Supremin MAX

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Supremin MAX 1 but. 150 ml, syrop 15,79zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwkaszlowy. Uważa się, że butamiratu cytrynian ma działanie ośrodkowe, jednak nie jest znany dokładny mechanizm działania. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Lek nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Po podaniu doustnym cytrynian butamiratu jest szybko wchłaniany. Cmax w osoczu jest osiągane w ciągu 1 h od momentu podania. W dużym stopniu ulega wiązaniu z białkami osocza. Hydroliza butamiratu, prowadząca głównie do powstania kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu, zachodzi szybko i całkowicie. Metabolity wykazują działanie przeciwkaszlowe. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Średnie T0,5 dla kwasu fenylo-2-masłowego, butamiratu i dietyloaminoetoksyetanolu wynoszą odpowiednio 23,26-24,42 h; 1,48-1,93 h i 2,72-2,90 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Dzieci i młodzież: dzieci od 3 do 6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę; dziec od 6 do 12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę; młodzież  powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 7 dni.

Wskazania

Objawowe leczenie ostrego, nieproduktywnego kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Lek nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.

Środki ostrożności

Należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Należy zweryfikować diagnozę, jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni. Preparat zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Jeśli podczas stosowania wystąpią działania niepożądane takie jak wysypka, biegunka, zawroty głowy należy zmniejszyć dawkowanie. Po zmniejszeniu dawki objawy najprawdopodobniej ustąpią.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku u kobiet w I trymestrze ciąży jest przeciwskazane. W II i III trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w razie bezwzględnej konieczności. Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka ludzkiego - podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być szczegółowo rozważone.

Uwagi

Lek może wywoływać zawroty głowy i senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i (lub) wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Preparat zawiera substancję Butamirate citrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

5 ml syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera aspartam, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz maltitol ciekły.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Ponadto preparat zawiera maltitol, aspartam oraz parahydroksybenzoesanu metylu.

Krople doustne. 1 ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu. Syrop. 1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera maltitol ciekły.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu; lek zawiera sorbitol oraz glicerol.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.