Ursocam

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu ursodeoksycholowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ursocam 100 szt. (pojemnik), tabl. 83,08zł 2017-10-31

Działanie

Po podaniu doustnym kwasu ursodeoskycholowego wysycenie żółci cholesterolem zmniejsza się w następstwie zahamowania wchłaniania cholesterolu w jelicie i zmniejszenia wydzielania cholesterolu do żółci. Złogi cholesterolowe stopniowo rozpuszczają się, prawdopodobnie na skutek rozpraszania się cholesterolu i tworzenia ciekłych kryształków. Działanie kwasu ursodeoskycholowego w chorobach wątroby i dróg żółciowych polega na zastępowaniu lipofilnych, detergentopodobnnych, toksycznych kwasów żółciowych prze hydrofilny i nietoksyczny kwas ursodeoskycholowy o właściwościach cytoprotekcyjnych, na poprawie czynności wydzielniczej hepatocytów oraz na regulowaniu procesów immunologicznych. Po podaniu doustnym kwas ursodeoskycholowy jest szybko wchłaniany. Wchłonięciu ulega 60-80% podanej dawki. Wchłonięty kwas ursodeoskycholowy jest niemal w całości sprzęgany w wątrobie z aminokwasami glicyną i tauryną, a następnie wydzielany do żółci. Ok. 60% leku jest metabolizowane w trakcie pierwszego przejścia przez wątrobę. Część kwasu ursodeoskycholowego jest rozkładana przez bakterie jelitowe do kwasy 7-ketolitocholowego i kwasu litocholowego, który działa hepatotoksycznie u zwierząt. U ludzi wchłaniana jest bardzo mała ilość kwasu litocholowego. Po wchłonięciu ulega on detoksykacji poprzez siarkowanie w wątrobie, następnie jest wydzielany do żółci i ostatecznie wydalany z kałem. T0,5 kwasu ursodeoskycholowego wynosi 3,5-5,8 dni.

Dawkowanie

Doustnie. Rozpuszczanie kamieni żółciowych: 8-10 mg/kg mc. na dobę w 2 dawkach. Zaleca się następujący schemat dawkowania: pacjenci o mc. do 60 kg: 500 mg na dobę (2 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. 60-80 kg: 750 mg na dobę (1 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. 80-100 kg: 1000 mg na dobę (1 tabl. rano i 3 tabl. wieczorem); pacjenci o mc. powyżej 100 kg: 1250 mg na dobę (2 tabl. rano i 3 tabl. wieczorem). Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 5-10 mg/kg mc. na dobę, jednorazowo lub w dawkach podzielonych.

Wskazania

Rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u pacjentów, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana. Leczenie objawowe pierwotnej marskości żółciowej wątroby, pod warunkiem, że nie występuje niewyrównana marskość wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną i (lub) substancje pomocnicze. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego. Preparatu nie należy stosować, jeśli pęcherzyk żółciowy jest niewidoczny na zdjęciu rentgenowskim, jeśli występują zwapnienia w obrębie złogów, jeśli czynność skurczowa pęcherzyka żółciowego jest zaburzona lub jeśli często występuje kolka żółciowa.

Środki ostrożności

Parametry czynności wątroby (AspAT, AlAT i GGT) należy kontrolować co 4 tyg. przez pierwsze 3 mies. leczenia, a następnie co 3 mies. W celu oceny skuteczności leczenia i wczesnego wykrycia zwapnień w obrębie złogów żółciowych, należy wykonać badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografię doustną) po 6-10 mies. od rozpoczęcia leczenia, w zależności od średnicy złogów. Zdjęcia (przeglądowe i po podaniu kontrastu) należy wykonać zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej (monitorowanie ultrasonograficzne).

Niepożądane działanie

Często: jasne stolce, biegunka. Bardzo rzadko: zwapnienie kamieni żółciowych, pokrzywka. Bardzo rzadko podczas leczenia pierwotnej marskości żółciowej: silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha, nasilenie objawów choroby wątroby (które częściowo ustępowały po odstawieniu leku).

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w I trymestrze ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie obserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować z cholestyraminą, kolestypolem lub wodorotlenkiem glinu i (lub) lekami zobojętniającymi kwas solny, zawierającymi wodorotlenek glinu i trójkrzemian magnezu. Wymienione substancje wiążą kwas ursodeoksycholowy w przewodzie pokarmowym i uniemożliwiają jego wchłanianie, co powoduje, że leczenie jest nieskuteczne. Jeśli stosowanie preparatu z wyżej wymienionymi lekami jest konieczne, należy przyjmować preparat 2h przed lub po zastosowaniu tych leków. Preparat może nasilać wchłanianie cyklosporyny z przewodu pokarmowego; należy kontrolować stężenie cyklosporyny we krwi, a w razie konieczności zmniejszyć jej dawkę. W pojedynczych przypadkach preparat może zmniejszać wchłanianie cyprofloksacyny. Kwas ursodeoksycholowy zmniejsza Cmax i  AUC antagonisty wapnia - nitrendypiny. W jednym przypadku opisano interakcję z dapsonem - zmniejszenie działania terapeutycznego tego leku. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków metabolizowanych z udziałem CYP3A4; może być konieczna modyfikacja dawkowania leków.

Preparat zawiera substancję Ursodeoxycholic acid.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. zawiera 150 mg lub 300 mg kwasu ursodeoksycholowego. Preparat zawiera azorubinę. Ponadto kaps. 150 mg zawierają laktozę jednowodną.

1 kaps. zawiera 250 mg kwasu ursodeoksycholowego.

1 kaps. zawiera 250 mg; 1 tabl. powl. zawiera 500 mg; 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg  - kwasu ursodeoksycholowego.

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu ursodeoksycholowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny udowej? Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny ...

Przepuklina udowa to schorzenie diagnozowane głównie u kobiet, zwłaszcza tych, które już rodziły. Jeśli więc odczuwasz przewlekły dyskomfort w okolicy pachwiny, górnej ...

więcej

Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po zapaleniu otrzewnej Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po ...

Zapalenie otrzewnej to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym gdy pojawią się objawy zapalenia otrzewnej, nie należy podejmować prób samodzielnego ...

więcej

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.