Ulgix Laxi

1 kaps. miękka zawiera 50 mg dokuzynianu sodu. Preparat zawiera sorbitol ciekły niekrystalizujący.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ulgix Laxi 30 szt., kaps. miękkie 9,46 zł 2017-10-31

Działanie

Dokuzynian sodowy jest związkiem powierzchniowo czynnym. Działa emulgująco i zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy ma granicy nabłonka przewodu pokarmowego i mas kałowych w jelicie grubym, co prowadzi do ułatwienia pasażu. Nie pobudza perystaltyki, ułatwia wypróżnianie przez zwiększenie objętości i zmianę konsystencji stolca. Działa miejscowo w przewodzie pokarmowym, działanie występuje po 1-3 dniach od rozpoczęcia stosowania leku. W niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego, co może zaburzać wchłanianie innych preparatów podawanych jednocześnie. Wydalanie następuje z żółcią.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-4 kaps./dobę (50 mg-200 mg). Dzieci od 6 do 12 lat: 1-2 kaps./dobę (50 mg-100 mg). Każdą dawkę należy popijać pełną szklanką wody lub soku owocowego. Działanie preparatu występuje po 1-3 dniach od przyjęcia pierwszej dawki.

Wskazania

Zapobieganie zaparciom i leczenie przewlekłych zaparć. Wspomagająco u pacjentów z guzkami krwawniczymi i (lub) szczelinami odbytu, jak również u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia niewskazany jest zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca. Przygotowanie do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nudności, wymioty. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Niedrożność jelit oraz stany zagrażające wystąpieniem niedrożności jelit (nagromadzenie mas kałowych, zapalenie jelit, zwężenie jelit, zrosty otrzewnowe, przepukliny, polipy, guzy). Ostry ból o nieznanej przyczynie w jamie brzusznej. Krwawienia z przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie. Stany odwodnienia organizmu. Nie należy stosować z parafiną ciekłą, dantronem, droperidolem, lewometadonem, glikozydami naparstnicy, kortykosteroidami, kwasem acetylosalicylowym, antybiotykami z grupy tetracyklin, lekami moczopędnymi.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie (powyżej 7-10 dni) może spowodować osłabienie działania dokuzynianu sodu i brak reakcji na leczenie. W przypadku zaobserwowania zaburzeń motoryki jelita grubego (objawiających się jako zmiany nawyków dotyczących wypróżnień, np. częstości oddawania stolca i jego konsystencji), które utrzymuje się dłużej niż 2 tyg., środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie, ze względu na możliwość przeoczenia nowotworu jelita. Wystąpienie krwawienia z odbytnicy lub osłabienia naturalnych ruchów jelit (przejawiających się utrudnieniem albo niemożnością oddawania stolca) po zastosowaniu środków przeczyszczających może wskazywać na poważne schorzenia - w takim wypadku należ zaprzestać stosowania preparatu. Ze względu na zawartość sorbitolu, produktu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko mogą wystąpić: nudności, wymioty, uczucie gorzkiego smaku w ustach, bóle w nadbrzuszu, kolkowe bóle jelit, biegunka; wysypka.

Ciąża i laktacja

Produkt może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Interakcje

Nie stosować z: olejem mineralnym - parafiną ciekłą (jednoczesne stosowanie może powodować nasilenie wychwytywania oleju mineralnego przez układ limfatyczny; oznaczalne stężenia oleju odnotowuje się w węzłach chłonnych, błonie śluzowej jelita, w wątrobie, śledzionie - mogą wystąpić przewlekłe zapalenia tych narządów oraz dodatkowo naciekanie komórek wątroby), dantronem (nasilenie działanie dantronu, mogące prowadzić do uszkodzenia wątroby), droperidolem (ryzyko kardiotoksyczności), lewometadonem (ryzyko przedłużenia odstępu QT w EKG i zaburzeń rytmu), glikozydami naparstnicy (ryzyko nasilenia działania kardiotoksycznego, poprzez obniżenie stężenia potasu w surowicy krwi), kortykosteroidami (przy długotrwałym stosowaniu obydwu leków może dojść do nasilenia działania obniżającego stężenie potasu), kwasem acetylosalicylowym (nasilenie działań niepożądanych kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową przewodu pokarmowego), antybiotykami z grupy tetracyklin (dokuzynian zmniejsza biodostępności tych antybiotyków), lekami moczopędnymi (długotrwałe równoczesne stosowanie może powodować nasilenie utraty potasu lub osłabienie działania oszczędzającego potas).

Cena

Ulgix Laxi , cena 100% 9,46 zł

Preparat zawiera substancję Docusate sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. miękka zawiera 50 mg dokuzynianu sodu. Preparat zawiera sorbitol ciekły niekrystalizujący.

1 czopek zawiera 100 mg dokuzynianu sodu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.