Suprane™

1 butelka zawiera 240 ml desfluranu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Suprane™ 6 but. 240 ml, płyn do inh. 2017-10-31

Działanie

Anestetyk wziewny z grupy chlorowcowanych metyloetyloeterów (jest chlorowcowany wyłącznie fluorem). Charakteryzuje się niską temperaturą wrzenia (22,8st.C) oraz drażniącym zapachem. Ciśnienie parowania w temperaturze 20st.C wynosi 664 mm Hg. Współczynnik podziału krew/gaz wynosi 0,42, olej/gaz - 18,7. Dzięki małej rozpuszczalności w tkankach zarówno wprowadzenie do znieczulenia, jak i wybudzenie po desfluranie przebiegają szybko. Powoduje tachypnoe, zmniejszenie objętości oddechowej, depresję oddechową i bezdech (przy 2 MAC); obniża napięcie mięśni oskrzeli i szkieletowych. Powoduje depresję układu krążenia (obniżenie ciśnienia tętniczego) proporcjonalnie do dawki. Osłabia odruchy na hipowolemię. W minimalnym stopniu modyfikuje wrażliwość mięśnia sercowego na katecholaminy. Rozszerza naczynia mózgowe, zmniejsza opór naczyń mózgowych i proporcjonalnie do dawki zwiększa mózgowy przepływ krwi i ciśnienie śródczaszkowe. W czasie znieczulenia desfluranem nie obserwowano obniżenia progu drgawkowego ani innych niepożądanych zmian w EEG. W niewielkim stopniu zmniejsza przepływ nerkowy krwi. Jest eliminowany przez płuca w formie nie zmienionej (jedynie 0,02% dawki jest metabolizowane w organizmie).

Dawkowanie

Desfluran powinien być stosowany jedynie przy użyciu aparatów wyparnych specjalnie skonstruowanych i przeznaczonych do stosowania z tym lekiem. Minimalne stężenia anestetyczne (MAC) w 100% O2 wynosi: 8,95-10,65% u dzieci w 1 rż.; 7,2-9,4% u dzieci w wieku 1-12 lat; 6,35-7,25% u osób w wieku 18-30 lat; 5,75-6,25% u osób w wieku 30-65 lat. MAC przy użyciu 60% N2O z tlenem wynosi: 5,75-7,75% u dzieci w 3-12 mż.; 5,75-7,0% u dzieci w wieku 1-5 lat; 3,75-4,25% u osób w wieku 18-30 lat; 1,75-3,25% u osób w wieku 30-65 lat. Zazwyczaj stosowany w indukcji znieczulenia w stężeniach 4-11%, dla podtrzymania znieczulenia w stężeniach 2-6%.

Wskazania

Indukcja i/lub podtrzymanie znieczulenia ogólnego u dorosłych oraz do podtrzymania znieczulenia u dzieci (jako monoanestetyk lub w znieczuleniu złożonym).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pochodne chlorowcowe. Znane lub genetycznie uwarunkowane zagrożenie hipertermią złośliwą. Zaburzenia metaboliczne (hipertermia, zaburzenia czynności wątroby, leukocytoza) po uprzednim podaniu anestetyków z grupy pochodnych chlorowcowych. Nie stosować do indukcji znieczulenia u pacjentów z podwyższonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz w sytuacjach gdy niewskazane jest przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania desfluranu do anestezji w zabiegach neurochirurgicznych i położniczych, a także u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, u chorych ze skłonnością do skurczu oskrzeli. Desfluran nie jest polecany do indukcji znieczulenia u dzieci poniżej 12 rż. ze wzgledu na często występujący kaszel, zatrzymanie oddechu, bezdech, skurcz krtani i zwiększone wydzielanie śliny. Ostrożnie stosować u pacjentów z hipowolemią, obniżonym ciśnieniem tętniczym i ogólnie osłabionych (należy stosować mniejsze stężenia leku). Doświadczenie z zastosowaniem desfluranu do powtarzalnych znieczuleń jest wciąż niewystarczające - podobnie jak w przypadku innych środków znieczulających z grupy pochodnych chlorowcowych ponowne znieczulenie tego samego pacjenta w krótkim odstępie czasu po poprzednim znieczuleniu powinno być rozważane z dużą ostrożnością.

Niepożądane działanie

Może powodować: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, depresję oddechową, zwiększenie przepływu mózgowego i wzrost ciśnienia śródczaszkowego, tachykardię i zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego. Może powodować ślinotok (zwłaszcza u dzieci), kaszel, skurcz krtani i oskrzeli, nudności i/lub wymioty, przemijającą leukocytozę. Stosowany do indukcji znieczulenia powoduje: kaszel (34%), zatrzymanie oddechu (30%), bezdech (15%), ślinotok, skurcz krtani, obniżenie wysycenia oksyhemoglobiny (3-10%). Jest potencjalnym induktorem hipertermii złośliwej. U pacjentów uczulonych wcześniejszym stosowaniem anestetyków z grupy pochodnych chlorowcowych może wystąpić zapalenie wątroby.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i laktacji (brak badań).

Uwagi

Desfluran reaguje z suchymi (zawartość poniżej 4,8% wilgoci) pochłaniaczami CO2, tworząc tlenek węgla; w celu zminimalizowania ryzyka powstawania tego związku w obwodach zamkniętych oraz możliwości zwiększenia stężeń karboksyhemoglobiny należy używać wyłącznie świeżych (wilgotnych) pochłaniaczy CO2. Preparat należy przechowywać w temperaturze 15-25st.C w pojemnikach ustawionych pionowo.

Interakcje

Desfluran nasila działanie niedepolaryzujących środków zwiotczających. Opioidy, benzodiazepiny, inne leki uspokajające nasilają działanie desfluranu (wymagane stosowanie mniejszych dawek desfluranu). Ponadto stosowany równolegle N2O zmniejsza wartość MAC desfluranu.

Preparat zawiera substancję Desflurane.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 butelka zawiera 240 ml desfluranu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 200 mg karbamazepiny.

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu. 1 tabl. powl. forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu; tabl. powl. forte zawierają laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu; lek zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku). Preparat zawiera cukier prasowalny.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie

Paraliż kleszczowy może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza. Paraliż kleszczowy może pojawić się u każdego, jednak najczęściej na jego objawy narażone są ...

więcej

Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty

Autyzm u dorosłych ma wiele obliczy. Trudno opisać dorosłego autyka, tak jak trudno sklasyfikować samą chorobę. Ania z diagnozy: "autyzm" właściwie się ...

więcej

Autyzm wysokofunkcjonujący Autyzm wysokofunkcjonujący

Autyzm wysokofunkcjonujący nie widnieje w medycznych klasyfikacjach, a mimo tego dość często można się natknąć na ten termin w różnych źródłach. Określa ...

więcej

Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, terapia Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, ...

Autyzm (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców małych dzieci. Czym spowodowane są, związane z ...

więcej

Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu po bezsennej nocy? Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu ...

Podobno małe zaburzenia snu jeszcze nikomu krzywdy nie wyrządziły. Jednak wyobraźcie sobie, jak wiele wypadków drogowych było spowodowanych tym, że kierowcy byli ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.