Troxescorbin

1 kaps. zawiera 50 mg O-β-hydroksyetylorutozydu i 200 mg kwasu askorbowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Troxescorbin 20 szt., kaps. 11,16zł 2017-10-31

Działanie

Preparat złożony, wykazujący synergizm działania składników w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem czynników zmniejszających odporność organizmu. O-β-hydroksyetylorutozyd jest mieszaniną rutozydów należących do glikozydów flawonowych, które hamują hialuronidazę oraz procesy autooksydacji unieczynniając wolne rodniki i nadtlenki kwasów tłuszczowych. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, przywraca ich elastyczność oraz uszczelnia śródbłonek. Jest także inhibitorem reduktazy aldozowej, zapobiegającym powikłaniom cukrzycy w postaci retinopatii i nefropatii. Ponadto zmniejsza stężenie fibrynogenu w osoczu oraz zwiększa zdolność erytrocytów do deformacji wpływając na poprawę własności reologicznych krwi. Wchłania się głównie z jelita cienkiego, odwracalnie wiąże się z białkami osocza. Ulega przemianom metabolicznym do glukuronidów, aglikonów i kwasów arylooctowych, które wydalane są z kałem (65%) i moczem. Kwas askorbowy odgrywa istotną rolę w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących. Wpływa na przemianę aminokwasów aromatycznych, metabolizm tyroksyny, syntezę katecholamin, hormonów steroidowych, insuliny, norepinefryny i histaminy. Bierze udział w fosforylacji glukozy i syntezy glikogenu. Wchłaniany jest w jelitach i w żołądku, z białkami osocza wiąże się w 25%. Wydalany jest z moczem. Połączenie obu związków daje efekt synergistyczny w zakresie antyoksydacyjnym, w reakcjach z udziałem żelaza, miedzi i innych metali.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zapobiegawczo i leczniczo: 1-3 kaps. na dobę. Nie ma dostepnych danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży. Sposób podania. Lek przyjmować bezpośrednio po posiłku, najlepiej popijając wodą.

Wskazania

Zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (żylaki, stany przedżylakowe, obrzęki i zapalenie skóry towarzyszące żylakom). Żylaki odbytu. Wspomagająco w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w kamicy dróg żółciowych, moczowych, dnie, oksalurii, talasemii, anemii syderoblastycznej, hemochromatozie, deficycie krwinkowej G-6-PD. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (E 104), indygotyny (E 132) i żółcieni pomarańczowej (E 110) lek może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, napadowe zaczerwienienie twarzy, ból głowy, pokrzywka. Długotrwałe stosowanie dawek witaminy C powyżej 600 mg na dobę może powodować (częstość nieznana): ból głowy, wymioty, nudności, zaczerwienie, zwiększone oddawanie moczu. W dawkach powyżej 1 g witaminy C może wystąpić (częstość nieznana): biegunka, kamica nerkowa.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią - nie ustalono bezpieczeństwa stosowania.

Uwagi

Większe dawki witaminy C mogą fałszować wyniki testów na stężenie glukozy. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Duże dawki kwasu askorbowego nasilają toksyczne działanie sulfonamidów (możliwość krystalurii). Przekroczenie dawki zalecanej może osłabić działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych pochodnych fenotiazyny oraz nasilać działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych, zwiększać wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego oraz wydłużać T0,5 paracetamolu.

Preparat zawiera substancje Ascorbic acid, Troxerutin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. zawiera 50 mg O-β-hydroksyetylorutozydu i 200 mg kwasu askorbowego.

1 ml kropli zawiera 100 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny.

1 tabl. musująca zawiera: 800 mg kwasu acetylosalicylowego i 480 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sód.

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

1 saszetka (13 g) preparatu Fervex zawiera: 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego, 25 mg maleinianu feniraminy. 1 saszetka (4,95 g) preparatu Fervex D (bez cukru) zawiera: 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego, 25 mg maleinianu feniraminy. 1 saszetka (3 g) preparatu Fervex Junior zawiera: 280 mg paracetamolu, 100 mg kwasu askorbowego, 10 mg maleinianu feniraminy.

1 pastylka twarda zawiera 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu i 100 mg witaminy C (w postaci kwasu askorbowego/askorbinianu sodu). Ponadto preparat zawiera: sacharozę, glukozę oraz żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg żelaza (II) w postaci siarczanu oraz 60 mg kwasu askorbowego.

1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, 12,2 mg chlorowodorku fenylefryny i 100 mg kwasu askorbowego.

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego, 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. Preparat zawiera wodorowęglan sodu i aspartam.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Dyslipidemie Dyslipidemie

Dyslipidemie to najprościej mówiąc zaburzenia gospodarki lipidowej. Dyslipidemie to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje nieprawidłowości ilości, budowy czy funkcji poszczególnych frakcji lipidów. ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.