Virgan

1 g żelu zawiera 1,5 mg gancyklowiru; lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Virgan tuba 5 g, żel do oczu 57,99zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwwirusowy w postaci preparatu okulistycznego. Działa na wirusy grupy Herpes (Herpes simplex 1 i 2, cytomegalowirusy), jak również adenowirusy (o serotypach 1, 2, 4, 6, 8, 10, 19, 22, 28). Gancyklowir w zainfekowanej komórce przekształcany jest do trifosforanu gancyklowiru, aktywnej formy substancji czynnej. Mechanizm działania polega na kompetycyjnym hamowaniu polimerazy DNA wirusa, jak i bezpośrednim wbudowywaniu leku do cząsteczki DNA wirusa, co blokuje jej wydłużenie. Gancyklowir przenika do rogówki i przedniego odcinka oka, co pozwala na utrzymywanie się wyższych stężeń niż mediana dawki skutecznej terapeutycznie (ED50) przez kilka godzin.

Dawkowanie

Dorośli: 1 kropla do worka spojówkowego oka wykazującego objawy chorobowe 5 razy na dobę, aż do całkowitej reepitelializacji, następnie 1 kropla 3 razy na dobę przez 7 dni. Czas trwania leczenia nie przekracza zwykle 21 dni. Stosowanie leku u dzieci w wieku Sposób podania. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy; żel do oczu podawać jako ostatni.

Wskazania

Leczenie powierzchownego ostrego zapalenia rogówki spowodowanego zakażeniem wirusami Herpes simplex.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na gancyklowir, acyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie stosować w leczeniu zakażeń siatkówki spowodowanych przez cytomegalowirusy (CMV). Nie potwierdzono skuteczności preparatu w leczeniu stanów zapalnych rogówki i spojówki spowodowanych przez inne wirusy. Nie prowadzono badań klinicznych u pacjentów o osłabionej odporności. Żel zawiera chlorek benzalkoniowy, który może wywoływać podrażnienie oka i zmieniać zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych; przed zakropleniem żelu należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od podania.

Niepożądane działanie

Bardzo często: przemijające pieczenie lub kłucie, podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie. Często: powierzchniowe punkcikowate zapalenie rogówki, przekrwienie spojówki.

Ciąża i laktacja

Nie jest wskazane stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią, z wyjątkiem przypadków, gdy nie ma możliwości alternatywnego leczenia. U kobiet w wieku rozrodczym należy zastosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży. Ze względu na to, że w badaniach na zwierzętach stwierdzono genotoksyczność preparatu, zaleca się aby mężczyźni stosujący preparat używali mechanicznych środków antykoncepcyjnych (prezerwatyw) w czasie trwania terapii oraz w ciągu 3 miesięcy po jej zakończeniu.

Uwagi

Pacjenci powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, jeśli po podaniu preparatu wystąpią jakiekolwiek zaburzenia widzenia.

Preparat zawiera substancję Ganciclovir.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 fiolka zawiera 500 mg gancyklowiru w postaci soli sodowej (1 fiolka zawiera ok. 43 mg, tj. 2 mEq sodu).

1 g żelu zawiera 1,5 mg gancyklowiru; lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.