Wartec®

1 g kremu zawiera 1,5 mg podofilotoksyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, alkohol cetylowy i butylohydroksyanizol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Wartec® tuba 5 g, krem 117,61zł 2017-10-31

Działanie

Podofilotoksyna jest inhibitorem metafazy w dzielących się komórkach, łączącym się z tubulinami conajmniej w jednym miejscu wiążącym. Zapobiega to polimeryzacji tubulin, a w wyniku tego powstawaniu mikrotubuli. Podofilotoksyna zastosowana w dużym stężeniu hamuje ponadto transport nukleozydów przez błony komórkowe. Działanie podofilotoksyny polega na zahamowaniu rozwoju wirusa powodującego powstawianie brodawek i powodowaniu martwicy komórek zakażonych wirusem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: krem nanosić (w ilości wystarczającej do dokładnego pokrycia każdej brodawki) na zmienione chorobowo miejsca, po ich uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu. Stosować 2 razy na dobę (co 12 h) przez 3 kolejne dni w tygodniu; przez następne 4 dni nie należy stosować preparatu. Jeżeli w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia nie zostaną usunięte wszystkie brodawki, cykl leczenia należy powtórzyć (stosowanie kremu: 2 razy na dobę przez 3 kolejne dni w tygodniu i 4 dni przerwy). W razie potrzeby leczenie można powtarzać w cyklach tygodniowych (maksymalnie przez 4 tygodnie). Należy unikać nakładania kremu na otaczającą brodawkę skórę. Nie należy stosować kremu na zdrową skórę w okolicach brodawki. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 rż.

Wskazania

Leczenie kłykcin kończystych umiejscowionych na penisie u mężczyzn i zewnętrznych narządach płciowych u kobiet.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na podofilotoksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Otwarte rany, np. po zabiegu chirurgicznym. Dzieci poniżej 12 rż. Jednoczesne stosowanie z innymi środkami zawierającymi podofilotoksynę. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami oraz dłuższego kontaktu ze zdrową skórą. Należy unikać stosowania kremu na błony śluzowe w okolicy genitaliów (włącznie z cewką moczową, odbytem oraz pochwą). W trakcie stosowania preparatu nie należy używać opatrunku okluzyjnego. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wzmożone reakcje skórne (krwawienie, puchnięcie, silny ból, palenie, swędzenie), należy natychmiast zmyć krem z leczonego obszaru skóry łagodnym mydłem i wodą oraz przerwać leczenie. Wskazane jest, aby pacjent powstrzymał się od współżycia w trakcie stosowania kremu do czasu wyleczenia skóry; jeśli pacjent kontynuuje współżycie, powinien stosować prezerwatywy. Jeśli brodawki zajmują powierzchnię większą niż 4 cm2, zaleca się,aby leczenie przebiegało pod bezpośrednim nadzorem lekarza. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, alkohol cetostearylowy i butylohydroksyanizol, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego), miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz podrażnienie błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Dane z badań klinicznych. Bardzo często: nadżerka skóry, podrażnienie w miejscu zastosowania (w tym rumień, świąd, pieczenie skóry). Dane po wprowadzeniu preparatu do obrotu. Rzadko: nadwrażliwość w miejscu podania, owrzodzenie skóry, strup, przebarwienie skóry, pęcherz, przesuszenie skóry, ból w miejscu stosowania, puchnięcie, krwawienie w miejscu zastosowania, uszkodzenie chemiczne, zdarcie naskórka, pojawienie się wydzieliny w ranie. Podczas 2 lub 3 dnia leczenia może wystąpić miejscowe podrażnienie, spowodowane obumieraniem brodawek. W większości przypadków nasilenie objawów niepożądanych jest umiarkowane. Obserwowano podrażnienie, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, owrzodzenie powierzchni nabłonka oraz zapalenie żołędzi i napletka. Miejscowe podrażnienie mija po zakończeniu terapii.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania podofilotoksyny u kobiet w okresie ciąży oraz u kobiet w okresie rozrodczym nie stosujących antykoncepcji. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Podophyllotoxin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 1,5 mg podofilotoksyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, alkohol cetylowy i butylohydroksyanizol.

1 ml roztworu zawiera 5 mg podofilotoksyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.