Tussicalin

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tussicalin 1 but. 200 ml, syrop 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwkaszlowy. Uważa się, że butamiratu cytrynian ma działanie ośrodkowe, jednak nie jest znany dokładny mechanizm działania. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Lek nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Po podaniu doustnym cytrynian butamiratu jest szybko wchłaniany. Cmax w osoczu jest osiągane w ciągu 1 h od momentu podania. W dużym stopniu ulega wiązaniu z białkami osocza. Hydroliza butamiratu, prowadząca głównie do powstania kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu, zachodzi szybko i całkowicie. Metabolity wykazują działanie przeciwkaszlowe. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Średnie T0,5 dla kwasu fenylo-2-masłowego, butamiratu i dietyloaminoetoksyetanolu wynoszą odpowiednio 23,26-24,42 h; 1,48-1,93 h i 2,72-2,90 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 3 - 6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6 - 12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 7 dni. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni (dłużej niż 3 dni u dzieci w wieku 12 lat i młodszych), należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Objawowe leczenie suchego, drażniącego kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Środki ostrożności

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania preparatów działających wykrztuśnie, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy. Może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Nie prowadzono specjalnych badań mających na celu określenie bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i laktacji. Należy unikać stosowania butamiratu w I  trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży butamirat może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka matki. Ryzyko dla noworodków/niemowląt nie może być wykluczone. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy powstrzymać się od terapii butamiratem biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.

Uwagi

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, gdyż substancja czynna w rzadkich przypadkach może wywoływać senność.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania preparatów działających wykrztuśnie.

Preparat zawiera substancję Butamirate citrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera maltitol ciekły.

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu; lek zawiera sorbitol oraz glicerol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Ponadto preparat zawiera maltitol, aspartam oraz parahydroksybenzoesanu metylu.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

Krople doustne. 1 ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu. Syrop. 1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

5 ml syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera aspartam, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz maltitol ciekły.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego. Może być powikłaniem przeziębienia lub grypy albo chorób zakaźnych ...

więcej

Jak się chronić przed smogiem? Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się ...

więcej

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.