego otworu nosowego, maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Jeśli po 3 dniach leczenia pacjent nie zauważył poprawy lub odczuwa pogorszenie stanu zdrowia, należy powtórnie ocenić stan klinicznych pacjenta. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Aerozol przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Pacjenci z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca), za wyjątkiem badań diagnostycznych w celu rozpoznania wysychającego nieżytu nosa lub zanikowego nieżytu nosa. Dzieci w wieku <10 lat.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie (tylko gdy korzyści przewyższają potencjale ryzyko) stosować u pacjentów: leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi; z ciężkimi chorobami serca i naczyń krwionośnych (np. chorobą wieńcową lub nadciśniem tętniczym); z guzem chromochłonnym (guz nadnercza); z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynnością tarczycy, cukrzycą); z porfirią; z rozrostem gruczołu krokowego; ze zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym, zwłaszcza jaskrą z wąskim kątem przesączania. W przypadku długotrwałego stosowania lub w razie przedawkowania może dojść do nasilenia działania leku. Nieprawidłowe stosowanie leku może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa) lub zaniku błony śluzowej nosa. Unikać bezpośredniego kontaktu leku z oczami.

Niepożądane działanie

Często: uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie, suchość błon śluzowych nosa. Niezbyt często: układowe reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, świąd), wzmożony obrzęk błon śluzowych po odstawieniu leku, krwawienie z nosa. Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności. Bardzo rzadko: nerwowość, bezsenność, senność/ospałość (głównie u dzieci), omamy (głównie u dzieci), ból głowy, zawroty głowy, arytmia, bezdech u niemowląt i noworodków, konwulsje (głównie u dzieci).

Ciąża i laktacja

Dane z ograniczonej liczby badań nad stosowaniem ksylometazoliny w I trymestrze ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub na płód/noworodka. Należy zachować ostrożność w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub objawów zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek nie można wykluczyć zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. Lek może być stosowany w ciąży, zgodnie z zaleceniami, przez okres nie dłuższy niż jeden tydzień. Nie wiadomo czy ksylometazolina przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub odstawieniu/zaprzestaniu przyjmowania leku po rozważeniu korzyści karmienia piersią dla dziecka i korzyści leczenia dla kobiety. Przedawkowanie może prowadzić do zmniejszenia laktacji. W czasie karmienia piersią nie wolno przekroczyć zalecanej dawki ksylometazoliny.

Uwagi

W zalecanych dawkach lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Z uwagi na ryzyko podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, unikać stosowania ksylometazoliny z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO (np. tranylcyprominą), lekami zwiększającymi ciśnienie.

Preparat zawiera substancję Xylometazoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 dawka aerozolu (co odpowiada 0,09 ml aerozolu do nosa) zawiera 0,045 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Nasic: 1 dawka aerozolu zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu. Nasic kids: 1 dawka aerozolu zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

1 ml roztworu dla dorosłych zawiera: 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50 mg deksopantenolu; 1 dawka (0,1 ml) zawiera: 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu. 1 ml roztworu dla dzieci zawiera: 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50 mg deksopantenolu; 1 dawka (0,1 ml) zawiera: 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

1 ml roztworu zawiera 550 µg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka aerozolu zawiera 50 µg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera bromek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Sudafed XyloSpray zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

1 ml roztworu zawiera 0,50 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50,0 mg deksopantenolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1,0 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50,0 mg deksopantenolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.