Sulfarinol

1 ml kropli do nosa zawiera 50 mg sulfatiazolu oraz 1 mg azotanu nafazoliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sulfarinol but. 20 ml, krople do nosa 14,83 zł 2018-04-16

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu bakteriostatycznym i sympatykomimetycznym. Sulfatiazol działa bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Nafazolina powoduje skurcz rozszerzonych naczyń błony śluzowej, co zmniejsza obrzęk i wysięk nosa spowodowane stanem zapalnym. Ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i oddychanie. Podanie donosowe może także udrożnić trąbkę słuchową. Nafazolina zastosowana miejscowo na błony śluzowe działa po ok. 5 min, nastepnie niewielkie ilości mogą wchłaniać się przez blonę śluzową nosa. Sulfatiazol praktycznie nie wchłania się, działa miejscowo. Efekt terapeutyczny utrzymuje się 6-8 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż. do każdego otworu nosowego: 1-2 krople co 4-6 h. Nie stosować częściej niż co 4 h i nie dłużej niż 3-5 dni, ze względu na ryzyko wystąpienia wtórnego nasilenia obrzęku i kataru oraz trwałych zmian w nabłonku. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe, doraźne leczenie objawów przekrwienia błony śluzowej nosa - kataru, uczucie zatkania nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku od 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uczulenie na sulfonamidy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nieżyt nosa wysychający. Dzieci poniżej 12 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować u chorych z cukrzycą, astmą oskrzelową, nadciśnieniem, chorobami tarczycy lub układu krążenia (szczególnie w przypadku zaburzeń rytmu), stwardnieniem tętnic mózgu, przerostem gruczołu krokowego, podczas terapii inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku wystąpienia bólu w miejscu podania, braku poprawy, nasilenia zmian miejscowych nabłonka oraz krwawienia z nosa należy przerwać leczenie.

Niepożądane działanie

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania - częstość nieznana. Miejscowe działania niepożądane: kichanie, kłujący ból nosa, uczucie pieczenia, zwiększenie wydzieliny z nosa, stany uczuleniowe (często u uczulonych na sulfonamidy dzieci poniżej 12 rż., a zwłaszcza poniżej 7 rż. - pomimo przeciwwskazań). Ogólne działania niepożądane (głównie po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową, w przypadku przedawkowania oraz u dzieci poniżej 3 rż. - pomimo przeciwwskazań): wzrost ciśnienia, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy oszacować spodziewane korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą nasilać skurcz naczyń krwionośnych. Jednoczesne stosowanie preparatu z inhibitorami MAO może prowadzić do przełomu nadciśnieniowego. Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

Cena

Sulfarinol, cena 100% 14,83 zł

Preparat zawiera substancje Naphazoline nitrate, Sulfathiazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml kropli do nosa zawiera 50 mg sulfatiazolu oraz 1 mg azotanu nafazoliny.

1 ml roztworu zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, roztwór.

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku difenhydraminy i 0,33 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,2 mg siarczanu cynku i 0,05 mg azotanu nafazoliny. Krople zawierają chlorek benzoksoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera: 1 mg chlorowodorku difenhydraminy oraz 0,33 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego i 25 mg maleinianu feniraminy. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

1 ml syropu zawiera 3 mg lub 6 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 dawka dostarczona (dawka opuszczająca ustnik inhalatora) zawiera 80 µg, 160 µg lub 320 µg budezonidu i odpowiednio 4,5 µg, 4,5 µg lub 9 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu. Preparat zawiera laktozę.

1 ml roztworu zawiera 20 mg teofiliny. Preparat zawiera sód.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu; kapsułki zawierają sacharozę i indygotynę. 1 ml kropli doustnych zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syropy zawierają sorbitol. 1 rozpylenie 0,2 ml (1 dawka) roztworu doustnego zawiera 10 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera etanol i lewomentol.

1 kaps. zawiera 143 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 110 µg indakaterolu oraz 63 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 50 µg glikopironium. 1 dostarczona dawka (dawka, która wydostaje się z ustnika inhalatora) zawiera 110 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 85 µg indakaterolu oraz 54 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 43 µg glikopironium. Preparat zawiera laktozę.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera odpowiednio: 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

Nagłówek Porady ekspertów

Lek Belara a antybiotyki
28 lutego 2017

Dzień dobry. Mam niestety zapalenie ucha. Byłam dzisiaj u lekarza i otrzymałam receptę na Fromilid, Nimesil i Sulfarinol. Dodatkowo od wczoraj stosuję krople do ucha Dicortineff. Wczoraj wzięłam ostatnią tabletkę z blistra Belara. Dzisiaj zaczynam przerwę 7-dniową. Antybiotyk mam brać właśnie przez te 7 dni. Stąd moje pytanie: czy rozpocząć drugie opakowanie hormonów bez przerwy(od dziś), czy zachować normalną przerwę? Czy działanie antykoncepcyjne będzie zaburzone? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

Nie trzeba zmieniać schematu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Do interakcji dochodzi tylko wtedy, gdy dwa leki przyjmowane są jednocześnie.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Uzależnienie od kropli do nosa
2 czerwca 2016

Dzień dobry, nie wiem jak wybrnąć z uzależnienia od kropli sulfarinol. Może pan Profesor zna jakąś metodę?

Odpowiedź eksperta:

Szanowny Panie Piotrze. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę, która doprowadziła od konieczności stosowania przez Pana tych kropli. Jest to możliwe jedynie poprzez badanie laryngologiczne i ew. wykonanie badań radiologicznych. Zapraszam na konsultację i zastanowimy się co zrobić. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

Odpowiedzi udzielił ekspert:
Zwiń
Krwotoki z nosa
10 lutego 2009
Prosze o radę od kilku dni budzę się z bardzo obfitymi krwotokami z nosa, które ciężko zatamować. Dodam ze od 2 miesięcy mam problemy z zatokiami, lekarze w przychodni przepisali mi na nie: ACC 600HOT, SULFARINOL,KLACID( który wywołał u mnie większość skutków ubocznych, jak również skurcze i bóle mięśni nóg, z którymi mam problemy od kilku miesięcy, ale lekarze mówię że to efekt przemęczenia).Niestety bóle nog sa tak silne ze czasami uniemożliwiają mi poruszanie się, a wieczorem sen, gdyż czuję jak by mi ktoś wyrywał żyły z dłoni i nóg.W zeszłym roku wyladowałam w szpitaku i lekarz przepisał mi OLFEN 75SR, po którym bóle zanikły ale wracają każdego miesiąca.Proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Witam, jeżeli krwotoki z nosa nawracają i są obfite powinna pani udać się na konsultację do laryngologa. Warto także kilkakrotnie zbadać ciśnienie krwi w warunkach domowych, bowiem podwyższone ciśnienie krwi jest stosunkowo częsta przyczyną krwotoków z nosa. Wartości prawidłowe dla pomiarów domowych powinny być poniżej 130/80. Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl
Odpowiedzi udzielił ekspert: Krystyna Knypl
Zwiń
surfalinol
10 lutego 2009
Witam. Proszę o wiadomość czy mogę będąc w 6 mcu ciąży ,zakrapiać nos sulfarinolem,gdyż mam okropny katar,a pomaga mi tylko ten lek.Jestem na fenoterolu z isoptinem 3razy po półtbl. Ogólnie jest wszystko w porządku,biorę te leki ze względu na poprzednią ciązę ,która pbomarla w 10 tyg.Proszę o szybką odp.dziękuję

Odpowiedź eksperta:

Sulfarinol zawiera substancję mogącą wywołać skurcze macicy. Stosowanie tego leku jest jedynie możliwe po bezpośredniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne

Smog fotochemiczny (fotosmog), inaczej smog typu Los Angeles, ma postać brunatnej mgły unoszącej się nad miastem. Smog fotochemiczny jest typowy dla wielu ...

więcej

Płuca - budowa, funkcje, choroby Płuca - budowa, funkcje, choroby

Płuca znajdują się w klatce piersiowej i są częścią układu oddechowego. Ich najważniejszym zadaniem jest przenoszenie tlenu z powietrza do krwi oraz ...

więcej

Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym przebiegu, jej objawy trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się ...

więcej

Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź! Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź!

Zanieczyszczone powietrze w domu to wina m. in. szkodliwych substancji: tlenku i dwutlenku węgla, tlenku azotu, formaldehydu, a także pleśni, glonów, grzybów ...

więcej

Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem? Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?

Maski antysmogowe, które mają chronić przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, stają się coraz popularniejsze. Wszystko dlatego, że poziom toksycznych substancji w powietrzu jest ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.