Tersilat

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tersilat but. 30 ml, aerozol na skórę, roztwór 24,00zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity z rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. W małych stężeniach działa grzybobójczo na pleśnie i dermatofity. Na drożdżaki, w zależności od gatunku, działa grzybobójczo (Pityrosporum orbiculare lub Malassezia furfur) lub grzybostatycznie. Terbinafina hamuje wybiórczo wczesną fazę syntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny, mniej niż 5% dawki przenika do organizmu; z tego względu jej działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Dawkowanie

Miejscowo. Podanie na skórę. Dorośli. Grzybica stóp: raz na dobę przez tydzień. Grzybica fałdów skórnych i skóry gładkiej: raz na dobę przez tydzień. Łupież pstry: 2 razy na dobę przez tydzień. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę preparatu, tak aby pokryć je w całości. Objawy kliniczne ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu wystąpienia objawów choroby.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub pozostałe składniki leku.

Środki ostrożności

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania aerozolu u dzieci. Aerozol zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Ostrożnie stosować u pacjentów z uszkodzeniami skóry w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol. Lek może działać drażniąco na oczy. Nie powinien być stosowany na skórę twarzy.

Niepożądane działanie

Może wystąpić zaczerwienienie, świąd, pieczenie, objawy podrażnienia skóry w miejscach stosowania preparatu (objawy te rzadko wymagają przerwania leczenia). W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych (takich jak świąd, wysypka, pęcherzyki i pokrzywka), leczenie należy przerwać.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w ciąży, chyba że korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu i dziecka. Terbinafina przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować jej podczas karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym skóry piersi.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Terbinafine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy i stearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g kremu, 1 ml aerozolu na skórę lub 1 ml roztworu do stosowania na skórę (Lamisilatt 1) zawiera 10 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny chlorowodorku. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.