Verrumal®

1 g płynu na skórę zawiera 100 mg kwasu salicylowego i 5 mg fluorouracylu. Preparat zawiera dimetylosulfotlenek.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Verrumal® but. 13 ml, płyn na skórę 47,62zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego na skórę, działający keratolitycznie oraz hamujący wzrost komórek brodawek, szczególnie tych, które znajdują się w stadium intensywnego wzrostu. Fluorouracyl hamuje także namnażanie wirusów powodujących powstawanie brodawek. Kwas salicylowy działając keratolicznie, ułatwia penetrację fluorouracylu do brodawki. Penetrację fluorouracylu ułatwia też dimetylosulfotlenek (substancja pomocnicza), który działa jak rozpuszczalnik. Stopień wchłaniania fluorouracylu do organizmu po zastosowaniu preparatu na skórę jest znacznie mniejszy niż 0,1%. Po nałożeniu na skórę preparat tworzy zwartą błonę, która działa okluzyjnie umożliwiając penetrację substancji czynnej do głębszych warstw brodawek. Kwas salicylowy przenika łatwo przez skórę, w zależności m.in. od stanu skóry, T0,5 wynosi 2-3 h.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat nanosi się zazwyczaj 2-3 razy na dobę na każdą brodawkę za pomocą dołączonego pędzelka, w przypadku bardzo małych brodawek można używać wykałaczki lub zaostrzonej zapałki. Leku nie nanosić na zdrową skórę, skórę otaczającą brodawkę można chronić poprzez nałożenie kremu lub maści. W przypadku brodawek okołopaznokciowych i podpaznokciowych, należy zwrócić uwagę, aby nie uległa zniszczeniu macierz paznokcia i preparat nie przedostał się do łożyska paznokcia. Przed każdym zastosowaniem preparatu należy najpierw usunąć powłokę pozostałą po poprzedniej aplikacji. Maksymalna powierzchnia objęta leczeniem nie powinna być większa niż 25 cm2 powierzchni skóry. Czas stosowania: 6 tyg. Po ustąpieniu zmian chorobowych stosowanie preparatu należy kontynuować przez około tydzień.

Wskazania

Brodawki zwykłe, brodawki płaskie (młodocianych), brodawki stóp.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża, okres karmienia piersią, kobiety, u których nie można z całą pewnością wykluczyć ciąży. Dzieci poniżej 6 lat. Niewydolność nerek. Jednoczesne stosowanie z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny). Nie stosować na powierzchnię skóry powyżej 25 cm2 oraz w okolicy oczu i błon śluzowych.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak okolice ust, nosa i warg. Należy unikać kontaktu preparatu ze skórą otaczającą brodawki (może wystąpić miejscowo pieczenie i nadżerka pozostawiające przemijające zabarwienie). Leczenie należy przerwać, jeżeli na skórze otaczającej brodawkę pojawi się odczyn zapalny. W przypadku leczenia bardzo dużej liczby brodawek może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne. Zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu na brodawki na obszarze skóry, który ma cienką warstwę naskórka (nakładać rzadziej i częściej kontrolować leczenie) oraz u pacjentów z zaburzeniami czucia (np. z cukrzycą). W przypadku brodawek z silną skłonnością do rogowacenia, może być czasem korzystne wcześniejsze leczenie kwasem salicylowym w plastrach. U pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem, należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Podczas nanoszenia preparatu należy uważać, aby nie poplamić płynem odzieży lub wyrobów z akrylu (np. wanny z akrylu), ponieważ preparat tworzy plamy, których nie można usunąć. Zawarty w preparacie dimetylusulfotlenek może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Bardzo często: w miejscu podania: rumień, stan zapalny, podrażnienie (w tym pieczenie), ból, świąd. Często: w miejscu podania krwawienie, nadżerka, strup; ból głowy, złuszczanie się skóry. Niezbyt często: suchość oka, świąd oka, nasilone łzawienie, w miejscu podania: zapalenie skóry, obrzęk, owrzodzenie. Wskutek silnego działania zmiękczającego warstwę zrogowaciałą naskórka, mogą wystąpić białawe przebarwienia i złuszczanie się skóry, szczególnie w okolicy brodawek. Ze względu na zawartość kwasu salicylowego w preparacie mogą wystąpić łagodne objawy podrażnienia, jak zapalenie skóry i kontaktowe reakcje alergiczne w postaci świądu, zaczerwienienia i niewielkich pęcherzy, nawet poza miejscem kontaktu preparatu ze skórą.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie stosować u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Preparat jest łatwopalny.

Interakcje

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie preparatu z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny); pomiędzy podaniem florouracylu i tych preparatów należy zachować przerwę wynoszącą co najmniej 4 tyg. Podczas jednoczesnego stosowania fluorouracylu z fenytoiną może wystąpić wzrost stężenia fenytoiny w osoczu i objawy zatrucia fenytoiną - należy kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Po wchłonięciu do organizmu kwas salicylowy może powodować interakcje z metotreksatem i pochodnymi sulfonylomocznika.

Preparat zawiera substancje Fluorouracil, Salicylic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu na skórę zawiera 100 mg kwasu salicylowego i 5 mg fluorouracylu. Preparat zawiera dimetylosulfotlenek.

100 g zawiera 2 g kwasu salicylowego, 76 g etanolu i 22 g wody oczyszczonej.

1 g roztworu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 20 mg kwasu salicylowego.

100 g płynu zawiera 2 g kwasu salicylowego.

1 g płynu do stos. na skórę zawiera 10 mg mentolu, 20 mg metenaminy i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera 96% etanolu.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

100 g preparatu zawiera 300 mg alantoiny, 250 mg nikotynamidu, 100 mg kwasu salicylowego i 1 g kamfory racemicznej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, alkohol stearylowy.

1 ml roztw. na skórę zawiera 50 mg chlorowodorku chlormidazolu i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

1 g płynu na skórę zawiera 89 mg kwasu mlekowego w postaci roztworu 90% i 89 mg kwasu salicylowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.