Taflotan

1 ml kropli do oczu w postaci roztworu zawiera 15 µg tafluprostu. 1 pojemnik jednodawkowy (0,3 ml) kropli do oczu w postaci roztworu zawiera 4,5 µg tafluprostu. 1 kropla (około 30 µl) zawiera około 0,45 µg tafluprostu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Taflotan 30 poj. 0,3 ml, krople do oczu, roztwór 64,61zł 2017-10-31

Działanie

Fluorowany analog prostaglandyny F2α, bardzo silny, selektywny agonista receptorów FP. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową. Wolny kwas będący czynnym metabolitem tafluprostu wykazuje 12-krotnie większe powinowactwo do receptora FP niż latanoprost. Po podaniu do worka spojówkowego stężenia leku w osoczu są bardzo niskie, maksymalne stężenie występuje po 10 min. od podania i opada poniżej dolnej granicy wykrywalności przed upływem 1 h po podaniu. Głównym szlakiem przemian metabolicznych tafluprostu jest hydroliza do wolnego kwasu, a następnie β-oksydacja do nieczynnych metabolitów. Układ enzymów cytochromu P-450 nie bierze udziału w metabolizmie wolnego kwasu. Z moczem wydala się ok. 27-38% dawki, z kałem - ok. 44-58%.

Dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli: 1 kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę, wieczorem. Nie należy podawać preparatu częściej niż raz na dobę, gdyż może to osłabić działanie leku. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności dostosowania dawki leku u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby lek należy stosować ostrożnie (brak badań dotyczących stosowania). Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i skuteczności tafluprostu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat (brak dostępnych danych). Sposób podania. Należy wytrzeć pozostały na skórze nadmiar roztworu, aby zmniejszyć ryzyko ściemnienia skóry powiek. Zaleca się czasowe zablokowanie kanalika nosowo-łzowego lub delikatne przymknięcie powiek po podaniu kropli. Może to zmniejszyć wchłanianie do ustroju preparatów podawanych do oka. Jeżeli stosowany jest więcej niż jeden miejscowo działający preparat okulistyczny, należy zachować co najmniej 5 min. przerwy przed podaniem każdego kolejnego leku.

Wskazania

Obniżanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania i nadciśnienia ocznego. W monoterapii u pacjentów, którzy: odnieśliby korzyść ze stosowania kropli do oczu bez środka konserwującego; niewystarczająco reagują na leczenie pierwszego rzutu; nie tolerują lub nie mogą stosować leczenia pierwszego rzutu z uwagi na przeciwwskazania. Jako leczenie wspomagające do terapii β-adrenolitykami. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych w wieku ≥ 18 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Brak doświadczenia w stosowaniu tafluprostu w leczeniu jaskry neowaskularnej, jaskry z zamkniętym lub wąskim kątem oraz jaskry wrodzonej. Doświadczenie w stosowaniu tafluprostu u pacjentów z bezsoczewkowatością (afakią) oraz w leczeniu jaskry barwnikowej i torebkowej jest ograniczone. Należy zachować ostrożność u pacjentów z bezsoczewkowatością, bezsoczewkowatością rzekomą z rozdarciem tylnej części torebki soczewki lub po wszczepieniu soczewki przedniokomorowej, a także u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka rozwoju torbielowatego obrzęku plamki żółtej lub zapalenia tęczówki i (lub) błony naczyniowej oka. Zachować ostrożność stosując lek u pacjentów z ciężką astmą oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjenta o możliwości wzrostu rzęs, ściemnienia skóry powiek i nasileniu zabarwienia tęczówki; leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii.

Niepożądane działanie

Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym z leczeniem było przekrwienie oczu (4.1%). Często: ból głowy, świąd oczu, podrażnienie oczu, ból oczu, przekrwienie spojówek/oka, zmiany dotyczące rzęs (zwiększenie długości, grubości i ilości rzęs), suchość oczu, uczucie obecności ciała obcego w oczach, zmiana barwy rzęs, rumień powiek, powierzchniowe punkcikowe zapalenie rogówki, światłowstręt, nadmierne łzawienie, niewyraźne widzenie, zmniejszenie ostrości wzroku, nasilone zabarwienie tęczówki. Niezbyt często: przebarwienie powiek, obrzęk powiek, niedomoga widzenia (astenopia), obrzęk spojówek, wydzielina z oczu, zapalenie powiek, obecność komórek w komorze przedniej oka, dyskomfort w oku, odczyn zapalny w komorze przedniej oka, przebarwienie spojówek, grudki na spojówkach, alergiczne zapalenie spojówek i nieprawidłowe odczucia w oku, hirsutyzm powiek. Bardzo rzadko: zwapnienie rogówki w związku ze stosowaniem fosforanu zawartego w kroplach u niektórych pacjentów ze znacznym uszkodzeniem rogówki. Nie znana: zapalenie tęczówki/błony naczyniowej oka, pogłębienie bruzdy powiekowej, zaostrzenie astmy, duszność.

Ciąża i laktacja

Lek nie może być stosowany u kobiet w wieku rozrodczym lub zdolnych do zajścia w ciążę, o ile nie stosują one skutecznej metody zapobiegania ciąży. Tafluprost może wywierać szkodliwe działanie farmakologiczne na przebieg ciąży i (lub) rozwój płodu/noworodka - leku nie wolno stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Tafluprost nie ma żadnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Po zakropleniu może przejściowo wystąpić niewyraźne widzenie. Należy wtedy odczekać do momentu powrotu ostrości widzenia zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Nie przewiduje się interakcji u ludzi, gdyż ogólnoustrojowe stężenie leku po podaniu do worka spojówkowego są skrajnie niskie. W badaniach klinicznych, w których tafluprost stosowano jednocześnie z tymololem, nie wykazano występowania interakcji.

Preparat zawiera substancję Tafluprost.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml kropli do oczu w postaci roztworu zawiera 15 µg tafluprostu. 1 pojemnik jednodawkowy (0,3 ml) kropli do oczu w postaci roztworu zawiera 4,5 µg tafluprostu. 1 kropla (około 30 µl) zawiera około 0,45 µg tafluprostu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.