Travocort®

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Travocort® tuba 15 g, krem 35,93 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego na skórę. Izokonazol - pochodna imidazolu - działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne, pleśniaki jak również patogeny wywołujące łupież rumieniowy. In vitro wykazuje również działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-dodatnich. Izokonazol wchłania się szybko, osiągając maksymalne stężenie w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej już po godzinie. Izokonazol nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie przez skórę jest małe, tylko 1% dawki przenika do krwiobiegu w ciągu 4 h. Walerianian diflukortolonu jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu miejscowym, zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi dolegliwości skórne tj. świąd, pieczenie i ból. Szybko przenika do skóry, gdzie jest częściowo hydrolizowany. Ilość kortykosteroidu zaabsorbowana przez skórę jest mała. W ciągu 4 h po podaniu leku na skórę, mniej niż 1% zaaplikowanej dawki przenika do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorosli i dzieci > 2 lat: cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Leczenie należy zakończyć po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych, nie później jednak niż po 2 tyg. stosowania leku. Po tym okresie leczenie można kontynuować lekiem przeciwgrzybiczym nie zawierającym kortykosteroidu, w szczególności w przypadku stosowania leku w pachwinach i w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci do 2 lat.

Wskazania

Leczenie początkowe powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany kiłowe lub gruźlicze. Zmiany powstałe w wyniku wirusowych chorób skóry (np. ospa wietrzna, półpasiec). Zmiany wywołane trądzikiem różowatym, pospolitym. Okołowargowe zapalenie skóry. Odczyny miejscowe po szczepieniu.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Stosowanie miejscowo działających glikokortykosteroidów na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas, w szczególności pod opatrunkiem okluzyjnym, może znacznie zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych (w tym jaskry). Szczególnie ostrożnie i przez krótki okres czasu stosować lek na skórę twarzy i u dzieci (u dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów niż u dorosłych). Jeśli preparat stosuje się w okolicach narządów płciowych, parafina ciekła i wazelina biała (substancje pomocnicze) mogą spowodować uszkodzenie stosowanych równocześnie mechanicznych środków antykoncepcyjnych zawierających lateks, takich jak prezerwatywy i membrany, tym samym wpływając na ich skuteczność. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować reakcję skórną.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie/pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: rumień, suchość, rozstepy skórne. Częstość nieznana: świąd, pęcherzyki. Ponadto: ścieńczenie skóry (atrofia), zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania, nadmierny wzrost owłosienia, rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, zmiany trądzikopodobne, reakcje alergiczne, ogólne objawy niepożądane kortykosteroidów.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie należy stosować leku w I trymestrze ciąży. W przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia. W szczególności należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i (lub) długotrwale lub pod opatrunkami okluzyjnymi, na skórę piersi w okresie laktacji.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Travocort®, cena 100% 35,93 zł

Preparat zawiera substancje Diflucortolone valerate, Isoconazole nitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.