Travocort®

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Travocort® tuba 15 g, krem 35,93zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego na skórę. Izokonazol - pochodna imidazolu - działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne, pleśniaki jak również patogeny wywołujące łupież rumieniowy. In vitro wykazuje również działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-dodatnich. Izokonazol wchłania się szybko, osiągając maksymalne stężenie w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej już po godzinie. Izokonazol nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie przez skórę jest małe, tylko 1% dawki przenika do krwiobiegu w ciągu 4 h. Walerianian diflukortolonu jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu miejscowym, zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi dolegliwości skórne tj. świąd, pieczenie i ból. Szybko przenika do skóry, gdzie jest częściowo hydrolizowany. Ilość kortykosteroidu zaabsorbowana przez skórę jest mała. W ciągu 4 h po podaniu leku na skórę, mniej niż 1% zaaplikowanej dawki przenika do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorosli i dzieci > 2 lat: cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Leczenie należy zakończyć po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych, nie później jednak niż po 2 tyg. stosowania leku. Po tym okresie leczenie można kontynuować lekiem przeciwgrzybiczym nie zawierającym kortykosteroidu, w szczególności w przypadku stosowania leku w pachwinach i w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci do 2 lat.

Wskazania

Leczenie początkowe powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany kiłowe lub gruźlicze. Zmiany powstałe w wyniku wirusowych chorób skóry (np. ospa wietrzna, półpasiec). Zmiany wywołane trądzikiem różowatym, pospolitym. Okołowargowe zapalenie skóry. Odczyny miejscowe po szczepieniu.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Stosowanie miejscowo działających glikokortykosteroidów na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas, w szczególności pod opatrunkiem okluzyjnym, może znacznie zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych (w tym jaskry). Szczególnie ostrożnie i przez krótki okres czasu stosować lek na skórę twarzy i u dzieci (u dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów niż u dorosłych). Jeśli preparat stosuje się w okolicach narządów płciowych, parafina ciekła i wazelina biała (substancje pomocnicze) mogą spowodować uszkodzenie stosowanych równocześnie mechanicznych środków antykoncepcyjnych zawierających lateks, takich jak prezerwatywy i membrany, tym samym wpływając na ich skuteczność. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować reakcję skórną.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie/pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: rumień, suchość, rozstepy skórne. Częstość nieznana: świąd, pęcherzyki. Ponadto: ścieńczenie skóry (atrofia), zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania, nadmierny wzrost owłosienia, rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, zmiany trądzikopodobne, reakcje alergiczne, ogólne objawy niepożądane kortykosteroidów.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie należy stosować leku w I trymestrze ciąży. W przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia. W szczególności należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i (lub) długotrwale lub pod opatrunkami okluzyjnymi, na skórę piersi w okresie laktacji.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancje Diflucortolone valerate, Isoconazole nitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.