Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus

1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera sorbitol, chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus but. 15 ml, aerozol do nosa, roztwór 23,23zł 2017-10-31

Działanie

Oksymetazolina jest bezpośrednio działającą aminą sympatykomimetyczną. Działa na receptory α-adrenergiczne w naczyniach błony śluzowej nosa zwężając je i zmniejszając przekrwienie. Działanie leku występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje 6-8 h. Przy miejscowym zastosowaniu na błonę śluzową nosa nie obserwuje się znaczącego klinicznie wchłaniania oksymetazoliny.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku >10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 5-7 dni.

Wskazania

Objawowe leczenie niedrożności nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek oksymetazoliny lub pozostałe składniki leku. Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub przyjmowanie ich w ciągu ostatnich 2 tyg. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Pacjenci po przezklinowej hipofizektomii. Ostra choroba wieńcowa lub duszność w przebiegu niewydolności serca. Zapalenie skóry lub błony śluzowej przedsionka nosa i wysychające zapalenie błony śluzowej nosa. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego, chorób serca, w tym dławicy piersiowej, nadczynności tarczycy, cukrzycy i rozrostu gruczołu krokowego. Jeśli objawy nasilą się lub nie ulegną poprawie po 3 dniach stosowania, należy ponownie ocenić stan pacjenta. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować obrzęk błony śluzowej nosa, szczególnie podczas długotrwałego stosowania. Jeśli taka reakcja (przewlekła niedrożność nosa) jest podejrzewana, należy stosować inne leki do stosowania do nosa nie zawierające środków konserwujących. Jeśli leki do stosowania do nosa, bez środków konserwujących, są niedostępne, należy rozważyć zastosowanie leku w innej postaci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: kichanie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła. Rzadko: lęk, sedacja, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci, tachykardia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przekrwienie reaktywne, ból głowy, nudności, wysypka i zaburzenia widzenia. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany może prowadzić do osłabienia działania i (lub) ponownego przekrwienia błony śluzowej nosa.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność stosując lek w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, gdyż oksymetazolina może przenikać do krążenia ogólnego. Wyniki badań na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka/płodu, poród i rozwój pourodzeniowy. Nie wykazano czy chlorowodorek oksymetazoliny przenika do mleka matki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie może zmniejszyć przepływ krwi łożyskowej i wytwarzanie mleka.

Interakcje

Leku nie należy stosować w skojarzeniu z inhibitorami MAO lub przez okres do 2 tyg. po stosowaniu inhibitorów MAO, ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji prowadzących do nadciśnienia tętniczego. Lek wchodzi w interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powodując zwiększenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i arytmii serca. Działanie β-adrenolityków i innych leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak metylodopy oraz betanidyny, debryzochiny i guanetydyny może być antagonistyczne. Podczas jednoczesnego stosowania sympatykomimentyków i leków stosowanych w chorobie Parkinsona, takich jak bromokryptyna, rozwinąć się może nasilona toksyczność sercowo-naczyniowa.

Preparat zawiera substancję Oxymetazoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu lub 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera sorbitol, chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg lub 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 500 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, glikol propylenowy.

1 ml roztworu (aerozol do nosa) zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny (1 dawka zawiera nie więcej niż 0,025 mg chlorowodorku oksymetazoliny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka aerozolu (100 µl) zawiera 50 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy (Afrin ND, Afrin ND Mentol) oraz glikol propylenowy (Afrin ND Mentol).

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku fenspirydu. Preparat zawiera sacharozę, glicerol, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.