Tymianek i podbiał

1 pastylka zawiera: 100 mg wyciągu gęstego z tymianku i 100 mg wyciągu gęstego z podbiału. Preparat zawiera sacharozę i glukozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tymianek i podbiał 16 szt., tabl. do ssania 10,92zł 2017-10-31

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Stosuje się jako środek powlekający, łagodzący podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz podrażnienia wywołane przez kaszel. Preparat zawiera gęste wyciągi, w których skład wchodzą m.in. składniki lotne. Uważa się, że olejki eteryczne uwalniają się już w jamie ustnej i przez dobrze ukrwioną błonę śluzową dostają się do krwioobiegu. Część lotnych substancji wydala się z krwi do powietrza wydychanego. W wątrobie łączą się z kwasem glukuronowym i są wydalane z moczem. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego alkaloidy pirolizydynowe docierają żyłą wrotną do wątroby, gdzie zostają przekształcone do monoestrów, a następnie do struktury necyny, również do N-tlenków. Reakcja ta w przypadku nienasyconych alkaloidów pirolizydynowych prowadzi do ich detoksykacji. Eliminacja alkaloidów przebiega przede wszystkim przez nerki (66–75% wydalane jest z moczem), z kałem wydalane jest 14–18%, a w powietrzu wydechowym znajduje się 0,2–0,5%.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: ssać 1 pastylkę co 4-6 h. Dawka maksymalna: 6 pastylek na dobę. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni (do tygodnia) leczenia należy zgłosić się do lekarza. Ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 4 do 6 tyg. w ciągu roku. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: pastylkę ssać powoli, co wzmaga wydzielanie śliny, która zwilżając błonę śluzową jamy ustnej i gardła zmniejsza nasilenie kaszlu.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w celu złagodzenia chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne rośliny z rodziny astrowatych lub jasnotowatych.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby, nie zaleca się przekraczania rekomendowanej maksymalnej dawki dobowej leku ani przewlekłego stosowania. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami złożonymi, zawierającymi liście podbiału lub wyciągi z liści podbiału. Ze względu na obecność cukru lek należy stosować ostrożnie u chorych na cukrzycę. Preparatu nie powinni przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Nie stwierdzono działań niepożądanych w zalecanych dawkach dobowych tj. poniżej 1 µg alkaloidow pirolizydynowych (6 pastylek). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym szok anafilaktyczny oraz obrzęk naczynioruchowy) oraz zaburzenia trawienia.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie są znane.

Preparat zawiera substancje Tussilago farfara, Thymus vulgaris.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g żelu zawiera 10 g wyciągu gęstego z koszyczków rumianku, koszyczków nagietka, liści podbiału, kory dębu, liści szałwii, ziela tymianku oraz 0,1 g alantoiny, 0,3 g olejku miętowego i 0,3 g olejku rumiankowego. Żel zawiera bronopol, benzoesan sodu i parahydroksybenzoesan etylu.

1 pastylka zawiera: 100 mg wyciągu gęstego z tymianku i 100 mg wyciągu gęstego z podbiału. Preparat zawiera sacharozę i glukozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg fosforanu kodeiny i 316 mg sproszkowanego ziela tymianku. Preparat zawiera laktozę.

100 g syropu zawiera 15 g ekstraktu płynnego z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol i sacharozę.

100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego złożonego (1:1) z: liścia podbiału (25 cz.), kwiatu bzu czarnego (30 cz.), kwiatostanu lipy (30 cz.) kory wierzby (15 cz.). Preparat zawiera do 1% etanolu i sacharozę.

5 ml preperatu zawiera: 498 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku, 349 mg nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego, 87 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera 6,4-9,0% (V/V) etanolu oraz sorbitol.

100 ml syropu zawiera 4360 mg wyciągu gęstego złożonego (3:1) z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka (7,6:1) i 19,8 mg tymolu.

100 ml syropu zawiera: 15 g wyciągu płynnego z ziela tymianku. Zawiera etanol.; 1 tabl. zawiera: 100 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku. Zawiera sacharozę.

100 g syropu zawiera: 5 g wyciągu złożonego (1:4,4) z: liścia babki lancetowatej (60%), ziela grindelii (20%), owoców róży (20%); 3 g wyciągu z ziela tymianku (1:4) oraz 2 g soku z ziela jeżówki purpurowej (1:1). Syrop zawiera etanol oraz sacharozę.

Substancję czynną leku stanowi wyciąg płynny złożony (0,5:1) z: kory dębu , kory wierzby , ziela szałwii , ziela bylicy boże drzewko , ziela tymianku , ziela krwawnika (2/2/2/2/1/1).Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70 % (V/V). 100 ml leku zawiera 100 ml substancji czynnej. Zawartość etanolu w produkcie leczniczym wynosi: 60-70 % (V/V).

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.