Tormentiol®

100 g maści zawiera 2 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu, 20 g tlenku cynku, 1 g boraksu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tormentiol® tuba 20 g, maść 10,88 zł 2018-04-16

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Miejsca chorobowo zmienione należy smarować cienką warstwą maści kilka razy na dobę przez 7-10 dni.

Wskazania

Niewielkie uszkodzenia skóry, takie jak otarcia, zadrapania. Pomocniczo w zmianach ropnych i stanach zapalnych skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować w przypadku złej tolerancji kwasu borowego i jego pochodnych, w miejscowych odczynach poszczepiennych, w zmianach skórnych w ospie wietrznej, na rany lub znacznie uszkodzoną skórę. Nie stosować u noworodków i niemowląt.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko możliwej kumulacji w organizmie kwasu borowego i wystąpienia objawów zatrucia nie należy przekraczać zalecanego czasu terapii preparatem. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, preparatu nie należy stosować u dzieci do 12 roku życia, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. U dzieci, ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania leku występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, preparat może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu/dziecka.

Uwagi

Ze względu na ciemną barwę, maść może zabrudzić ubranie.

Interakcje

Nie odnotowano interakcji maści z innymi lekami. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami podawanymi bezpośrednio na skórę.

Cena

Tormentiol®, cena 100% 10,88 zł

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g preparatu zawiera: 20 g tlenku cynku, 3 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu i 1 g boraksu. Preparat zawiera lanolinę.

100 g maści zawiera 2 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu, 20 g tlenku cynku, 1 g boraksu.

100 g preparatu zawiera: 20 g tlenku cynku, 2 g ichtamolu, 1 g boraksu, 8 g nalewki z kłącza pięciornika. Preparat zawiera lanolinę.

100 g maści zawiera 20 g cynku, 3 g wyciągu z kłącza pięciornika i 2 g sulfobituminianu amonowego.

100 g preparatu zawiera: 3 g płynnego wyciągu z kłącza pięciornika, 2 g sulfobituminianu amonowego, 20 g tlenku cynku. Preparat zawiera lanolinę.

1 g maści zawiera 30 mg wyciągu z kłącza pięciornika, 20 mg sulfobituminianu amonowego i 200 mg tlenku cynku.

1 g płynu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

1 kaps. zawiera: 100 mg oleju rybiego (w tym: 30 mg EPA - kwas eikozapentaenowy oraz 20 mg DHA - kwas dokozaheksaenowy), 50 µg (2000 j.m.) witaminy D3, 400 µg kwasu foliowego, 208 µg L-metylofolianu wapnia,  26 mg żelaza, 200 µg jodu.

1 ml preparatu zawiera 203 mg nalewki z szałwi, 509 mg nalewki z kłącza pięciornika i 203 mg wyciągu z rumianku. Preparat zawiera 62-72 % obj. etanolu.

1 g płynu zawiera 200 mg boraksu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Nagłówek Porady ekspertów

Kaszka na policzku
16 czerwca 2017

Witam serdecznie, nawiaze na początku może do mojej pracy. Pracuje za granicą na wyspach w chłodni, temperatura waha się pomiędzy 2-3 stopnie, w okresie letnim kiedy idę na przerwę podczas pracy, czas spędzam w dużo wyższej temperaturze, jest to zazwyczaj około 20-23 stopni. Po około pół godziny dostaje mocnych wypieków na policzkach, wiem że przy nagłej zmianie temp. Jest to normalne. Jednak w tym roku lato w Wielkiej Brytanii zaczęło się dość mocnym słońcem i ma przerwie, zarówno jak i po pracy nie da się uniknac kontaktu z ciepłem. Policzki po tyg takiej pogody zaczęły być mocno napięte i suche, bardzo delikatne w dotyku, kupiłem krem z najwyższym filtrem dla dzieci i zabezpieczalem je przed promieniowaniem, jednak sucha i napięta skóra została. Pomyślałem że najlepszy będzie tłusty krem, i użyłem tradycyjny Nivea w blaszanym opakowaniu, wszystko wyglądało ok jednak po około dwóch tygodniach zauważyłem na policzkach w miejscu wypieków białą kaszkę, dokładnie widoczna jest jak się nabierze powietrze w usta i napnie policzki. Będąc akurat w Polsce udałem się do dermatologa, to obejrzeniu twarzy Pani stwierdziła że jest to zwyrodnienie na skórze powstale przez nagłe zmiany temperatur i że tylko mi zostaje laser, żeby się tego pozbyć , bo są to małe blizny. Jednak diagnoza w ogole nie pasuje do tego co ja widzę. Spróbowałem przy powiekszającym lustrze wycisnąć jedna z malutkich krostek i wychodzi biała treść, czasem zbita a czasem konsystencja bardziej rzadka, Ale to nie jest blizna!! Próbowałem tormentiol, maść Cynkowa, zinalfat, peeling I nic, kaszka jak jest tak była. Za dwa miesiące mam wesele i chciałbym poprawić wyglad i kondycję skóry. Co powinienem zrobić? Proszę o pomóc bo ma wyspach z dermatologiem naprawdę jest ciężko, nie mam możliwości skorzystać z pomocy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Niestety nie jest możliwe ustosunkowanie sie do Pani problemu bez badania lekarskiego.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Zmiana na twarzy
23 kwietnia 2016

Witam. Mam sprawę odnośnie mojej zmiany na twarzy. A dokładniej na policzku. Kiedyś przed zrobieniem się tego co teraz mam miałam naczynko takie czerwone . Jakoś półtora miesiąca zaczęło mi się to powiększać. Byłam u dermatologa i powiedziała, ze nie wie czy to mi zginie po maściach. Jeśli nie zginie to mam to usunąć laserowo lecz po tych maściach robi mi się gorzej i bardziej się powiększa. Choruje na RZS, niedomykalność zastawki mitralnej 2 stopnia i miałam usunięty jajnik z powodu nowotworu granicznego około 6 miesięcy temu. Czy ten nowotwór mogł powrocić? I na tym policzku może rozwijać się nowotwór? Co to może być? Smaruje maścia Rozex i Tormentiol. Mogłabym przesłać zdjęcie jak ta zmiana wygląda. Czekam na odpowiedz

Odpowiedź eksperta:

Szanowna Pani Angeliko, zdjęcie to i tak za mało, aby pomóc Pani w diagnozie. Dobrze, że była Pani u dermatologa i jest Pani pod jego opieką. Proszę stosować maść i obserwować naczynko. Jeśli to nie pomoże, należy z wynikami wszystkich badań udać się do dermatologa raz jeszcze. Raczej nie dopatrywałbym się związku pomiędzy chorobą z przeszłości a aktualnymi zmianami skórnymi. Powodzenia! Doktor Igor.

Odpowiedzi udzielił ekspert:
Zwiń
Czerwone ranki na twarzy
9 marca 2016

Witam, mam 23 lata, od lat borykam się z problemem na twarzy. Nie posiadam typowego trądziku, moja skóra jest w miarę gładka, czasem tylko pojawi się jakaś ,,niespodzianka'' i o niej właśnie mowa. gdy pojawi się krostka , rozdrapie ją, generalnie ingeruje( wiem, że nie powinnam) , i wtedy z krostki robi się jakby ranka, która się sączy białym płynem, rogowacieje, przy jej naruszeniu na nowo się sączy i tak w kółko. Powoduje to ubytki naskórka a skóra nie chce się zagoić . Moje pytanie brzmi jakim środkiem mogłabym te zmiany smarować aby skóra się zagoiła , ranki nie sączyły , a gdy już tak się stanie , by czerwone plamy po zagojeniu zbledły. Dodam , że najgorszy wysięk mam przed miesiączką. Doraźnie smarowałam zmiany Tormentiolem i maścią z wit. A ale niestety to niewiele pomagało.

Odpowiedź eksperta:

W pierwszej kolejności należy wyeliminować urażanie zmian. Pojedyncze krostki mogą być objawem trądziku zwykłego o niewielkim nasileniu. Sugeruję włączenie leczenia przeciwtrądzikowego pod kontrolą dermatologa i unikanie uszkadzania skóry.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
łzs i aknenormin
26 stycznia 2016

Witam, od kilku miesięcy mam na czole drobne krostki (nie bardzo widoczne ale przeszkadzają mi) oraz wzmożone przetłuszczenie się cery (uciążliwe). Dnia 10 listopada byłam u dermatologa i stwierdził łzs, po czym przepisał aknenormin 30 tabletek po 20 mg, kuracja 2,5 miesiąca, 3 tabletki w tygodniu oraz maści elosone i tormentiol mieszać i nakładać 2 razy w tygodniu na noc na czoło. Nie mam innych zmian, cera zadbana, wrażliwa i raczej sucha. Kuracji jeszcze nie stosowałam, przestraszyłam się skutków ubocznych leku. Od tamtego momentu stosowałam krem la roche kerium ds., który rzeczywiście pomógł, bo krosty znikały, ale jak tylko odstawiam, pojawiają się. Oprócz tego zmieniłam trochę pielęgnację. Od tygodnia biorę witaminy z grupy B 1 tabletka dziennie oraz witaminy A+E Capivit 1 tabletka dziennie. Staram się wyeliminować problem, ale on jest niestety. Czy powinnam podjąć kurację? Wyniki badań mam dobre, chociaż mam podwyższony cholesterol 246, w tym HDL 90, LDL 141. Jestem bardzo szczupła. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedź eksperta:

Nie zalecam stosowania miejscowego preparatu sterydowego na twarz w przypadku ŁZS. Izotretinoina doustna nie ma rejestracji w leczeniu ŁZS, choć są publikacje medyczne, na podstawie których terapia taka jest zalecana. W przypadku Pani badań, wysoki cholesterol jest przeciwwskazaniem do tego leku.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Krwawiacy guzek
11 lutego 2016

Witam. Od jakiegoś 1,5 tygodnia posiadam krwawiący guzek. Pierwszy raz pojawil sie okolo grudnia, troche krwawil i przestal. Teraz w lutym, przy miesiaczce, pojawil sie znow. Znajduje się on pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem. Jest miękki, nie boli. Na początku stosowałam masc ichtialowa, ponieważ byłam pewna, że to guzek z ropą. Niestety masc nic nie zdziala. Zauważyłam, że krwawienie zwiększa się gdy np. Dużo chodzę. Oglądałam tę zmianę i wyglądała tak, jakby delikatnie wystawala ponad skórę, i nic więcej, następnego dnia przy guzku przylegle do niego było widać jakby woreczek jasno błękitny. Na następny dzien, po aktywnym dniu guzek był jakby troszkę bardziej większy i owy woreczek zrobił się niebiesko fioletowy, wygląda to troszkę jak żyła. Kolejnego dnia, smarowalam to miejsce maścią, tormentiolem i starałam się leżeć. Guzek wyglądał normalnie, "woreczek" był delikatnie niebieskawy, niezauważalny. W razie konieczności, wyślę zdjęcia. Jestem osobą młodą z nadwagą. Proszę o pomoc, doradzanie czym to może być i może polecenie jakiejś maści? Narazie z przyczyn osobistych nie mogę udać się do ginekologa, ponieważ nie ma mnie w kraju. Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Może jest to żylak? Nie ma innego sposobu zdiagnozowania co to za guzek jak zbadanie Pani. Z całą pewnością przez internet nie jest to możliwe.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Trądzik
7 marca 2015

Od stycznia br. borykam się z tym problemem. Wcześniej cera była bezproblemowa, aż na początku stycznia wystąpił wysyp pryszczy, które mało tego, że wyskakują jak opętane, jeszcze nie chcą się goić. Są małe, ale zostają po nich czerwone, wręcz sine ślady, pomimo braku wyciskania. Do tego początkowo używałam Tormentiolu, który wcześniej pomagał, teraz zawiódł. Około 3 tygodnie temu udałam się do dermatologa, dostałam receptę na Davercin i Acnelec, używam ich regularnie, zgodnie z zaleceniami. Poprawy nie widzę, mimo dodatkowej rezygnacji ze słodyczy, jakichkolwiek napojów poza wodą i mlekiem, które, jak mi się wydaje, uczula mnie. Dodam, że mam cerę bardzo wrażliwą, czerwieniącą się, świecącą, ale zostawiającą uczucie przesuszenia. Do jakiego lekarza powinnam się udać? Dermatolog, ginekolog czy może zrobić badania hormonalne?

Odpowiedź eksperta:

W przypadku braku skuteczności zaleconej terapii, konieczna jest ponowna konsultacja u prowadzącego dermatologa.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Krostki
10 lutego 2015

Od 2 tygodni walczę z krostkami, które swędzą. Pojawiły się najpierw na przedramionach, następnie na nogach, klatce piersiowej, plecach między łopatkami. W zasadzie nie ma ich na brzuchu i dolnej części pleców., pośladkach, na dłoniach stopach i twarzy, głowie. Po zażyciu wapna, posmarowaniu epicremem było trochę lepiej, ale swędzonka po kilku godzinach wracała(leczenie zalecone przez lekarza rodzinnego).Rodzinny skierował mnie do dermatologa zapisał Pimafucort na przemian z neo-tormentiolem i clatrę i jest podobnie. Gdy wydaje się , że mija, swędzonka pojawia się znowu. Nigdy nie miałam takiej wysypki. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z lekarzem alergologiem. Skoro leczenie dermatologiczne nie przynosi skutków, to można podejrzewać reakcję alergiczną organizmu. Najlepiej ponownie zgłosić się do dermatologa lub od razu zasięgnąć opinii alergologa i odstawić wszelkie środki chemiczne lub pożywienie, które mogłyby wywołać alergię - redakcja poradnikzdrowie.pl.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
podrażnienia okolic bikini
25 stycznia 2015

Dzień dobry. Borykam się z dużym problemem podrażnień okolic bikini po goleniu. Używam żelu do goleniu i maszynki jednorazowej, którą odkażam wodą utlenioną przed każdym użyciem. Od razu po goleniu nie widać żadnych zmian, ale już następnego dnia skóra okropnie swędzi, piecze, jest zaczerwieniona, powstają czerwone krosty. Taka sytuacja utrzymuje się nawet przez tydzień.. Mam już nawet blizny po niektórych krostach, które nieładnie wyglądają. Próbowałam już używać maści cynkowej, tormentiolu, balsamu po goleniu dla mężczyzn, kremu dla dzieci bambino i nic nie pomaga... Próbowałam depilować, zamiast golić, ale efekt jest ten sam. Włoski szybko odrastają, są twarde i klujące i do tego te okropne podrażnienia, które bardzo długo się utrzymują. Istny koszmar. Bardzo proszę o radę w tej sprawie.

Odpowiedź eksperta:

Powinna pani skonsultować się z kosmetologiem. bardzo prawdopodobne, że ze względu na podrażnienia nie powinna pani depilować tych miejsc wcale lub depilować trwale np. laserowo. Dodatkowo, kosmetolog zweryfikuje jakie popełnia pani błędy podczas depilacji, podpowie jak dezynfekować rany, jakich kosmetyków do pielęgnacji używać (być może ogólnodostępne kosmetyki uczulają podrażnione miejsca). Kosmetologa, a szczególnie osoba, która zajmuje się na co dzień depilacją (może to być również doświadczona kosmetyczka) podpowie pani odpowiedni sposób depilacji - redakcja poradnikzdrowie.pl.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Pomocy ! Czy już umieram ?!
17 października 2014

Witam. Mam 15lat i pryszcze... Wczoraj wieczorem chciałem wycisnąć takiego, który byl pod skórą. No ale nie udało sie ... i jak zawsze na noc nawilżyłem twarz kremem, a miejsce krosty posmarowałem TORMENTIOL'em. Dzisiaj rano z nadzieją że zniknął patrzę w lustro a tam podpuchnięte miejsce pod brwią gdzie był pryszcz. wyglądał jakby się rozlał pod skórą. Póżniej nałożyłem TRIBIOTIK i tak z nim chodzę na czole. Sąsiadka kiedy mnie zobaczyła od razu powiedziała że wycisnąłem pryszcza w miejscu trójkąta śmierci. Po przeczytaniu paru artykułów boję się o swoje zdrowie :C I tu moje pytanie: Jak mogę to wyleczyć ? Proszę niech pani zważy że boję się jakichkolwiek igieł i operacji :/

Odpowiedź eksperta:

Proszę się tak nie denerwować. Najlepiej jest poczekać czy zrobi się stan zapalny. Jeśli okaże się, że jest to czyrak, czyli właśnie stan zapalny, to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze odpowiednią maść lub skieruje pana do specjalisty. Jednak do tego momentu nie powinien pan ruszać tej zmiany na skórze, a przede wszystkim jej nie wyciskać - redakcja poradnikzdrowie.pl.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
guzki
10 stycznia 2011
Witam. Mam taki problem od jakis trzech lat. Miedzy wewnetrzna strona ud a krokiem pojawiaja mi sie czesto male guzki, w dotyku tak jakby kulka zaraz pod skora. Raz sa male i wyskakuja po dwie trzy po obu stronach a czasami urosnie jedna do wielkosci ziarna fasoli. Jest to bolesne w dotyku i przedewszystkim w kontakcie z bielizna. Dwa lata temu bedac ciazy wyskoczylo mi takie cos i uroslo do wielkosci duzej sliwki, mialam wtedy zabieg usuniecia bo zrobil sie ropien. Moj ginekolog twierdzi ze powinnam uzywac osobnej maszynki do golenia miejsc intymnych i tak zrobilam. Nic nie pomaga, smaruje to TORMENTIOLEM, nosze bawelniana bielizne i przy kazdej depilacji uzywam nowej maszynki. Prosze o pomoc. Jest to naprawde uciazliwe i bolesne.

Odpowiedź eksperta:

Radzę w tej sprawie osobiście skonsultować się z dermatologiem.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
skora
24 stycznia 2010
Pytanie 1.. skóra mi schodzi ok. ust mam takie małe jakby płatki skóry i szczypie, wcześniej miałem na czole ale znikło za jakieś 2 tyg. a teraz mi znowu się pokazało ok ust i niewiem co robić aby znikło używałem kremu do krostek 'tormentiol' Pytanie 2.. Jakiego kremu do krostek używać mam tormentiol ale niezbyt dużo pomaga i nie wiem jaki teraz użyć lub zostać przy tym samym... czekam na odp..

Odpowiedź eksperta:

Bez badania lekarskiego nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy. Z opisu zmian wynika, iż zmiany mogą wiązać się z nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem skóry. W pierwszym etapie proszę podjąć próbę intensywnego natłuszczenia skóry, np. preparatem zawierającym wazelinę. Jeśli to nie zlikwiduje zmian konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Czy to mięśniak?
10 lutego 2009
Mój 6-miesięczny synek od jakichś 3 tygodni z tyłu główki ma owalną krostkę. Pediatra po oglądnięciu powiedziała, że to może być mięśniak zakaźny i kazała obserwować. Dziś zauważyłam, że "coś" pojawiło się zewnętrznym kąciku powieki i koło pępka, ale jest dużo mniejsze i na razie słabo widoczne. Na środku tego "mięśniaka" na główce nie ma typowego wklęśnięcia (jak czytałam). Jeśli to mięczak to CO MOżE BYć JEGO PRZYCZYNą? Na basenie nie byliśmy ( a czytałam, że tam dziecko może się zarazić), raz miał zapalenie oskrzeli (zarażony od starszego brata) i dwa razy katar (też od brata) a czytałam, że mięczak może też być związany z odpornością. Jeśli chodzi o AZS (co ponoć może współtowarzyszyć mięczakowi) to chyba nie ma, chociaż czasem ma bardziej czerwone i suchawe policzki (ale to zwykle po dniu- dwóch przechodzi). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale synek ma bardzo dużą skłonność do odparzeń pupy. Praktycznie ciągle jest odparzony, sudokrem nie pomaga, najlepiej mąka ziemniaczana ale też słabo. I te odparzenia są tylko w "rowku" pupy, w pachwinkach i pod siusiakiem. Wietrzę pupę, myję po bieżącą wodą, ale czasem tylko odparzenia bledną a potem znów się zaostrzają, czasem nawet pojawiają się czerwone krostki. Raz stosowałam tormentiol, który pomógł, ale nie powinno się w ogóle go stosować u dzieci, wieć zaprzestałam. Czy takie ciężkie odparzenia mogą sygnalizować azs? Aha, karmię wyłącznie piersią ale piję dużo mleka i jem sporo nabiału. Proszę o wiadomość.

Odpowiedź eksperta:

Zapewne chodzi Pani o mięczaka zakaźnego. Niestety jednak w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
diacneal
10 lutego 2009
jestem w 7 mies. ciąży od jakichś dwóch miesiecy na brodzie zaczęly się pojawiac zmiany trądzikowe (czerwonwe krostki, niektóre z ropnym czubkiem).Jest ich coraz więcej. Próbowałam walczycz nimi Tormentiolem - marny skutek. Czy moge stosować Diacneal Avene?

Odpowiedź eksperta:

W czasie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków na własną rękę - proszę osobiście zgłosić się do dermatologa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Pęcherzyki ropne
10 lutego 2009
Od kilku miesięcy na brodzie i w okolicach nosa mam zaczerwienienia oraz pęcherzyki ropne które pękają. Stosowałam już wiele maści m.in. Tormentiol, Tribiotic, pastę cynkową ale nic nie pomaga a problem nasila się.Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Odpowiedź eksperta:

Niestety, by postawić diagnoze i wdrożyć leczenie trzeba te zmiany obejrzeć - ja takiej możliwości nie mam - powinna pani zgłosić się osobiście do dermatologa
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
pęknięcia między palcami stóp
10 lutego 2009
nigdy nie miałma problemów ze stopami. jednak oststnio między palcami stóp pojawiły się pęknięcia. w firmie, w której pracuję jest ogrzewanie podłogowe, przez co stopy mają kontakt z ciepłem, a popularne "podkolanówki' czy rajstopy powodują pocenie stóp. co poradzić na te pęnkięcia? stosuję maść tormentiol, czy to pomoże?

Odpowiedź eksperta:

powinna pani odwiedzić dermatologa - to może być grzybica
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
otarty napletek
10 lutego 2009
czy otary do czerwoności napletek i jego ból jest w wynikiem otarcia przy suchej pochwie czy jest to inna przyczyna?jak zaradzic?czym smarować ?kiedy teraz można uprawiać sex?

Odpowiedź eksperta:

Może być to efekt uprawiania"szaleńczego" seksu przy nawet wilgotnej, a zwłaszcza suchej pochwie. Ale może też być objawem różnych chorób, np. cukrzycy. Polecam kilka dni przerwy, ewent. tormentiol lub maści stosowane dla niemowląt pod pieluszkę. Jeśli nie minie, do urologa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Beata Ciesielska
Zwiń
uciążliwa wysypka
29 czerwca 2007
zaczyna się na głowie bardzo intensywny świąd skóry (nie mam wszawicy) potem swędzą mnie uszyi występuję wysypka na szyji i na skroniach.Ponad mi1,5 miesiąca łykałam wit.A+E,wit.B6,MAGNEZ pomogło na krótko ale znów występują te same objawy.Smarowałam Tormentiolem na skroniach jakby znikło ale nie do końca gdyż teraz zrobiło się jak łupież jak potrę to lecijak łupiez z głowy.Nie mam łupieżu. Wysypka wygląda jak grudki czerwona.TEN NAWRÓT NASTĄPIŁ JAK BARDZO MOCNO SIĘ SPOCIŁAM DOSŁOWNIE TO POT ZALEWAŁ MI OCZY(przy pieleniu).Jeszcze jedno to bardzo swędzi ostatnio miałam również świąd nóg bez wysypki zwłaszcza z tyłu w zgięciu.Proszę o szybką poradę w mojej miejscowości nie ma dermatologa więc chciałabym wiedzieć czy jest niezbędna wizyta czy wystarczy Pani porada.Zgóry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Konieczna będzie w tym przypadku wizyta u lekarza. Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Czerniak
27 maja 2007
Używałam do depilacji nóg depilatora, po którym zaczęły mi wrastać włoski. Pare miesięcy temu na nodze pojawił się bardzo duża i bolesna ropna krosta. Smarowałam ją Tormentiolem, po czym zaczęła uchodzić ropa. W tej chwili została tylko wysuszona krostka. Dermatolog stwiedził, że to czerniak. Bardzo sie obawiam że to nowotwów, w związku z powyższym proszę o udzielenie dokładnej informacji co to jest czerniak i jakie są tego konsekwencje...do czego prowadzi. Jak to leczyć. Wiem już napewno, że nie będę używała depilatora. I ostatnie pytanie: czy depilacja laserem jest kosztowna i czy może być dokonywana w gabinecie kosmetycznym?

Odpowiedź eksperta:

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, może powstać ze znamion barwnikowych. Ale czy u Pani jest czerniak ?
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
egzema u dziecka
22 kwietnia 2007
Moja córeczka ma 6 miesięcy i praktycznie od urodzenia robi jej się na policzku zaczerwnienie , które ją swędzi ona się drapie i czasami aż zaognia sie, robią sie takie małe pęcherzyki i sączy się ropa. Na drugim policzku podobnie ostatnio się zrobiło ale nie dod tego stopnia na razie ma tylko zgrubienie które sie czasami zaczerwienia. Na nózce tez ma zgrubienie. Myślałam że to skaza i odstawiłam mleko i nabiał daję jej mleko sojowe, ale to nie pomaga. Najpierw smarowałam linomagiem, później sudokremem, lipobase, tormentiolem, ostatnio baktrobanem ale pomógł tylko na tydzień. Potem stan wrócił. Teraz otrzymałam od lekarza rodzinnego maść robioną na bazie sterydów (hydrokortyzon 0,3, Urea 4,0, 3% sol.art.barim 25,0, Eucerini 30,0, Vaselini alt od 100) . Pomaga ale boję się o oczy bo mała się drapie i może wsadzić sobie ta maść do oczu a to podobno skutkuje pogorszeniem wzroku. Czy to prawda? Poza tym jak tylko tą maścią nie posmaruję policzka to znowu się zaognia. Czy istnieje skuteczniejsze lekarstwo ? Lub takie które po zastosowaniu można odstawić i choroba nie wróci ? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta:

Wyprysk u małych dzieci jest szczególnie trudny do leczenia. W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować alergeny: właściwa dieta, również matki, jeśli dziecko jest karmione piersią, kosmetyki (stosować można tylko kosmetyki dla alergików, np. Oilatum, Balneum Hermal). Ważne jest także intensywne natłuszczanie skóry, np. Diprobaza maść, maść cholesterolowa. Jeśli zmiany są zaawansowane trzeba zastosować leki, które wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Stosuje się często terapię skojarzoną: leki przeciwhistaminowe oraz maści do smarowania. Nie powinno się stosować u dzieci przewlekle sterydów (hydrokortyzon), nie wolno ich stosować na twarz. Istnieją maści przeciwuczuleniowe nowej generacji, np. pimekrolimus i takrolimus.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
uciazliwe wysypka
20 kwietnia 2007
Witam.Od kilku dni mam problemy z skora.Zaczelo sie od czerwonych plam na skorze dloni, potem pojawily sie na ich miejscu dosc duze bable, srednicy ok. 5 milimetrow,z przezroczystym plynem w srodku.wysypka bardzo mnie swedzi,a zaczerwienienie powieksza sie.Odczuwam pieczenie i goraczke w tym miejscu oraz ból.To wszystko przenosi mi sie na inne partie ciala poprzez nie tyle dotyk co zadrapanie.Boje sie aby to nie bylo zarazliwe.Do tej pory smarowalam Tormentiolem i Clotrimazolem ale nie ma efektu.To wyglada okropnie, jestem przerazona. Prosze o wiecej informacji i porade w tej sprawie.

Odpowiedź eksperta:

Koniecznie proszę się jak najszybciej zgłosić do dermatologa. Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
maść na trądzik
12 marca 2007
Mam 20 lat i nadal problemy z trądzikiem młodzieńczym zwykłym.Używałam wielu rodzajów maści ale żadna nie przynosiła długotrwałych efektów.Oto niektóre nazwy maści których używałam:benzacne, acnofan, tormentiol, acne derm, dermoniz używałam również żelów punktowych. Byłam również z wizytą u dermatologa u którego zostały mi przepisane lekarstwa na bazie hormonalnej (nie zostały one prze ze mnie zakupione ponieważ boję się iż mogę przez nie przytyć- ponieważ mój ojciec zażywając leki na bazie hormonalnej bardzo przybrał na wadze i mam obawy iż mogę odzidziczyć po nim tę dolegliwość i nabrać kilogramów).Pragnę również zauważyć że nie jadam czekolady, która podobno jest dobrym podłożem dla trądziku. W związku z tym mam następujące pytanie: CZY NIE MOGłA BY MI PANI PORADZIć JAKIEJś MAśCI, ALBO TABLETEK NA MOJą DOLEGLIWOść.

Odpowiedź eksperta:

Niestety nie widząc Pani, trudno tak doradzić na odległość. Proszę nie bać się leków hormonalnych, inne dostawał Pani ojciec, a inne otrzyma Pani. Niekiedy właśnie po leczeniu hormonalnym zmian tradzikowych uzyskuje się poprawę. Proponuję także wizytę u ginekologa dermatologa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
rozjaśnienie rany
25 listopada 2006
po zagojeniu się rany (otarcie, zadrapanie- stosowałam tormentiol, pasta cynkowa) mam zarózowioną skóre w tym miejscu , jaką maść zastosować na wyblaknięcie jej ? (maść na blizny czy może na przebarwienia a może maść Auriderm z witaminą K) a może jakieś domowe sposoby są ? z góry dziękuje za odpowiedż

Odpowiedź eksperta:

stan zapalny nasila melanogenezę, a więc blizny przebarwiają się.W miarę upływu czasu blizny będą jaśniały
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.