Sustonit®

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 6,5 mg nitrogliceryny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sustonit® 30 szt., tabl. o przedł. uwalnianiu 4,76zł 2017-10-31

Działanie

Lek o silnym i krótkotrwałym działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie, głównie naczyń krwionośnych. Mechanizm działania związany jest z bezpośrednim wpływem jonów NO oraz prawdopodobnym wpływem na kanały wapniowe. Powoduje: rozszerzenie żylnego łożyska naczyniowego przez co zmniejsza się ciśnienie napełniania serca, spada obciążenie wstępne i ciśnienie późnorozkurczowe lewej komory oraz ciśnienie w tętnicy płucnej; zmniejszenie oporu obwodowego i obciążenia następczego przez co spada praca i wydatek energetyczny mięśnia sercowego; zmniejszenie oporu przepływu wieńcowego, zwiększenie przepływu wieńcowego (może też powodować korzystną redystrybucję przepływu wieńcowego do strefy podwsierdziowej) i rozszerzenie naczyń wieńcowych; zmniejszenie zużycia tlenu przez mięsień sercowy. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, podlega efektowi "pierwszego przejścia" przez krążenie wrotne i tylko niewielka część leku przechodzi do krążenia systemowego. Działanie utrzymuje się przez kilka godzin. T0,5 wynosi 1-4 min.

Dawkowanie

Doustnie. Zazwyczaj 1-2 tabl. 2 razy na dobę. Zaleca się stosowanie tzw. dawkowania niesymetrycznego, tzn. 2 razy na dobę z odstępem 8-godzinnym (np. o godz. 8.00 i 16.00). Dłuższa przerwa powinna przypadać na okres małej aktywności fizycznej oraz na porę, w której dolegliwości są zwykle niewielkie. Tabletki należy połykać bez rozgryzania.

Wskazania

Zapobieganie bólom wieńcowym w stabilnej dławicy piersiowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na azotany lub pozostałe składniki preparatu. Stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 swoistej dla cGMP (syldenafil, wardenafil, tadalafil). Dławica piersiowa wywołana kardiomiopatią przerostową. Ciężka niedokrwistość. Uraz głowy. Udar krwotoczny mózgu. Jaskra.

Środki ostrożności

Preparat nie nadaje się do przerywania bólu wieńcowego. Ostrożnie stosować u pacjentów z kardiomiopatią przerostową, niedociśnieniem, we wczesnym okresie pozawałowym, nadczynnością tarczycy, ciężką niewydolnością wątroby (ryzyko methemoglobinemii), nadmierną czynnością skurczową żołądka, zespołem złego wchłaniania lub u pacjentów w podeszłym wieku. Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: niedociśnienie ortostatyczne, omdlenia, ból i zawroty głowy, osłabienie, niepokój, nudności i wymioty, rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, zaczerwienienie twarzy, bladość, zaczerwienienie skóry, tachykardia.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek należy odstawiać stopniowo. Ze względu na możliwość wystąpienia niedociśnienia tętniczego, bólu lub zawrotów głowy lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.

Interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania azotanów z lekami β-adrenolitycznymi, antagonistami wapnia, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub alkoholem może nastąpić znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Nie stosować jednocześnie z sildenafilem i innymi lekami z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkiego, nieodwracalnego niedociśnienia tętniczego.

Preparat zawiera substancję Glyceryl trinitrate.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ampułka (10 ml) zawiera 10 mg triazotanu glicerolu (nitrogliceryny).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 6,5 mg nitrogliceryny.

1 tabl. zawiera 20 mg tetraazotanu pentaerytrytylu i 0,5 mg triazotanu glicerolu.

1 ampułka (5 ml) zawiera 10 mg triazotanu glicerolu (nitrogliceryny) w postaci 1% roztworu etanolowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 dawka odmierzona zawiera 0,4 mg triazotanu glicerolu (nitrogliceryny) w postaci 1 % etanolowego roztworu. Preparat zawiera etanol i glikol propylenowy.

1 g maści zawiera 20 mg triazotanu glicerolu (nitrogliceryny). Preparat zawiera butylohydroksyanizol (E 320) i lanolinę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.