Sulfarinol

1 ml kropli do nosa zawiera 50 mg sulfatiazolu oraz 1 mg azotanu nafazoliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sulfarinol but. 20 ml, krople do nosa 14,83zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu bakteriostatycznym i sympatykomimetycznym. Sulfatiazol działa bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Nafazolina powoduje skurcz rozszerzonych naczyń błony śluzowej, co zmniejsza obrzęk i wysięk nosa spowodowane stanem zapalnym. Ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i oddychanie. Podanie donosowe może także udrożnić trąbkę słuchową. Nafazolina zastosowana miejscowo na błony śluzowe działa po ok. 5 min, nastepnie niewielkie ilości mogą wchłaniać się przez blonę śluzową nosa. Sulfatiazol praktycznie nie wchłania się, działa miejscowo. Efekt terapeutyczny utrzymuje się 6-8 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż. do każdego otworu nosowego: 1-2 krople co 4-6 h. Nie stosować częściej niż co 4 h i nie dłużej niż 3-5 dni, ze względu na ryzyko wystąpienia wtórnego nasilenia obrzęku i kataru oraz trwałych zmian w nabłonku. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe, doraźne leczenie objawów przekrwienia błony śluzowej nosa - kataru, uczucie zatkania nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku od 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uczulenie na sulfonamidy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nieżyt nosa wysychający. Dzieci poniżej 12 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować u chorych z cukrzycą, astmą oskrzelową, nadciśnieniem, chorobami tarczycy lub układu krążenia (szczególnie w przypadku zaburzeń rytmu), stwardnieniem tętnic mózgu, przerostem gruczołu krokowego, podczas terapii inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku wystąpienia bólu w miejscu podania, braku poprawy, nasilenia zmian miejscowych nabłonka oraz krwawienia z nosa należy przerwać leczenie.

Niepożądane działanie

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania - częstość nieznana. Miejscowe działania niepożądane: kichanie, kłujący ból nosa, uczucie pieczenia, zwiększenie wydzieliny z nosa, stany uczuleniowe (często u uczulonych na sulfonamidy dzieci poniżej 12 rż., a zwłaszcza poniżej 7 rż. - pomimo przeciwwskazań). Ogólne działania niepożądane (głównie po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową, w przypadku przedawkowania oraz u dzieci poniżej 3 rż. - pomimo przeciwwskazań): wzrost ciśnienia, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy oszacować spodziewane korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą nasilać skurcz naczyń krwionośnych. Jednoczesne stosowanie preparatu z inhibitorami MAO może prowadzić do przełomu nadciśnieniowego. Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

Preparat zawiera substancje Naphazoline nitrate, Sulfathiazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml kropli do nosa zawiera 50 mg sulfatiazolu oraz 1 mg azotanu nafazoliny.

1 ml roztworu zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, roztwór.

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku difenhydraminy i 0,33 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera: 1 mg chlorowodorku difenhydraminy oraz 0,33 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,2 mg siarczanu cynku i 0,05 mg azotanu nafazoliny. Krople zawierają chlorek benzoksoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.