Tantum® Rosa

100 ml roztworu dopochwowego zawiera 0,1 g chlorowodorku benzydaminy. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tantum® Rosa 5 but. 140 ml, roztw. dopochwowy 22,23 zł 2018-04-16

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, antyseptycznym i znieczulającym. Benzydamina należy do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do stosowania miejscowego i ogólnego. Benzydamina przy pH 7,2 ma właściwości lipofilne, charakteryzuje się więc powinowactwem do błon komórkowych i działa stabilizująco na błony komórkowe oraz działa miejscowo znieczulająco. Benzydamina działa przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie zmian w naczyniach, pod wpływem pobudzonych, przylegających i przemieszczających się leukocytów. Działa ochronnie na naczynia. Miejscowe działanie znieczulające przyczynia się do łagodzenia bólu. Benzydamina działa przeciwobrzękowo, ponieważ zmniejsza przepuszczalność włośniczek. Działa antyseptyczne. Po zastosowaniu miejscowym benzydamina przenika przez skórę oraz powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się miejscowo w tkankach zmienionych zapalnie, osiągając stężenie wyższe niż po podaniu doustnym. Benzydamina po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnie. Jest wydalana głównie z moczem, w postaci nieaktywnych metabolitów oraz produktów reakcji sprzęgania.

Dawkowanie

Preparat do irygacji pochwy. Leczenie dolegliwości i objawów zapalenia sromu i pochwy oraz szyjki macicy, a także profilaktyka przed i pooperacyjna w ginekologii: płukać pochwę roztworem 1-2 razy na dobę w zależności od nasilenia objawów. Dawka dobowa preparatu wynosi 1-2 płukania. Samodzielne leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz. Dla osiągnięcia istotnego efektu terapeutycznego zalecane jest stosowanie preparatu przez min. 3 dni. Sposób podania: każda butelka jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Zawarty w butelce roztwór dopochwowy, o temperaturze pokojowej, jest gotowy do zastosowania. Możliwe jest podniesienie jego temperatury, poprzez zanurzenie butelki na kilka min. w ciepłej wodzie.

Wskazania

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy; przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii; profilaktyce przed i pooperacyjnej w ginekologii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów leczniczych o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku preparat należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Przed zastosowaniem preparatu, pacjentki z krwawieniem z dróg rodnych lub upławami powinny skontaktować się z lekarzem. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Nie należy go przyjmować doustnie.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: uczucie pieczenia w miejscu zastosowania, wysypka fotoalergiczna, pokrzywka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.

Ciąża i laktacja

Benzydamina nie wykazuje działania teratogennego i nie działa embrio- i fetotoksycznie. Zastosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia nie wywołując istotnego działania ogólnego. Nie ma przeciwwskazań do miejscowego stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Uwagi

Miejscowe stosowanie benzydaminy, w zalecanych dawkach, nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Tantum® Rosa, cena 100% 22,23 zł

Preparat zawiera substancję Benzydamine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 saszetka zawiera 500 mg chlorowodorku benzydaminy.

Roztwór: 100 g roztworu zawiera 0,15 g chlorowodorku benzydaminy; preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu. Aerozol: 1 ml roztworu zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,42 mg chlorowodorku benzydaminy); roztwór zawiera 96% etanol (<100 mg/ml).

1 pastylka twarda zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (co odpowiada 2,68 mg benzydaminy). Preparat zawiera izomalt (E 953), aspartam (E 951). Ponadto pastylki o smaku cytrynowym zawierają: aromat cytrynowy; pastylki o smaku pomarańczowo-miodowym zawierają: aromat miodowy i pomarańczowy, czerwień koszenilową (E 124).

1 ml roztworu zawiera: 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,21 mg chlorowodorku benzydaminy). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218).

100 ml roztworu dopochwowego zawiera 0,1 g chlorowodorku benzydaminy. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają izomalt. 1 ml roztw. do stos. w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawera etanol.

1 ml roztworu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i etanol.

1 ml roztworu Tantum Verde zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy; 1 ml aerozolu Tantum Verde zawiera 1,5 mg; 1 ml aerozolu Tantum Verde Forte zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy; 1 pastylka Tantum Verde o smaku cytrynowym, eukaliptusowym, miętowym lub miodowo-pomarańczowym zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. miękka zawiera 100 lub 200 mg progesteronu (mikronizowanego).

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. zawiera 2 mg lub 4 mg doksazosyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 kaps. zawiera 0,5 mg dutasterydu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu). Lek zawiera laktozę.

1 kaps. dopochwowa zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (oraz parahydroksybenzoesan etylu i sól sodową parahydroksybenzoesanu propylu).

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

Nagłówek Porady ekspertów

swędzenie w okolicy pochwy
13 lipca 2015

Dobry wieczór Chciałabym się spytać co mogłoby mi pomóc na swędzenie w okolicy wejścia pochwy, stosowałam już preparat Tantum Rosa, jednak nie przyniósł żadnych efektów. Dodam że jestem w 13 tygodniu ciąży.

Odpowiedź eksperta:

W sprawie stanu zdrowia i rozwoju ciąży powinna Pani konsultować się wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Nikt, kto Pani nie zbada nie może Pani jakichkolwiek zaleceń.
Redakcja Poradnikzdrowie.pl

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Czy to zapalenie?
10 marca 2015

Witam, na tydzień przed ostatnim okresem zauważyłam w pochwie bezzapachową wydzielinę z małymi grudkami - nie towarzyszyły temu żadne inne objawy (brak świądu, pieczenia) - ph pochwy było w normie (ok.4,5). Przerażona wizją grzybicy pomogłam sobie iladianem direct plus, irygacją tantum rosa, clotrimazolum i probiotykiem doustnym. Na czas okresu przerwałam ich stosowanie. W pierwszy dzień okresu pojawiłam się u ginekologa, który zrobił mi usg (w związku z częstymi bólami podbrzusza) - niczego nie stwierdził. Gdy usłyszał o nieprawidłowej wydzielinie, kazał przeczekać okres i przyjść, gdy wydzielina znowu się pojawi. Po okresie nie pojawiła się żadna niepokojąca wydzielina, ale ponownie zaczęłam kurację z lacibios femina (brałam w tym czasie antybiotyk na zapalenie dróg oddechowych). Ph pochwy było trochę podwyższone. Myślałam, że to przez okres oraz stosowane leki. Jednak niepokoi mnie coś innego... Po stosunku z wytryskiem do pochwy, zazwyczaj na drugi dzień pojawia się intensywny nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się kilka dni. Czy to zapach spermy? Czy jednak zapalenie bakteryjne?

Odpowiedź eksperta:

Przepraszamy, nie możemy udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. W celu uzyskania diagnozy i odpowiedniego leczenia należy zgłosić się na wizytę lekarską. Redakcja Poradnikzdrowie.pl

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Gruczoł Bartoliniego wciąż powracający problem
15 lutego 2015

Miesiąc temu wewnątrz pochwy pojawiła mi się gulka wielkości jaja kurzego, która bolała i przeszkadzała. Badając ją, doprowadziłam do pęknięcia, przez co wylała się z niej wydzielina o bardzo nieprzyjemnym zapachu, pomieszana z krwią. Następnego dnia poszłam do ginekologa, który stwierdził zatkanie gruczołu Bartholina. Pani doktor powiedziała, że to bardzo dobrze, że ta gulka pękła i treść się wylała (jeszcze w gabinecie docisnęła ją tak, że już wszystko było oczyszczone), przepisała maść Tribiotic i kazała kilka dni podmywać się Tantum Rosa. Po tygodniu poszłam na wizytę kontrolną i wszystko było w porządku. Jedynym zaleceniem było stosowanie do mycia okolic intymnych emulsji Lactacyd. Problem ponownie wystąpił tydzień temu (od razu opróżniłam zawartość torbielki) i teraz cały czas muszę pilnować i opróżniać gruczoł sama, poprzez masowanie go, bo inaczej robi się ta torbielka. Czy można coś na to poradzić? Torbielka opróżnia się bezboleśnie, jednak nie jest to dla mnie ani wygodne, ani przyjemne. Poza tym obawiam się, że od nazbieranej w gruczole treści mogą wynikać jakieś poważne stany zapalne. Czy jest na to jakaś rada? Dodam, że zarówno pierwsze, jak i drugie pojawienie się tej torbielki było dzień przed wystąpieniem okresu. Czy to może mieć jakiś związek?

Odpowiedź eksperta:

Radzę ponownie zgłosić się do lekarza. Powiedzieć o problemie. Lekarz powinien wiedzieć, jak pani pomóc. Obawiam się, że sama pani sobie nie poradzi.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Odór z pochwy
28 listopada 2014

Witam mam 19 lat i prowadzę bardzo aktywne życie seksualne aczkolwiek z jednym partnerem, wcześniej nic mi nie dolegało ale od wczoraj moja pochwa brzydko pachnie, jest to intensywny rybi zapach, zauważyłam też jest pochwa jest trochę suchsza niż zazwyczaj, zastanawia mnie czy mógłby mi pomóc preparat Tantum Rosa, nie chce na razie iść do ginekologa

Odpowiedź eksperta:

Niestety, bez wizyty u ginekologa i wykonania badania fizycznego się nie obejdzie. Jeśli jest to infekcja intymna, to należy w pierwszej kolejnością zdiagnozować jej pochodzenie i przyczynę - wtedy lekarz decyduje o rozpoczęciu konkretnego leczenia. Jednak jest to wyłącznie pani osobista decyzja - redakcja poradnikzdrowie.pl.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Mleczne upławy po ciąży o nieprzyjemnym zapachu
4 czerwca 2014

Witam, Jestem 4 miesiące po porodzie. Od zawsze miałam spore upławy koloru od przezroczystego do mlecznego lecz po porodzie jest jeszcze gorzej. Upławy są w kolorze od mlecznego do żółtego i mają bardzo nieprzyjemny zapach. Jest to bardzo uciążliwe i pomimo tego, że stosuję specjalny żel intymny podmywając okolice intymne nawet do kilku razy dziennie nie mogę pozbyć się brzydkiego zapachu. Mam 25 lat i bardzo wstydzę się wyjść gdziekolwiek ponieważ mam uczucie jakby zapach unosił się ode mnie w powietrzu. Stosowałam całą kurację preparatu Tantum Rosa, używam także kremu Clotrimazolum 1% i nic nie pomaga. Obecnie mieszkam za granicą i tutaj z takiego powodu nie wysyłają na badanie ginekologiczne. Czy mogłabym prosić o jakąś radę, gdyż mówią mi że z tym trzeba żyć i taka moja uroda, a ja sama wstydzę się za siebie. Z góry dziękuję za radę.

Odpowiedź eksperta:

Jednak powinna Pani zgłosić się na badanie do lekarza. Upławy o nieprzyjemnych zapachu mogą być z wielu różnych przyczyn, błahych i poważnych. Bez zbadania Pani nie ma leczenia.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
niegojący się problem
25 października 2012
Witam. Mam 21 lat. Jestem dziewicą.Zacznę od tego, że przez około 2 lata miałam infekcję grzybiczą i bakteryjną pochwy,( noszenie bardzo obcisłej, nie bawełnianej bielizny, bardzo obcisłych spodni, używanie zapachowych wkładek higienicznych, podpasek nie przepuszczających powietrza, podmywanie się mydłem), lecz dopiero 3 miesiące temu zgłosiłam się do ginekologa i została wyleczona infekcja,ale pozostało jedno- zaczerwienienie od wewnętrznej strony warg sromowych mniejszych,przy cewce moczowej ,z wierzchu na wejściu do pochwy,wokół ujścia do pochwy,czasem delikatne zaswędzenie w tych miejscach i ból z paleniem podczas siedzenia (podczas chodzenia mniej, a czasem w ogóle ).A o stosunku nie ma mowy, próbujemy z chłopakiem zacząć współżyć ale podczas próby wprowadzenia członka do pochwy odczuwam silny ból z pieczeniem i kłuciem, Z chwilą gdy zewnętrzne ścianki ujścia do pochwy zaczynają sie rozszerzać i dotykać do sromu .W pochwie jest już wszystko w porządku ponieważ miałam robioną biocenozę pochwy.A co najgorsze przez te 3 miesiące po wyleczeniu infekcji odwiedziłam chyba z pięciu lekarzy ginekologów aby wyleczyć to zaczerwienienie itd. Niestety z marnymi skutkami.Od 3 miesięcy żadnej poprawy. Maści, które stosowałam nie przynoszą żadnej ulgi i nie leczą.( pimafucort krem, clotrimazolum,maść z witaminą A, Rivel żel, sudocrem,laticort, lignocainum), przemywanie tantum rosa, nasiadówki też nic nie pomogły.A może to wysuszenie sromu poprzez mydło?i brak naturalnej ochrony zewnętrzych narzadów?Czy to mogą być skutki przewlekłej infekcji pochwy, długo nie leczonej?i dlatego nie mogę teraz tego niczym wyleczyć? czy już tak zawsze pozostanie ?A jakie są objawy raka sromu?Czy jeśli byłby to rak to czy były by już zauważalne jakieś widoczne zmiany na sromie?Czy mógłby się rozwinąc rak z długo nie leczonej infekcji mimo,że została juz wyleczona?a dodam,że już zmieniłąm wszystkie te złe nawyki, od trzech miesięcy stosuję płyn do higieny intymnej,a nie mydło, noszę bawełnianą bieliznę itd.Czy wykonanie wymazu i posiewu z tego miejsca wszystko by wyjaśniło?Ale wydaje mi się, że jeśli były by jakieś bakterie w tym miejscu to te wszystkie stosowane maści wyleczyły by to, prawda?A jeśli to jakiś wirus to było by tylko zwykłe zaczerwienienie czy jakieś widoczne zmiany w tym miejscu?A czym się charakteryzują kłykciny ?Czasem zauważam takie drobne, malutkie, podłużne zwisające , jakby postrzępione ciałka(3-4 sztuki) głęboko od wewnętrznej strony warg sromowych mniejszych,gdy je odchylam , tak jakby zaraz miały się oderwać, ale to tylko wtedy po odchyleniu jak to miejsce nie jest dostatecznie nawilżone.Czy badanie cytologiczne jest zbędne? nigdy nie współżyłąm ale miałąm przewlekłą infekcję, więc czy nie warto było by wykonać cytologii?Bardzo się martwię i boję czy kiedykolwiek bedę mogła współżyć i czy kiedykolwiek się z tego wyleczę.A dodam ze USG 100% prawidłowe.Najgorzej jest po wysikaniu się, wtedy piecze, chyba,że dużo piję i mocz jest bardziej rozcieńczony to nie odczuwam pieczenia. Niewiem czy to ma z tym jakiś związek ale dwukrotnie robiłam też badanie ogólne moczu - wyniki prawidłowe. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Nie jest możliwe dawanie Pani rad, co zrobić aby pozbyć się dolegliwości. Raka sromu raczej Pani nie ma ponieważ nowtwór ten rozwija się u kobiet znacznie starszych, na podłożu zanikowego nabłonka. O niepokojącym Pani zaczerwienieniu należy rozmawiać z lekarzem, który Panią zbada. Być może jest to miejscowe zakażenie skóry, może tylko z tego miejsca pobrać wymaz do badania na obecność np. grzybów, może zaczerwienienie jest wynikiem podrażnienia i wtedy warto zastanowić się, co mogło je spowodować, może jeszcze gdzieś na śluzówkach są podobne zmiany, może warto skonsultować się z dermatologiem. Dolegliwości przy oddawaniu moczu wymagają wykonania badania ogólnego moczu. Niepokojące Panią "postrzępione ciałka" radzę pokazać lekarzowi ponieważ trudno mi sobie wyobrazić co to może być. Również w sprawie bolesnych stosunków powinna Pani skonsultować się z lekarzem, może podczas badania znajdzie przyczynę problemu.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
miesiączka
18 września 2012
Witam , mam 17 lat. Mam chlopaka i jestem z nim juz bardzo blisko. Dotykamy sie i wzajemnie narządami rozrodczymi i próbowalismy już raz współzycia jednak przestalismy. Wydaje mi sie ze nie doszlo do przerwania błony dzewiczej ale jak nawet to on nie mial wytrysku wiec nasienie nie doszlo do mojej pochwy. Do tej pory miesiączkowalam regularnie. Od miesiaca od kiedy wrócilam z wakacji czulam swedzenie i pieczenie w okolicy narzadow rozrodczych, bylam u lekarza i zapisal mi czopki lactovaginal , masć przeciwbakteryjna i do pomywania tantum rosa. Wydaje mi sie ze objawy sa juz mniejsze imoj stan sie polepszył . Jest problem tylko z moja miesiączką ktora się spóźnia mimo to ze juz kilkaktornie mialam wrazenie ze 'już dostalam' bo czułam charakterystyczny ból brzucha pleców i piersi. Prosze o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Oprócz ciąży jest wiele różnych przyczyn braku miesiączki w terminie. Przez internet zdiagnozować ich nie można. Trzeba osobiście zgłosić się do lekarza.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Infekcja pochwy
7 września 2012
Witam, W zeszlym miesiącu bylam u ginekologa i wszystko wydawało sie ok. Podczas badania poczułam takie ukłucie kilkakrotnie i Pani dr zapisała mi butapirazol w czopkach. Nie sądziła aby to było zapalenie przydatków ale profilaktycznie zapisała mi lek. Niestety nie wykupiłam tej recepty odrazu i po tygodniu zaczułam odczuwać silne swędzenie w pochwie. Nie wiem czy to może mieć związek? Kupiłam sobie Vagical ale pomógł tylko na chwile. Następnie czopki propolisowe ale po zaaplikowaniu było jeszcze gorzej strasznie swędziało ale po 10 min mijało. Kupiłam też Tantum rosa do przemywania i też zauważyłam róznice. Kiedy myślalam już że wszystko minęło. Podczas współżycia, podczas podniecenia czulam jakby mi się w środku wszytko zaciskało i strasznie kuło i w podbrzuszu poczułam taki ucisk. Wizyte mam na 17.09 dopiero. Nie wiem co mogłabym jeszcze zrobić? Prosze o informacje. .

Odpowiedź eksperta:

Opisane przez Panią objawy (swędzenie) przemawiają za stanem zapalnym pochwy. Skoro zastosowane dotąd przez Panią leczenie nie okazało się skuteczne, należy poczekać na wizytę. Przez internet ani zdiagnozować, ani leczyć nie można.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
uraz w okolicach pochwy
21 kwietnia 2012
jadąc rowerem chyba przytrzasnęłam sobie wargę sromową mniejszą. Boli mnie to i wystaje taka fałdka ponad resztę pochwy. Piecze przy dotyku i oddawaniu moczu i nieco przy siedzeniu i chodzeniu. czy to samo zniknie i wróci do normalnego stanu bez wizyty u ginekologa?

Odpowiedź eksperta:

Może powinna pani zastosować nasiadówki w Tantum rosa

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Upławy (PILNE)
14 stycznia 2012
Witam. Od 3 dni zaobserwowałam u serwatkowate upławy. Dziś pojawił się zielonkawe zabarwienie, uczucie swędzenia, pieczenia i wrażenie opuchlizny warg sromowych mniejszych, ogólny dyskomfort. Miesiąc temu odstawiłam pigułki antykoncepcyjne po rocznym przyjmowaniu. Czym może być spowodowana ta infekcja? Jak mogę poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu przez weekend dopóki nie dostanę się do lekarza? Proszę o pilną odpowiedź...

Odpowiedź eksperta:

Powinna pani zastosować clotrimazolum w kremie i Tantum rosa irygacje pochwy.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Proszę o pomoc
26 grudnia 2011
Od paru dni swędzi i mam zaczerwienioną łychtaczkę i wargi sromowej od lewej strony.Mam taki mały problem bo moja mama umarła i nie mam z kim się wybrać do ginekologa i prawdę mówiąc nigdy się nie chce wybrac moze mi pani podpowiedzieć czego to są objawy i czy jest na to jakiś środek z apteki i czy to jest groźne.Proszę o szybką odpowiedz i dziekuje

Odpowiedź eksperta:

Na pewno masz opiekuna po śmierci mamy skoro masz 13 lat możesz pójść do pediatry lub do ginekologa , bez recepty możesz zastosować Tantum rosa do podmywania i nasiadòwek.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
NAwracające zakażenia pochwy
4 grudnia 2011
Witam, od kilku lat leczę sie co jakiś czas na drożdżycę pochwy. Stany zapalne wracają ok 1,5-2 mies od zakończenia leczenia. Zaczynam się martwić i jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Mam męża więc nie zmieniam partnerów. Ostanio 2 dni po wizycie u lekarza (który nie widział nic niepokojącego - byłam na wizycie kontrolnej) znow dostałam piekących upławów, zauważyłam podrażnienie wokół warg sromowych które nie pozwalało mi spokojnie usiąść i od czasu do czasu odczuwam pobolewania w dole brzucha i podczas oddawania moczu. Próbowałam sama złagodzić sytuacjie stosując irygacje z Tantum rosa i stosując dopochwowo Lactovaginal ale nie pomaga. Co moze być tego przyczyną. Czy gdy lekarz zleci jakies leczenie moj mąż też powinien sie leczyc?

Odpowiedź eksperta:

Piekące uplawy są najczęściej obawem stany zapalnego pochwy, a skoro dotychczasowe leczenie nie jest skuteczne należy wykonać bakteriologiczne i mykologiczne badania diagnostyczne.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Pomocy.!
30 listopada 2011
Witam. Mam 14 lat i jeszcze nie mam miesiączki, ale tym się tak nie martwie. Już od kilku miesięcy szczypie mnie w pochwie, a kiedy to sie dzieje musze isc do toalety, a kiedy oddam mocz jeszcze bardziej mnie szczypie w pochwie. Byłam już u ginekologa jakies 4 razy. Przepisał mim maść, tantum rosa ( przepraszam, ale nie wiem jak to się pisze) oraz globulki dopochwowe. Terapie nimi zakończyłam kilka dni temu. Lecz znów odczuwam pieczenie. Kilka dni po zakończeniu kuracji tymi globulkami kupiłam Lacibios Femia. Nic mi nie pomoga.. może zmienic gineologa? co robić?

Odpowiedź eksperta:

Powinnaś powiedzieć o dolegliwościach mamie i wraz z nią zglosić się do lekarza.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
prezerwatywa przez miesiąc w mojej pochwie
18 września 2011
Witam . Gdy ostatni raz kochałam się z chłopakiem zostawił we mnie prezerwatywę . Było to miesiąc temu . Oboje tego nie zauważyliśmy , gdyż byliśmy pod wpływem alkoholu . Dopiero dzisiaj prezerwatywa "wypłynęła" podczas miesiączkowania . Podczas stosunku mój chłopak nie spuścił się , ale obawiam się jakiegoś zakażenia lub choroby przez skład prezerwatywy . Zamierzam udać się do ginekologa , lecz do wizyty będę musiała trochę poczekać , A wolałabym teraz dowiedzieć się czegokolwiek o mojej sytuacji , czy jest poważna .? Od ostatniego stosunku (13 sierpnia , czyli wtedy gdy kondon został w mojej pochwie ) jeszcze się nie kochaliśmy . Poza tym w ciągu tych 36 dni dostałam okres po raz drugi . Bardzo proszę o odpowiedź , zależy mi na czasie . Z góry dziękuje .

Odpowiedź eksperta:

Pozostawienie prezerwatywy w pochwie może być przyczyną zapalenia pochwy. Po miesiączce radzę zrobić irygacje Tantum Rosa, zastosować probiotyk z kwasem mlekowym i powinno wszystko być dobrze.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Infekcja.
27 sierpnia 2011
Jakieś 2 lata temu zauważyłam upławy i dziwny zapach w miejscu intymnym. Byłam u ginekologa i leczyłam się Lactovaginalem i jakimiś tabletkami doustnymi. Przeszło, jednak po kilku tygodniach znów pojawił się okropny zapach. Inny. Nie było upławów. Zapach wydzieliny jest w porządku, czyli bezwonny. jednak ten zapach! podczas mycia go czuć, po myciu, a jak się spocę to już w ogóle katastrofa! Byłam znów u ginekologa i znów brałam te same leki, później tylko raz na tydzień lactovaginal i codziennie rutinoscorbin. jednak zapach nadal jest! okropny zapach starego sera! (pomimo brania lactovaginalu). nie robiłam badań, bo są za drogie, ale może będzie Pani w stanie mi pomóc? myślałam nad kupnem saszetek tantum rosa. Dodam, że nie mam 18 lat i jestem dziewicą.

Odpowiedź eksperta:

Przez internet ani nie diagnozuje się ani nie leczy. Radzę ponownie zgłosić się do lekarza i powiedzieć, że dotychczasowe leczenie nie okazało się skuteczne.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Flumycon - dopochowow - pomyłka
14 marca 2011
Witam, Przez pomylke wsadzilam dopochowo tabletke doustna frown Chodzi o Flumycon. Co powinnam zrobic. Gleboko ja osadzilam i nie potrafie jej wyczuc palcami. Czy powinnam pilnie zglosic sie do ginekologa o jej wyjecie?

Odpowiedź eksperta:

Flumycon jest w kapsułkach rozpuszcza się więc w pochwie trudno. Może Pani zrobić irygację Tantum Rosa, może wypłynie, lub zgłosić się do lekarza.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
pytanie
18 stycznia 2011
Mapy pytanie czy irygacje pochwy np tantum rosa maja wpływ na skuteczność antykoncepcyjna zrobiłam irygacje a od okresu będę brać tabletki o nazwie jaz??????

Odpowiedź eksperta:

Irygacje pochwy nie mają żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcyjną Yazu.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
porada
27 grudnia 2010
dzien dobry mam pytanie od jakiegos tygodnia swedza mnie miejsca intywne nie wiem czy to podraznienei czy może coś innego .Prosze o porade jak mozna to wyleczyc

Odpowiedź eksperta:

Najlepiej zgłosić się do ginekologa , a do czasu wizyty można zastosować krem clotrimazolum i płukanie z tantum rosa.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
miesiączka, pieszczenie ręką przez chłopaka
21 października 2010
kilka dni temu 17.10 jak się spotkałam z chłopakiem zaczął mnie pieścić ręką po pochwie i okolicach nic więcej w pewnym momencie się podnieciłam ale tez poczułam ból. jestem dziewicą mam 21 lat i do tej pory nie uprawiałam seksu. a po za tym miesiączkuje od 12 roku życia i od tej pory mam bardzo często nieregularne miesiączki byłam kilka razy u ginekologa to mi dała pani doktor Luteine 5o na przywrócenie okresu raz brałam raz nie bo był taki okres że miałam co 30 dni itp . po tym spotkaniu nic mi nie było ale na dwa dni po poczułam ból w okolicy łechtaczki zauważyłam powiększenie jej ale następnego dnia zauważyłam śluz z niewielką ilością krwi tak jakby spływał z tej łechtaczki małymi ilościami ( kolor różnie żółty bądź biały ale gęsty). okres ostatnią miałam 21 września i tak do 26.09 miałam. i chciałam się dowiedzieć co mi jest , raczej mi się zdaję ,że po tym nie zaszłam w ciąże... ale się obawiam no i czekam na te miesiączkę bo już powinna być. a tak moja mama tę miała problemy z okresem . czekam na odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Skoro chłopak nie miał wcześniej wytrysku, to ciążę raczej można wykluczyć, dolegliwości ze strony łechtaczki mogą byc wywołane jakąś infekcją np z powodu brudnych rąk, powinna pani zastosować podmywanie i nasiadówki z tantum rosa, a jeśli to nie pomoże to zgłosić się na wizytę.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Uciązliwe upławy
24 sierpnia 2010
Witam Panie Doktorze! BArdzooo prosiłabym o odpowiedź drogą mailową na dręczący mnie probelm: Mam 20lat, nie byłam jeszcze nigdy u ginekologa - nie miałam żadnych problemów. W ciągu pół roku miałam już 2razy? objawy zapalenia pęcherza lub dróg moczowych? (prawdopodobnie po współżyciu) Stosowałam kupione w aptece tabletki które mi za każdym razem pomagały. W lipcu po okresie dostałam obfite upławy koloru żółtego? Ponieważ zdarzyło mi się coś takiego PIERWSZY RAZ to o o tym,że są to upławy dowiedziałam się dopiero z internetu i zaczęłam stosować lek: Tantum Rosa --przemywam się nim 2razy dziennie. Czy te upławy mogą być wynikiem wcześniejszych zapaleń/zapalenia? Współżycia? Czy jeśli tantum rosa nie pomoże (dziś - 4dzień leczenia) to brać jakieś inne leki? Czy zostaje mi tylko wizyta u ginekologa? Nie ukrywam ,że pierwsza- wstydliwa :/ Czekam na odpowiedz! I z góry dziękuję! Pozdrawiam!!! Agata

Odpowiedź eksperta:

Radzę zgłosić się na badanie do ginekologa a nie leczyć się w internecie.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Swedzenie..
5 listopada 2009
Witam. Mam problem.. od kilku dni odczuwam swedzenie w okolicach intymnych, natomiast wydzieliny brak, zapachu zadnego nie ma.. nie wiem jak z tym mam sobie poradzic nie idac do ginekologa. wolalabym uniknac wizyty. prosze o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Może pani zastosować V itagyn C w kremie dopochwowym i irygacje z Tantum Rosa, pomimo ustąpienia dolegliwości powinna pani w najbliższym czasie zaplanować wizytę u ginekologa.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Nadżerka
15 lipca 2009
Witam! Mam 20lat, 18miesięcy temu urodziłam synka. Kilka dni temu dowiedziałam się że mam centymetrową nadżerkę. Czy taka nadżerka jest na tyle duża, że trzeba ją usuwać za pomocą jakiegoś zabiegu? Czy istnieją jakieś tabletki dopochwowe, które moja lekarka ginekolog mogła by mi zapisać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź eksperta:

Proponuję Albothyl i irygacje z tantum rosa na zmianę co drugi dzień oraz wykonanie cytologii i kolposkopii.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Upławy.
10 lutego 2009
Dzień dobry. Chciałam poradzić się Pani w sprawie upławów. Byłam dziś u ginekologa, żeby zrobić cytologię. Lekarz powiedział, że mam lekkie upławy, ale nie powiedział czym i jak mam je leczyć. Powiedział tylko, że powinnam bardziej dbać o higienę intymną. Dał mi ulotki z preparatami Tantum Rosa i Lactovaginal i przepisał mi krem Clotrimazolumm, który mam stosować w razie pieczenia lub swędzenia. Problem w tym, że nic mnie nie piecze i nie piekło. Czy mimo to powinnam stosować ten środek? Czy pomoże mi pozbyć się upławów? Czy mój partner również może/powinien go stosować? Bardzo proszę o odpowiedź. (Jeśli można proszę przesłać odpowiedź na e-mail) Dziękuję serdecznie.

Odpowiedź eksperta:

Radzę zastosować się do zaleceń lekarza. Z tego co Pani pisze niewielkie upławy wynikają z zaniedbań higienicznych. Pozbędzie się ich Pani dzięki staranniejszej higienie (to zalecenie, jak się ich pozbyć), a Tantum Rosa i Lactovaginal w tym Pani pomogą. Lekarz zalecił stosowanie Clotrimazolu, jak sama Pani pisze, gdy pojawią się pieczenie i swędzenie. Z tego wynika, że jak nie ma dolegliwości to nie trzeba ich stosować. Jeśli lekarz nie miał żadnych zaleceń dla Pani partnera, to znaczy, że partner nie musi nic stosować. Dla Pani informacji - Clotrimazol mogą stosować również mężczyźni.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Blizna
10 lutego 2009
Jestem tydzień po porodzie -rana po przecięciu strasznie boli,nawet nie moge usiąść normalnie.Położna po obejrzeniu zaleciła mi robienie okładów z rivanolu.Jak długo goi sie taka rana i czy mozna coś jeszcze na nia stosować?

Odpowiedź eksperta:

Powinna pani koniecznie zgłosić się do ginekologa,może konieczny będzie antybiotyk ,jeśli doszło do zakażenia rany.Może pani do czasu wizyty stosować nasiadówki w Tantum Rosa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Swędzenie pochwy
10 lutego 2009
Witam, Mam problem i nie wiem gdzie mam szukać przyczyn. Wracałam na święta do Polski autem 13 godzin i przez te 13 godzin miałam wkładkę chigieniczną, po przybyciu na miejscu wieczorem zaczeła mnie swędzieć pochwa i nie wiem z czego to jest.. Czy się odpażyła czy mam jakąś grzybice. Pierwszy raz mam takie coś w życiu. Ginekolog raczej na święta nie przyjmuje dlatego pisze do Pani. Pozdrawiam, Żaneta Wesołych Świąt

Odpowiedź eksperta:

Proponuję nie używać już tych wkładek higienicznych i zastosować nasiadówki z Tantum Rosa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Pieczenie i optarcie po stosunku.
10 lutego 2009
Witam, mam pytanie po stosunku z mężem odczuwam pieczenie , otarcie nie wiem czym to jest spowodowane dodam ze staramy sie o dziecko i nie jest to łatwe.Używam środków nawilżających ale i tak odczuwam dyskomfort , ból , pieczenie które mija po godzinie.Wspomne tylko ze zaczeło sie to od nie wypłukania bielizny z proszku i potem nastapiło pieczenie , od tego momentu minął miesiąc i piecze tylko po stosunku jak temu zaradzić? Diekuje.

Odpowiedź eksperta:

Proszę stosować provag doustnie i tantum rosa płukać pochwę przez 10 dni, jeśli objawy nie ustąpią to należy wybrać się na wizytę do ginekoloda.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Grzybica pochwy
10 lutego 2009
Pani doktor mam taki pytanie.ponieważ wizytę u ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie a już od dłuższego czasu jest coś ze mną nie tak. Współżyje z moim chłopakiem już od dłuższego czasu i podczas współżycia mam ból brzucha niekiedy nawet lekkie krwawienie z pochwy,mocz jest takiego dziwnego koloru-ciemnego,czasami tez dochodzi swędzenie,używałam wtedy tantum rosa,i ponadto mam podrażnione wargi sromowe-są zaczerwienione.Już miałam stwierdzona grzybice pochwy jakieś 4 miesiące temu czy to mogło powrócić?? Mój chłopak tez miał coś z penisem był u urologa i już mu to zeszło czy mógł sie zarazić ode mnie??

Odpowiedź eksperta:

Najprawdopodobniej przy pierwszej infekcji grzybiczej nie byliście obydwoje z partnerem leczeni w tym samym czasie dlatego nastąpiła reinfekcja.Trudno powiedzieć kto kogo zaraził,ale napewno powinniście oboje w tym samym dniu przyjąć kurację doustną np.Trioxal po 100 mg dwie tabletki rano i dwie wieczorem .U pani proponuję dodatkowo zastosować leczenie dopochwowe przeciwgrzybicze.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
nieustający świą pochwy w ciąży
10 lutego 2009
Szanowna Pani Doktor! Jetsm w 32 tygodniu pierwszej ciąży. Byłam leczona przez półtora miesiąca na grzybicę pochwy. Przyjęłam chyba wszystkie możliwe leki: Clotrimazolum, Pimafucin, Gyno-feminadol, Nystatyna, Gynazol. Wydawało się, że juz zaden lek nie pomoże. Ale coś mnie tknęło i poprosiłąm mojego ginekologa o wykonanie posiewu (niestety nie wykonał go najpierw). Wynik wskazuje na to , że nie mam juz grzybicy ani żadnych bakterii. Natychmiast (było to 4 dni temu) odstawiłam wszystkie leki. Niestety swiąd pochwy nie ustał a nawet mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Wydzielina z pochwy jest mleczna, nie przypomina konsystencją twarogu i nie ma brzydkiego zapachu.Podmywam się Tantum Rosa ale to nie wiele pomaga. Jestem załamana..Boję się, że posiew był wykonany za wczesnie ( 2 dni po upływie czasu działania Gynazolu) i , że po prostu mam w pochwie jakieś wstrętne bakterie. Najbardziej się boję, że nie przejdzie do porodu i że maogę przez tą infekcję zaszkodzić dziecku. Nie wiem czy mam blagać mojego lekarza o wykonanie nastepnego posiewu..on i tak uważa mnie już za hicteryczkę. Bardzo proszę o radę! Olga

Odpowiedź eksperta:

Może nie jest to stan zapalny, tylko podrażnienie lub uczulenie. Wywoływać go mogą na przykład podpaski, wkładki higieniczne, płyny do podmywania, w tym Tantum Rosa. 2 dni po odstawieniu leku, to dostateczny czas aby wykonać badanie. Bez zbadania pacjentki nie można ani diagnozować ani leczyć.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Streptoccocus agalactiae b,gardnerella vaginalis,ureaplasma urealiticum i ostatnio candida albicans wzrost mierny!!!!
10 lutego 2009
Droga Pani Doktor, Niedlugo czeka mnie porod..jestem prawie w 35 tygodniu ciazy..termin 29 wrzesien i jestem przerazona..Przed ciązą nie mialam zadnych bakteri i posiew byl bardzo dobry..wszystko bylo w porzadku..ale niestety zaraz gdzies w 2 miesiacu pojawily sie bakterie- gardnerella wzrost obfity i ureaplasma urealiticum w wymazie z cewki - stwierdzono>10000 w 1ml dostalam antybiotyk Summamed- w jednokrotnej dawce 2 tabl na raz..pozniej zrobilam kontrolny posiew i dalej to samo gardenella jak byla tak nadal sobie byla..znowu dostalam antybiotyk metronidazol i znowu posiew i dalej gardnerella tyle ze wzrost srednio obfity..znowu antybiotyk metronidazol tym razem dopochwowo plus Ginalgin przez 7 dni 2 razy na dobe po 500 mg tak za kazdym razem..znowu posiew i dalej gardenellla tyle ze doszedl jeszcze streptoccocus agalactiae b wykryty w bakteriologicznym badaniu moczu..i znow poraz juz trzeci metronidazol i ostatnie juz jak do tej pory badanie bakteriologiczne pochwy a w nim : Grdnerella wzrost srednio obfity,streptoccocus agalactiae wzrost srednio obfity i candida albicans wzrost mierny i oczywiscie ta ureaplasma..Pan Doktor przepisal mi Dalacin krem dopochwowo jako jedyną szanse pomocy bo metronidazolu juz nie moze przepisac- tak powiedzial..a ja sie i tak zastanawiam czy ten metronidazol nie zaszkodzil podawany 3 razy w czasie ciazy a na poczatku jeszcze ten summamed..Tej masci Dalacin nie jestem wstanie nigdzie kupic i mam przemywac sie tantum rosa jako juz jedyną mozliwą pomocą.. Pani doktor jestem zalamana i nie wiem co robic..Przeczytalam o zagrozeniu jakie niesie ze sobą szczegolnie ten streptoccocus dla dziecka...jestem przerazona..Doktor powiedzial ze dostane przy porodzie antybiotyk ale czy to wystarczy?? i czy bedzie odpowiednio podany aby nie zakazilo sie dziecko...czytalam ze powinien byc podany 4 godziny przed porodem a potem dziecko powinno byc jeszcze leczone przez kilka dni dla pewnosci..w USA podobno w takim przypadku wskazana jest cesarka ale nie wiem jak jest u nas..lekarz nie zasugerowal mi jej..Droga Pani Doktor czy mam pewnosc,ze rodząc z tymi bakteriami a szczegolnie streptoccocusem mojemu dziecku nic nie bedzie??? czy lekarz moze mi to zagwarantowac?? czy nie lepiej dla pewnosci cesarka?? to moje pierwsze dziecko i pierwszy zblizajacy sie porod..bardzo prosze o jak najszybsza odpowiedz..bo niestety czas odgrywa juz bezcenną rolę..prosze o porade i sugestię..i czy ta duza ilosc- 4 antybiotyki w ciazy mogly zaszkodzic?..bardzo dziekuje za mozliwosc chocby zapytania.. zalamana i przerazona przyszla matka

Odpowiedź eksperta:

Żadnej gwarancji, że dziecko będzie zdrowe nikt Pani nie da, ponieważ jest to niemożliwe, nie można przewidywać przyszłości. Podanie antybiotyku podczas porodu jest postępowaniem rutynowym i jak stwierdzono chroni dziecko przed zakażeniem. Leki, którymi była Pani leczona, biorąc pod uwagę ich działanie przeciwzapalne , na rozwój ciąży mają działanie korzystne. Po to je Pani dostawała i jeszcze dostanie, żeby dziecko urodziło się zdrowe. Bezpieczniejszy dla Pani i dziecka, jeśli nie będzie przeciwwskazań jest poród drogami natury niż cięcie cesarskie. Cięcie cesarskie jest operacją obarczoną większym ryzykiem powikłań niż poród fizjologiczny.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Brak ochoty na seks, ciągłe upławy i moja bezradność :(
10 lutego 2009
Witam serdecznie. Już nie wiem co mam robić... Chodzę regularnie do ginekologa, wszystko dokładnie omawiam i staram się dbać o wszystko a mimo to mam kilka problemów z którymi borykam się już kilka lat: 1. Zażywam tabletki Diane 35 ze względu na dobry wpływ na moją cerę i antykoncepcję, ponieważ regularnie współżyję. Jednak w ogóle straciłam ochotę na seks i na zbliżenia... (dodam, że mam 22 lata) chcę pewnej metody antykoncepcyjnej ale również i takiej, która nie pozbawiałaby mnie ochoty na seks... z cerą już ok więc chyba już nie muszę dobierać antykoncepcji pod tym względem. Prezerwatywy odpadaja bo mam po nich podraznienia i w ogole problemy. Nie wiem co moge stosowac by było dobrze. 2. To jest mój największy problem... po prawie każdym intensywnym, długim lub częstym stosunku czy po petingu mam obfite, gęste, grudkowe, białe lub żółtawe upławy, czasem poprostu mam zaczerwienione wargi sromowe większe, czasem jest wszystko spuchnięte, czasem jest świąd, czasem delikatny ból... zażywałam globulki dopochwowe różnego rodzaju, robiłam irygacje Tantum Rosa, smaruję się Clotrimazolum, stosuję płyn do higieny intymnej, podmywam się po stosunku zwykłą wodą, jak mam warunki to po oddaniu moczu również (ponieważ mam problemy z pęcherzem moczowym-zapalenie mniej więcej co rok i tym samym problem z cewką moczową) dbam o wszystko. Ginekolog przepisał mojemu partnerowi również maść jednak zażywał on ją "raz na jakiś czas" (powinien 2 razy dziennie). Nie wiem czy problem tkwi w moim organizmie (moja mama jest juz po usunieciu macicy, wczesniej jednak tez miala takie problemy) czy w tym jak postepuje, czy w tym jak postepuje partner czy lekarz. Nie wiem juz jak mam sobie z tym radzic. Jesli juz sie kocham to boje sie ze na nastepny dzien bede maila znow problemy, wiem ze znow wezme globulki znow sie poprawi (bo przewaznie jak lekarz zapisuje globulki to sie poprawia, wowczas sa badania, z nich wynika, ze wszystko ok, pozniej wracam do normalnego wspolzycia i znow sa problemy) i znow po jakims czasie bedzie to samo. Juz tego nie wytrzymuje... nie wiem co robie zle. Chcialabym normalnie miec ochote na seks, chcialabym kochac sie bez obaw ze znow bede miec problemy... Na prawde juz nie wiem co mam robic... Prosze o pomoc :(

Odpowiedź eksperta:

1. Działaniem niekorzystnym antykoncepcji hormonalnej jest spadek libido. Jeśli jest to dla Pani duży problem, to nie należy stosować tej metody. Pozostaje: - antykoncepcja wewnątrzmaciczna, ale to już lekarz, do ktorego zgłosi się Pani osobiście musi zdecydować, czy może Pani mieć założoną wkładkę - chemiczne środki dopochwowe, do kupienia w aptece bez recepty, skuteczność znacznie mniejsza niż antykoncepcji hormonalnej - metody naturalne; opisy tych metod znajdzie Pani w wielu publikacjach popularnonaukowych i w internecie; w aptece są urządzenia ułatwiające stosowanie tych metod - prezerwatywa (ale Pani nie chce jej stosować) Innych metod antykoncepcyjnych nie ma ani w Polsce ani nigdzie na świecie. Na coś musi się Pani zdecydować. 2. Zaczerwienie, obrzęk i lekki ból warg sromowych, pochwy i krocza są typowymi objawami występującym po stosunku. Związane jest to z przekrwieniem narządów płciwowych zewnętrznych oraz podrażnieniem (intensywne pocieranie). tego typu dolegliwości się nie leczy. Ustępują same po pewnym czasie.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
kala
10 lutego 2009
zauważyłam że mam lekko siną wargę sromową i po stosunku mam bardzo spochniętą:-(proszę o odpowiedz czy jesyem chora?

Odpowiedź eksperta:

Nie podejrzewam ,proszę przez kilka dni zastosować nasiadówki z preparatu Tantum Rosa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
zamrożenie nadżerki
10 lutego 2009
Witam! Miałam wykonany zabieg zamrażania nadżerki. Grupa cytologiczna II, liczne erytrocyty, stan zapalny. Lekarz powiedział, ze będę miała przez 3-4 dni po zabiegu wodniste upławy. Dzisiaj jestem 3 dzień po zabiegu i ciagle sie ze mnie dosłownie "leje". Robiłam 2 razy irygację tantum rosa. Ile może trwać leczenie po takim zabiegu?? po jakim czasie od wykonania zabiegu można współżyć??

Odpowiedź eksperta:

Gojenie nadżerki trwa zwykle kilka tygodni. Wodnista wydzielina jest sprawą normalną i może się utrzymywać nawet do miesiączki. Współżyć można dopiero po miesiaczce, chyba, że lekarz wykonujący zabieg dał inne zalecenia.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
przyczyna uplawow
10 lutego 2009
dzien dobry, chcialabym dowiedziec sie co moze byc przyczyna moich uplawow. na poczatq mialam rozowawe, lekko krwiste uplawy i towarzyszylo im swedzenie. ginekolog przepisal mi masc clotrimazolum i tantum rosa (nasiadowka). po stosowaniu swedzenie ustapilo, uplawy rowniez i mialam dni plodne. ale zaraz po nich znowu dostalam uplawow. najpierw takich jak poprzednio teraz sa brazowawe, ale nie towarzyszy im swedzenie ani nic innego. dodam jeszcze ze odbywam stosunki plciowe ale zabezpieczajac sie prezerwatywa. z gory dziekuje za wszelkie wskazowki i prosze o wyczerpujaca odpowiedz (wiem ze i tak musze isc do ginekologa ale zalezy mi na drugiej opinii). pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Jest wiele przyczyn brązowych upławów, najbardziej prawopodobną jest duży stan zapalny. Krwiste upławy mogą być też wynikiem choroby szyjki lub macicy albo zaburzeń hormonalnych. Trudno jest mi wymieniać wszystkie przyczyny i chyba nie jest to Pani potrzebne. radzę po prostu porozmawiać na ten ten temat podczas wizyty lekarskiej. Lekarz, który będzie Panią badał najlepiej odpowie na wszystkie Pani pytania.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
pieczenie w czasei stosunku
10 lutego 2009
Witam Stosuję dopochwowo gyno-femidazol, kuracja trwa 15 dni, czy w czasie kuracji mogę współżyć? Często w czasie stosunku bądz po czuję pieczenie, jaka może byc tego przyczyna i jak temu zapobiec? (Przez pewnien czas stosowaliśmy z partnerem kurację fluconazole'm i ja dodatkowo laktowaginal, mimo to czesto pieczenie wraca) Pozrdawiam Ala

Odpowiedź eksperta:

NIe powina pani współżyć w czasie leczenia.Może zastosować prezerwatywę lub płukanie pochwy po stosunku np.Aflowag,Tantum Rosa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
powracajcy stan zapalny?
24 października 2007
Witam, Mam powracający problem każdego miesiąca parę dni przed okresem mam stan zapalny pochwy(grzybicę),stosuję wtedy Tantum Rosa ,lactvaginal.Podczas płukania pochwy zauważyłam skrzepy o barwie biało zielonkawej onie miłym zapachu . Nadmieniam ,iż jestem mężatką i nie mam styczności z innymi partnerami.Zauważyłam iż mój organizm jest mało odporny na grzyby,bedąc ostatnio na basenie przyniosłam gzybice na paznokciach stóp. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, ponieważ to wieczne pieczenie jest uciążliwe w codziennym życiu.

Odpowiedź eksperta:

Ani Tantum Rosa ani Lactovaginal nie należą do leków przeciwgrzybiczych. Diagnostyką i leczeniem grzybicy zajmuje się lekarz, do którego należy zgłosić się osobiście.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
stopien cytologi
10 października 2007
Witam.Mam nastepujace pytanie ibardzo prosze o pomoc, odpowiedz.Otoz jestem 5 miesiecy po porodzie.Po 6 tyg od porodu udalam sie do pani ginekolog na badanie kontrolne.Podczas badanie pani doktor wykryla nadzerke i pobrala wymaz na cytologie i kazala czekac na wynik.Wynik okazal sie dla mnie fatalny bo wyszedl 3 stopien cytologii, po czym dostalam skierowanie do szpitala na pobranie wycinka czy nie ma komurek rakotworczych.Boje sue tego zabiegu, jestem przestraszona i nie wiem czy to trafna diagnoza.Byc moze powinnam miec najpier usunieta nadzerke i wtedy potorzony wynik cytologi?Bardzo prosze o fachowa porade, bede bardzo wdzieczna.

Odpowiedź eksperta:

Proszę przyjąć globulki Albothyl i płukać pochwę tantum rosa następnego popołudnia po przyjęciu na noc globulki. Po tym leczeniu udać się na pobranie cytologii z programu NFZ dotyczącego profilaktyki raka szyjki, ewentualnie wykonać kolposkopię.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Niepokojace swędzenie
10 października 2007
Witam od kilku tygodni swedza mnie zewnetrzne okolice drog moczowych i rodnych, jest to bardzo uciazliwe i krępujace. nie mialam stosunkow plciowych wiec to nie moze byc przyczyna. Kapie sie codziennie, zmieniam bielizne sa to sprawy dla mnie fundamentalne. Bardzo dbam o higiene tym bardziej mnie to niepokoi i czuje zażenowana. Nie mam zadnych wypryskow jedynie swedzenie ..czy istnieje srodek dostepny w aptece, ktory dzialal lagodzaco lub zniwelowal tą przykra dolegliwosc? Bardzo prosze o pomoc z wyrazami szacunku Ewa

Odpowiedź eksperta:

Można czasowo załagodzić problem preparatem Tantum Rosa do irygacji, ale proponuję konsultację z ginekologiem i leczenie po badaniu.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
zaczerwienienie
10 października 2007
Dzień dobry od 2 dni mam zaczerwienienie i bardzo mnie swędzi skóra w okolicach pochwy prosze o wskazanie leku który bede mogła wykupić bez recepty A

Odpowiedź eksperta:

Clotrimazol krem i tantum rosa saszetki
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
BARDZO WAŻNE
8 października 2007
Szanowna Pani Doktor Martwią mnie objawy ,które odtyatnio mi bardzo dokuczają . Mam 35 lat .W tym roku miałam wypalankę .Od tamtej pory byłam kilka razy u lekarza .Raz bralam lekarstwa miałam stan zapalny pochwy .Wydawało się ,ze jest wszystko dobrze .Miesiączki mam leguralne . Podczas ostatniej mialam jednak bole .Po kilku dniach po miesiączce zaczęłam plamić . Były to krwawe cuchnące plamienia .Oczywiście szybko pojechałam do lekarza . Zaskoczyła mnie wiadomość ,ze cytuję : nie ma pojęcia dlaczego krwawię i że jest to krwawienie z macicy :(. Przebadał mnie dokładnie pytał gdzie mnie boli itp.Na koniec przepisał płukanki Tantum Rosa i jakiś antybiotyk . Kazał robić płukankę przez dwa dni ,a jeżeli objawy nie miną zastosować leczenie tabletkami. Oprócz dolegliwości w postaci krwawień zaczeły się dolegliwości z zolądkiem . To mnie martwi najbardziej.Przeczytalam ,ze jeżeli są krwawienia i boli zoładek to znaczy ,ze to rak macicy i w dodatku stadium zaawansowane? Fakt ostatnio zaniedbałam żoładek i to bardzo ,ale dlaczego te objawy występują razem? Jestem przerażona ,moja rodzina córka i ojceiec 78letyni którym sie opiekuję ,także sa załamani. Najgorszy jest fakt ,ze byłam u lekarza ,a on nawet nie wysłal mnie na dokładne badania. Tylko przepisał płukanki które likwiduja może objawe ,ale nie leczą ? Czy to jest odpowiedznie podejscie do pacjęta? Przeciez krwawienie ,to bardzo powazny objaw ? Mam pytanie ,czy to moze być związane z problemami hormonalnymi? A jeżeli tak to jaki kupić specyfik aby to unormować? Moja mama zmarła na raka piersi więc wolę coś na bazie roślinnej ,czy można coś takiego kupić i czy to mi ewentualnie pomoże? Bardzo proszę o pomoc ?W Pani jedyna nadzieja.Co robić ? Ja i moja rodzina czekamy na odpowiedź . Ślicznie dziękuję. Beata .I.

Odpowiedź eksperta:

Nie można ani diagnozować ani leczyć bez badania pacjenta. Wszelkie problemy dotyczące własnego zdrowia należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Radzę zgłosić się ponownie do lekarza i powiedzieć, że leczenie, które przepisał, jest nieskuteczne i poprosić o wyjaśnienie przyczyny. Lekarz dysponuje wieloma możliwościami diagnostycznymi, chociażby możliwość zlecenia badania USG, albo badań hormonalnych. Z tego co Pani napisała, to raczej przyczyną dolegliwości nie jest rak.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
grzybica?
18 września 2007
Dzień dobry..Pojawiła się u mnie duża ilośc wydzieliny,nie ma zapachu jest zupełnie wodnista,ma kolor przezroczysty czasem żółtawy.Jest jej tak dużo,że całe majtki mam mokre.Nie swędzi,nie piecze ani nic z takich rzeczy :(( Do lekarza mam zapisana wizytę za 14 dni dopiero i chciałam zapytać,czy moge jakoś sobie pomóc bez recepty?Czy to są objawy grzybicy?

Odpowiedź eksperta:

Nie są to typowe dla grzybicy objawy.Proponuę irygacje z tantum rosa lub aflovag płyn.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
nietypowe upławy
2 kwietnia 2007
Witam Chciałam zapytać co może być przyczyną takich objawów: W 3 dniu miesiączki zamiast krwi zaczęła wypływać duża ilość wodnistej wydzieliny początkowo o nieprzyjemnym zapachu ale potem prawie bezzapachowa. Do tego doszło pieczenie (nie wiem czy nie jako efekt otarcia wywołanego nadmierną wilgotnością). w związku z tym że raczej nie miałam szans na szybką pomoc lekarza (najbliższy termin za 3 tyg) zaczęłam przemywać okolicę Tantum rosa (tylko zewnętrznie) oraz stosować tabletki calendulin żeby chociaż złagodzić objawy. poprawiło sie o tyle ze wydzielina się zmniejszyła, zgęstniała - teraz ma wyraźny kwaśny zapach (kefiru). skóra jeszcze jest podrazniona ale już coraz lepiej. Mam jednak powiększone i bolesne węzły chłonne pachwinowe i ogólne samopoczucie nienajlepsze. Trwa to od tygodnia. Dodam jeszcze że mam założoną wkładkę, zdażały mi się infekcje (przeważnie grzyby), które starałam sie od razu leczyć, ale nigdy nie wyglądały w ten sposób. Badanie kontrolne w listopadzie nie wykazało nic niepokojacego.

Odpowiedź eksperta:

Dopiero po badaniu ginekologicznym będzie można odpowiedzieć na Pani pytania.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Drożdżaki
22 lutego 2007
Witam, mam problem 4 dni temu pojawiło się u mnie przykre swędzenie i biały nalot - grudki jak twaróg przy ujściu z pochwy. Poniważ nie mogłam pójść do lekarza w tym tyg. zaczełam działac sama. Zastosowałam globulki lactovaginal, maść clotrrimazol - zewnętrznie, oraz po 3 dniach płyn Tantum Rosa przy użyciu irygatora + przemywanie. Dolegliwości znacznie zmniejszyły się, po tantum bardzo duża poprawa, chciałabym wiedziec, czy zaastosowane specyfiki były odpowiednie i czy jeszcze coś powinnam zastosować. Podejrzewam, że ww. objawy wystąpiły u mnie na skutek dużego przemęczenia i stresu w ostatnim miesiącu, antybiotyk zażywałam miesiąc temu - amoksycykline. Oczywiści w przyszłym tygodniu odwiedze swojego lekarza i chciałabym wykonać cytologie (miałam miesiąc temu robioną i wynik był 1). dziekuję za odpowedź. Ania

Odpowiedź eksperta:

Przyjmowane przez Panią preparaty zmniejszyły dolegliwości i to jak Pani pisze znacznie, były więc odpowiednie. Spowodowały jednak tylko ustapienie dolegliwości a nie wyleczenie. Powinna Pani zglosić się na badanie do ginekologa. Jezeli nie bedzie Pani kontynuować leczenia to objawy najprawdopodobniej wkrótce powrócą.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie

Wielotorbielowatość nerek, zarówno autosomalnie dominująca (ADPKD), jak i autosomalnie recesywna (ARPKD) to choroba genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek. Nie ma nią ...

więcej

To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to nic strasznego – dotyka ono 1 na 3 kobiety po 45. roku życia i 1 na 4 mężczyzn po ...

więcej

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych ...

więcej

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe ...

więcej

Kamica nerkowa - leczenie. Sposoby na kamicę nerkową Kamica nerkowa - leczenie. Sposoby na kamicę nerkową

Kamienie w nerkach tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.