Węgiel leczniczy VP

1 kaps. zawiera 200 mg węgla aktywnego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Węgiel leczniczy VP 20 szt., kaps. 11,51zł 2017-10-31

Działanie

Jelitowy lek adsorbujący. Po podaniu doustnym wiąże nieselektywnie różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym związki nasilające perystaltykę i przenikanie wody do światła jelita, toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp., uniemożliwiając w ten sposób ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Uniemożliwia także wtórne wchłanianie związków wydalonych do jelit np. z żółcią. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest w całości wydalany z kałem. Ocenia się, że w leczeniu zatruć jest równie skuteczny jak płukanie żołądka lub wymioty, a w niektórych przypadkach nawet efektywniejszy, zwłaszcza jeśli po jego podaniu, po pewnym czasie, zostanie podany lek przeczyszczający.

Dawkowanie

Doustnie. Niestrawność i wzdęcia. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 4-6 kaps. kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Kaps. można połykać w całości, jednak w celu uzyskania szybszego działania zaleca się stosowanie ich w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody. Biegunka. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: jednorazowo 20 kaps. (około 4 g), najlepiej w postaci zawiesiny. Dawkę, w razie konieczności można powtarzać co kilka godzin. Zatrucia lekami i związkami chemicznymi. Dorośli i dzieci powyżej 1 rż. jednorazowo około 12,5 g (62 kaps), w razie konieczności kilkakrotnie w ciągu doby. Dzieci poniżej 1 rż. w jednorazowej dawce 1 g/kg mc., w razie potrzeby można ją powtarzać co 4-6 h. W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi najczęściej węgiel aktywny podaje się najczęściej w postaci zawiesiny wodnej, doustnie przez zgłębnik, w zalecanej dawce i następnie usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.

Wskazania

Biegunki, niestrawność, wzdęcia. Zatrucia lekami lub innymi związkami chemicznymi - po porozumieniu z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować u osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.

Środki ostrożności

W leczeniu ostrych zatruć, wymioty należy wywołać przed podaniem węgla. Po ich ustaniu węgiel należy podać w ciągu 30-60 minut. W leczeniu ostrych zatruć niezbędne inne leki należy podawać parenteralnie. Nie należy stosować węgla aktywnego, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Istnieje zagrożenie aspiracją do płuc w czasie podawania produktu pacjentom nieprzytomnym oraz w przypadku zatrucia lekami hamującymi OUN lub prowadzącymi do drgawek - wymaga to zabezpieczenia w postaci intubacji przed wykonaniem płukania żołądka. Preparat jest mało skuteczny w zatruciu kwasem borowym, siarczanem żelaza (II) i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, metanolem, glikolem etylenowym, produktami rafinacji ropy naftowej, a także kwasami i zasadami nieorganicznymi. Może osłabiać wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego. Pacjenci przyjmujący lek przez 7 dni z powodu wzdęć lub 2 dni z powodu biegunki (także w przypadku gorączki lub obecności krwi w stolcu), u których objawy utrzymują się powinni skontaktować się z lekarzem. Ostrożnie stosować w przypadku zatrucia środkami wpływającymi na perystaltykę jelit (np. środki przeciwcholinergiczne, opioidy) i tylko sporadycznie stosować środki przeczyszczające podczas leczenia węglem aktywnym (ryzyko wystąpienia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej).

Niepożądane działanie

Rzadko: wymioty, zaparcia, biegunki, czarne zabarwienie stolca. Odnotowano przypadki aspiracji leku do płuc.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i laktacji. Mimo braku przeciwwskazań należy wziąć pod uwagę działanie zapierające leku.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Węgiel aktywny podany doustnie w różnym stopniu hamuje wchłanianie licznych jednocześnie podawanych leków, m.in.: salicylanów, kwasu acetylosalicylowego, barbituranów, benzodiazepin, chlorometiazolu, chlorochiny, chloropromazyny i podobnej do niej fenotiazyny, klonidyny, kokainy i innych leków stymulujących OUN, digoksyny, digitoksyny, ibuprofenu, glutetymidu, kwasu mefenamowego, mianseryny, nikotyny, paracetamolu, parakwatu, środków z grupy inhibitorów MAO, fenytoiny, propranololu i innych środków blokujących receptory β-adrenergiczne, chininy, teofiliny, zydowudyny. Inne leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.

Preparat zawiera substancję Activated charcoal.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 300 mg węgla aktywnego. Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. zawiera 250 mg aktywnego węgla leczniczego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. draż. zawiera: 75 mg wyciągu suchego z korzenia czarnej rzodkwi; 75 mg węgla aktywnego; 47 mg wyciągu z ziela karczocha; 40 mg kwasu dehydrocholowego; 15 mg olejku miętowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. twarda zawiera 200 mg węgla leczniczego.

1 kaps. zawiera 200 mg węgla aktywnego. Preparat zawiera żółcień chinolinową.

1 kaps. zawiera 200 mg węgla aktywnego.

1 tabl. zawiera 250 mg węgla leczniczego. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 150 mg ranitydyny.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po zapaleniu otrzewnej Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po ...

Zapalenie otrzewnej to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym gdy pojawią się objawy zapalenia otrzewnej, nie należy podejmować prób samodzielnego ...

więcej

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie

Niedrożność jelit oznacza upośledzenie pasażu treści pokarmowej przez jelito cienkie i grube w następstwie zahamowania ich perystaltyki. Niedrożność jelit często stanowi przyczynę ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.