Travogen®

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Travogen® tuba 20 g, krem 37,37zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego o szerokim zakresie działania. Działa na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne (w tym wywołujące łupież pstry), pleśniaki, jak również grzyby i in-vitro bakterie Gram-dodatnie wywołujące łupież rumieniowy. Po nałożeniu na skórę izokonazol przenika do ludzkiej skóry bardzo szybko i jego maksymalne stężenie występuje w warstwie rogowej i w warstwach żywych skóry w ciągu 1 h po nałożeniu preparatu. Duże stężenie utrzymuje się przez przynajmniej 7 h. W wyniku złuszczenia warstwy rogowej przed zastosowaniem leku, stężenie izokonazolu zwiększa się ok. 2-krotnie w warstwach żywych skóry. Stężenia leku w warstwie rogowej i naskórku przekraczają kilkakrotnie minimalne stężenia hamujące i grzybobójcze (MIC) dla dermatofitów, drożdżaków oraz pleśniaków. Izokonazol nie jest metabolizowany do postaci nieaktywnej w skórze. Wpływ ogólny leku na organizm w wyniku wchłaniania przez skórę jest niewielki.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Lek powinien być stosowany raz na dobę na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Zazwyczaj w zakażeniach grzybiczych stosuje się terapię miejscową przez okres od 2 do 3 tyg. W zakażeniach opornych na leczenie (w szczególności w zakażeniach przestrzeni międzypalcowych) czas terapii może ulec wydłużeniu do 4 tyg. Możliwe są również dłuższe schematy leczenia. W przypadku zakażeń grzybiczych przestrzeni międzypalcowych dłoni i stóp, zaleca się umieszczanie paska z gazy, posmarowanej preparatem, pomiędzy palcami dłoni lub stóp. W celu uniknięcia nawrotu zakażenia grzybiczego leczenie powinno być kontynuowane przynajmniej przez 2 tyg. po ustąpieniu objawów choroby. Nie jest konieczne dostosowanie dawki w przypadku stosowania leku u niemowląt, dzieci i młodzieży.

Wskazania

Powierzchowne zakażenia grzybicze skóry, np. grzybica skóry rąk i stóp, grzybica pachwin, okolic narządów płciowych; łupież pstry; łupież rumieniowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu leku z oczami. Jeśli lek jest stosowany w okolicy narządów płciowych, substancje pomocnicze takie, jak parafina ciekła i wazelina biała mogą uszkodzić lateks znajdujący się w mechanicznych środkach antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne, co wiąże się ze zmniejszeniem ich skuteczności. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, produkt może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie, pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: przesuszona skóra, świąd w miejscu podania, zmiany sączące, wyprysk potnicowy, kontaktowe zapalenie skóry. Rzadko: obrzęk, pęknięcia w miejscu podania. Częstość nieznana: rumień, pęcherze w miejscu podania, alergiczne reakcje skórne.

Ciąża i laktacja

Dotychczasowe dane ze stosowania leku w okresie ciąży nie wskazują na szkodliwe działanie azotanu izokonazolu na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Nie wiadomo, czy azotan izokonazolu wydziela się do mleka - nie można wykluczyć ryzyka ekspozycji na dziecko karmione piersią. Matki karmiące piersią powinny unikać stosowania leku na sutki. Przy zachowaniu wskazówek dotyczących stosowania, istnieje małe prawdopodobieństwo, że dawki lecznicze izokonazolu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Jednak w związku z brakiem odpowiednich badań u kobiet karmiących piersią, lek należy zastosować jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyści dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Isoconazole nitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 40 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alginian glikolu propylenowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Jak należy prawidłowo pielęgnować skórę z AZS? Jak należy prawidłowo pielęgnować skórę z AZS?

Skóra atopowa wymaga delikatności i właściwej pielęgnacji. Jak odpowiednio zadbać o wrażliwą cerę atopika? Czego należy zdecydowanie unikać, aby nie zaostrzyć nieprzyjemnych ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.