Vagothyl®

1 g płynu zawiera 360 mg polikrezulenu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vagothyl® but. 50 g, roztw. do stos. miejscowego 22,13zł 2017-10-31

Działanie

Chemioterapeutyk o działaniu przeciwbakteryjnym i rzęsistkobójczym. Wywiera także miejscowe działanie hemostatyczne, ściągające i złuszczające. Dzięki silnie kwasowemu charakterowi powoduje szybką koagulację zmienionej chorobowo tkanki, przyspieszając odnowę komórek nabłonka oraz niszczy florę patogenną. Nie wpływa na zdrowe tkanki oraz na fizjologiczną florę pochwy.

Dawkowanie

Nadżerki szyjki macicy: po osuszeniu tamponem części pochwy przykładać na nadżerkę przez 1-3 min waciki nasączone nierozcieńczonym preparatem (zabieg powtarzać 2-3 razy w tygodniu). Płukanie pochwy: stosować roztwór otrzymany przez rozcieńczenie 5-15 ml preparatu (1-3 łyżeczek) w 1 l ciepłej wody. Hamowanie krwawień w ginekologii, laryngologii oraz innych wskazaniach chirurgicznych i dermatologicznych: w miejscu krwawienia przykładać na 2-3 min tampon nasączony nierozcieńczonym preparatem przez 2-3 min.

Wskazania

Stany zapalne dolnego odcinka dróg rodnych, w tym wywołane zakażeniem rzęsistkiem pochwowym, bakteryjne i grzybicze, nadżerki części pochwowej i kanału szyjki macicy, krwawienia po pobraniu wycinków diagnostycznych, usunięciu polipów, elektroresekcji nadżerek części pochwowej macicy, miejscowe leczenie trudno gojących się ran, w tym owrzodzeń podudzi, miejscowe leczenie guzków krwawnicowych odbytu, szczeliny odbytu, leczenie uzupełniające po zabiegach proktologicznych, hamowanie krwawienia po usunięciu migdałków podniebiennych (tonsillectomia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na polikrezulen. We wskazaniach ginekologicznych nie należy stosować leku w czasie miesiączki.

Środki ostrożności

W miejscu stosowania leku nie należy stosować jednocześnie innych leków ani mydeł, wywołujących podrażnienia. U pacjentek stosujących lek dopochwowo należy unikać stosunków płciowych przez okres potrzebny do całkowitego wyleczenia chorobowo zmienionego miejsca. Nie wolno połykać leku (możliwość wystąpienia nadżerek przełyku). W przypadku połknięcia, pacjent powinien natychmiast wypić dużą ilość wody i skontaktować się z lekarzem. Unikać kontaktu preparatu z oczami, skórą czy tkaniną - należy je natychmiast przemyć wodą; może być konieczne przeprowadzenie konsultacji okulistycznej. Po zabiegu leczniczym w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, jamę ustną należy dokładnie wypłukać.

Niepożądane działanie

Rzadko: pokrzywka, układowe reakcje alergiczne (np. obrzęk naczynioruchowy, uogólniona pokrzywka) do anafilaksji włącznie, kandydoza pochwy, uczucie dyskomfortu i pieczenia oraz uczucie ciała obcego w pochwie, świąd. Wyjątkowo obserwowano miejscowe podrażnienie i krótkotrwałe pieczenie w początkowym okresie leczenia. Może wywierać szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych lek należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji tylko ze ściśle określonych wskazań, po uwzględnieniu wynikającego z leczenia ryzyka dla matki i dziecka. Podczas ciąży - szczególnie w późnym okresie - nie należy wykonywać przyżegania szyjki macicy. Przyżeganie okolic części pochwowej szyjki macicy i części pochwy, znajdujących się w jej pobliżu należy wykonywać ze szczególną ostrożnością i tylko w przypadku ściśle określonych wskazań.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z preparatami o odczynie zasadowym może prowadzić do reakcji egzotermicznej, powodującej oparzenie termiczne błon śluzowych.

Preparat zawiera substancję Policresulen.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 globulka zawiera 90 mg polikrezulenu.

1 g płynu zawiera 360 mg polikrezulenu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Piasek w nerkach - leczenie domowe i nie tylko Piasek w nerkach - leczenie domowe i nie tylko

Piasek w nerkach to określenie substancji, które odkładają się w moczowodach. Z czasem gromadzący się piasek na nerkach prowadzi do powstawania większych ...

więcej

Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.