Venotrex

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Venotrex 50 szt., kaps. 45,00zł 2017-10-31

Działanie

Pochodne rutyny (o-β-hydroksyetylorutozydy) wykazują działanie osłaniające na ściany naczyń włosowatych, zmniejszają przepuszczalność małych naczyń, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków. Zwiększają napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych, przeciwdziałają ich pękaniu. W dużych dawkach zwiększają plastyczność błony krwinek czerwonych i przeciwdziałają agregacji płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w małych naczyniach. Trokserutyna podana doustnie wchłania się głównie w obrębie jelita cienkiego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2 do 3 godzinach. Odwracalnie wiąże się z białkami osocza krwi. Ulega przemianom metabolicznym do glukuronianów, aglikonów i kwasów arylooctowych. T0,5 wynosi 10-18 h. Wydala się w moczu i w kale.

Dawkowanie

Doustnie: 2 kaps. 200 mg 3 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 4 razy na dobę przez 2 do 4 tygodni. W leczeniu podtrzymującym, trwającym zwykle od 3 do 4 tygodni lub w przypadku nawrotów: 2 kaps. 200 mg 2 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 3 razy na dobę. Sposób podania. Lek przyjmować w trakcie posiłku.

Wskazania

Leczenie objawów niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, ból, kurcze nocne, żylaki). Leczenie objawów nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować u dzieci oraz pacjentów, u których występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane chorobami serca, wątroby lub nerek.

Niepożądane działanie

Rzadko: wysypka skórna, świąd, pokrzywka, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, niestrawność, uczucie dyskomfortu w żołądku. Bardzo rzadko: nadwrażliwość na światło, łysienie, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wstrząs anafilaktyczny, reakcja rzekomoanafilaktyczna, nadwrażliwość, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, bóle stawowe. W przypadku wystąpienia wymienionych działań niepożądanych zaleca się zmniejszenie dawki o połowę lub okresowe odstawienie leku.

Ciąża i laktacja

Brak danych o ewentualnym niekorzystnym działaniu leku na płód i noworodka karmionego piersią. Nie zaleca się stosowania leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje trokserutyny z innymi preparatami. Trokserutyna nie zmienia działania innych leków, nie wpływa też (w sposób statystycznie istotny) na wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Preparat zawiera substancję Troxerutin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 118 mg wyciągu z nasion kasztanowca oraz 20 mg trokserutyny. Żel zawiera glikol propylenowy oraz p-hydroksybenzoesany.

1 g żelu zawiera 20 mg trokserutyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i bronopol.

1 g żelu zawiera: 20 mg trokserutyny i 100 mg zagęszczonego wyciągu z nasion kasztanowca, zawierającego 10 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę. Preparat zawiera: glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 ml kropli do oczu zawiera 50 mg trokserutyny.

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

1 kaps. zawiera 50 mg O-β-hydroksyetylorutozydu i 200 mg kwasu askorbowego.

1 g żelu zawiera 20 mg trokserutyny.

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny (mieszanina hydroksyetylorutozydów zawierająca nie mniej niż 80% 7,3’,4’-tri[O-(2-hydroksyetylo)]rutozydu).

100 g płynu zawiera: 50 g wyciągu płynnego z liści konwalii, 42 g wyciągu płynnego z kwiatostanów głogu, 0,5 g trokserutyny. 1 ml zawiera 2,5-4,2 j.g. glikozydów nasercowych i 4,7 mg trokserutyny. Lek zawiera 59-67% (v/v) etanolu.

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.