Unguentum undecylenicum

1 g maści zawiera 50 mg kwasu undecylenowego i 200 mg undecylenianu cynku. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany etylu i metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Unguentum undecylenicum tuba 30 g, maść 15,10zł 2017-10-31

Działanie

Kwas undecylenowy i jego sole wykazują umiarkowane działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity (rodzaje Trichophyton i Microsporum oraz Epidermophyton floccosum) oraz niewielkie działanie przeciwbakteryjne. Preparat działa nie tylko na grzybnię, ale także na zarodniki grzybów. Po zastosowaniu na skórę, wchłanianie do krwioobiegu jest znikome.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nanosi się 2 razy na dobę na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie powinno być kontynuowane, pomimo ustąpienia objawów, przez co najmniej 2-3 tyg.

Wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w miejscowym leczeniu grzybicy skóry pachwin, stóp, dłoni, głowy, powierzchniowych postaci grzybicy strzygącej, łupieżu pstrego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas undecylenowy, undecylenian cynku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na zmiany skórne ze znacznym odczynem zapalnym, błony śluzowe, w okolicach oczu, na rozległe powierzchnie skóry. Dzieci w wieku do 11 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami nerek. U pacjentów podeszłym wieku maść należy stosować na niewielkie powierzchnie skóry (możliwość zwiększonego wchłaniania kwasu undecylenowego i jego soli, ze względu na ścieńczenie i wysuszenie skóry). Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe objawy podrażnienia skóry, pieczenie, wysypka. Może wystąpić podrażnienie błon śluzowych. Częstość nieznana: z uwagi na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, może wystąpić pokrzywka i uogólnione odczyny nadwrażliwości (mogą być opóźnione), niekiedy mogą wystąpić natychmiastowe reakcje alergiczne z pokrzywką i skurczem oskrzeli (w takim przypadku należy przerwać leczenie).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancje Undecylenic acid, Zinc undecylenate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 50 mg kwasu undecylenowego i 200 mg undecylenianu cynku. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany etylu i metylu.

1 g pudru zawiera 30 mg monoetanoloamidu kwasu undecylenowego i 100 mg undecylenianu cynku.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.