Tobrosopt 0,3%

1 ml zawiera 3 mg tobramycyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tobrosopt 0,3% but. 5 ml, krople do oczu, roztwór 18,95zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa bakteriobójczo m.in. na: Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter aerogenes, Proteus mirabilis (szczepy indolo-ujemne i indolo-dodatnie), Proteus species, Haemophilus influenzae oraz H. aegyptius, Moraxella lacunata, Acinetobacter calcoaceticus (Herellea vaginacola), niektóre szczepy Neisseria, Staphylococcus-S. aureus i S. epidermidis (szczepy koagulazo-dodatnie ikoagulazo-ujemne), w tym szczepy oporne na penicylinę, niektóre bakterie z rodzaju Streptococcus (mogą pojawić się gatunki oporne). Po podaniu miejscowym do oka, tylko nieznaczna ilość leku przenika barierę rogówkową.

Dawkowanie

Dorośli. Zakażenia o łagodnym przebiegu: 1-2 krople do oka (oczu) co 4 h. Zakażenia o ciężkim przebiegu: 2 krople do oka (oczu) co 1 h do uzyskania poprawy, po czym przed odstawieniem preparatu należy stopniowo zmniejszyć dawki. Dzieci i młodzież: krople z tobramycyną mogą być stosowane u dzieci w wieku 1 rż. i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 1 rż. nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat. W razie jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy zachować co najmniej 10 min. przerwy pomiędzy zakropleniami obu leków.

Wskazania

Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka, wywołanych szczepami bakterii wrażliwych na tobramycynę, w szczególności szczepami opornymi na większość innych antybiotyków, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa, u dorosłych i dzieci w wieku 1 rż. i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka. Długotrwałe miejscowe stosowanie tobramycyny może powodować nadmierny rozwój niewrażliwych mikroorganizmów, w tym grzybów. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia oraz po jego zakończeniu, jeśli skuteczność nie będzie zadowalająca, zaleca się wykonanie posiewu. W przypadku stwierdzenia nadkażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie. Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, w okresie stosowania preparatu nie zaleca się noszenia miękkich (hydrofilnych) soczewek kontaktowych. Należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem preparatu i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 min. po zakropleniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: miejscowe toksyczne działanie na oko (oczy) oraz reakcje nadwrażliwości (obrzęk, kłucie, przekrwienie spojówek). Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży preparat można stosować wyłącznie w przypadkach zdecydowanej konieczności. W przypadku konieczności zastosowania preparatu przez kobietę karmiącą piersią, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Interakcje

W przypadku równoczesnego miejscowego stosowania tobramycyny do oczu i innych antybiotyków aminoglikozydowych o działaniu układowym, w celu zapewnienia utrzymania odpowiednich stężeń terapeutycznych, należy kontrolować ich całkowite stężenia w surowicy.

Preparat zawiera substancję Tobramycin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 pojemnik jednodawkowy (4 ml płynu do inhalacji) zawiera 300 mg tobramycyny.

1 ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny; krople zawierają bromek benzododecyniowy.

1 ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu; krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 3 mg tobramycyny oraz 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiera 3 mg tobramycyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg lub 3 mg tobramycyny; lek zawiera sód.

1 amp. (5 ml płynu do inhalacji) zawiera 300 mg tobramycyny w postaci siarczanu.

1 ml kropli lub 1 g maści zawiera 3 mg tobramycyny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy. Maść zawiera chlorobutanol.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie

Dalekowzroczność (nadwzroczność), to obok krótkowzroczności druga najczęstsza wada wzroku. Dalekowzroczność jest zaliczana do wad sferycznych, związanych z nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.