Sulfacetamidum Polpharma

1 pojemnik (0,5 ml) zawiera 50 mg sulfacetamidu sodowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sulfacetamidum Polpharma 12 minimsów 0,5 ml, krople do oczu 9,48zł 2017-10-31

Działanie

Sulfonamid o miejscowym działaniu bakteriostatycznym, głównie wobec bakterii: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Esherichia coli, Staphylococcus aureus. Większość szczepów Neisseria spp. oraz Staphylococcus spp. nie wykazuje wrażliwość na sulfacetamid. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa i Serratia marcescens. Podany do worka spojówkowego osiąga w płynie oka stężenie przewyższające wartość MIC dla większości bakterii wywołujących zakażenie tkanek oka. Stężenie bakteriostatyczne utrzymuje się od 30 min do 2 h i jest wielokrotnie większe niż po doustnym podaniu sulfacetamidu. Lek w niewielkim stopniu wchłania się do krwiobiegu.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 1. rż.: zwykle 1-2 krople roztworu wprowadza się do worka spojówkowego, co 1-3 h w ciągu dnia. W godzinach nocnych lek podaje się rzadziej. Niemowlęta (w wieku powyżej 2. mż. do ukończenia 1. rż.): zwykle 1 kroplę wprowadza się do worka spojówkowego, co 1-3 h w ciągu dnia. W godzinach nocnych lek podaje się rzadziej. Przemywanie gałki ocznej: do przemywania gałki ocznej stosuje się całą zawartość minimsa; oko przemywać płynem bezpośrednio z pojemnika. Po wyjęciu preparatu z lodówki należy przed podaniem kropli przez chwilę ogrzać pojemnik w dłoniach. W przypadku gdy w worku spojówkowym zalega ropna wydzielina należy ją usunąć przed zakropleniem leku, gdyż jej obecność zmniejsza skuteczność przeciwbakteryjną sulfacetamidu. Okres stosowania preparatu wynosi od 7 do 10 dni.

Wskazania

Leczenie ostrych, podostrych i przewlekłych stanów zapalnych tkanek oka: spojówek, brzegów powiek, rogówki, przedniego odcinka błony naczyniowej gałki ocznej i dróg łzowych wywołanych przez bakterie wrażliwe na sulfacetamid. Zapobiegawczo po urazach i oparzeniach w obrębie gałki ocznej. Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci (powyżej 2. miesiąca życia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sulfonamidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Miejscowe stosowanie leku przez dłuższy czas może spowodować nadmierny wzrost mikroorganizmów niewrażliwych na sulfonamidy, a także grzybów. Może również wystąpić oporność bakterii na sulfonamidy. Kwas para-aminobenzoesowy obecny w ropnej wydzielinie może zmniejszyć skuteczność sulfonamidów. Przy powtórnym zastosowaniu sulfonamidu mogą wstąpić reakcje uczuleniowe, niezależnie od drogi podania i nadwrażliwość krzyżowa pomiędzy różnymi sulfonamidami. W przypadku wystąpienia objawów uczulenia objawiającego się pojawieniem ropnej wydzieliny, zaostrzeniem stanu zapalnego lub nasileniem bólu, należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia objawów uczulenia na lek ze strony skóry lub innych tkanek, należy również przerwać leczenie. Bezpieczeństwo stosowania i dawkowanie u noworodków i niemowląt w wieku do 2. mż. nie zostało ustalone.

Niepożądane działanie

Rzadko: świąd, obrzęk powiek, przekrwienie reaktywne, zamazane widzenie, ból w okolicy brwi, przemijające nabłonkowe zapalenie rogówki, pojedynczy przypadek zmętnienia rogówki u pacjenta z zaawansowanym zespołem suchego oka. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości w tym wysypka skórna (niekiedy pęcherzowa), świąd skóry, reakcje nadwrażliwości w tym pojedyncze przypadki rozległego rumienia wielopostaciowego w postaci zespołu Stevensa-Johnsona, nadwrażliwość na światło, złuszczające zapalenie skóry, martwica toksyczno-rozpływna naskórka. Ponadto mogą wystąpić: ból głowy, gorączka, bakteryjne i grzybicze owrzodzenia rogówki, niespecyficzne zapalenie spojówek, podrażnienie spojówek, kłucie, pieczenie (zazwyczaj krótkotrwałe), nadkażenia bakteryjne i grzybicze, gorzki smak w ustach połączony z podrażnieniem błony śluzowej nosa. Po podaniu sulfonamidów obserwowano ciężkie reakcje nadwrażliwości w postaci piorunującej martwicy wątroby, agranulocytozy, anemii aplastycznej i inne nieprawidłowości w składzie krwi, kończące się niepomyślnie. Odnotowano pojedynczy przypadek tocznia rumieniowatego układowego, zakończony zgonem pacjenta.

Ciąża i laktacja

Sulfacetamid może być stosowany podczas ciąży tylko wtedy, jeśli potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu. U noworodka, w wyniku leczenia kobiety w ciąży doustnie podawanymi sulfonamidami, może wystąpić żółtaczka jąder podkorowych mózgu. Sulfacetamid stosowany długo przez kobiety karmiące może wywołać żółtaczkę jąder podkorowych mózgu u karmionych niemowląt. Należy unikać stosowania preparatu u kobiet karmiących.

Uwagi

Pozostałość po jednorazowym zakropleniu nie nadaje się do powtórnego użycia.

Interakcje

Tetrakaina i inne środki znieczulenia miejscowego z grupy pochodnych PABA osłabiają działanie bakteriostatyczne sulfacetamidu. Sulfacetamid sodowy stosowany w dużych stężeniach zwiększa in vitro wartość MIC gentamycyny dla Pseudomonas aeruginosa, osłabiając jej skuteczność. Sulfacetamid sodowy, powodując przemijające zwiększenie pH płynu spojówkowego powyżej 7,4, może prowadzić do wytrącenia pilokarpiny - należy zachować co najmniej 15-20-min odstęp między zakropleniem obu leków do tego samego oka. Roztwór sulfacetamidu sodowego wykazuje niezgodność z azotanem srebra - nie stosować łącznie. Stosowanie sulfacetamidu sodowego w połączeniu z lekami uwrażliwiającymi na światło, podawanymi w trakcie terapii fotodynamicznej (np. porfimer sodu), nasila ryzyko ciężkich reakcji nadwrażliwości - należy chronić oczy i skórę przed ekspozycją na UV w ciągu 30 dni po zakończeniu terapii fotodynamicznej. W przypadku stosowania preparatu z innymi, niewymienionymi powyżej lekami podawanymi do worka spojówkowego, należy zachować co najmniej 15-min odstęp poprzedzający zakroplenie innego leku.

Preparat zawiera substancję Sulfacetamide sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 pojemnik (0,5 ml) zawiera 50 mg sulfacetamidu sodowego.

1 ml kropli do oczu zawiera 100 mg sulfacetamidu w postaci soli sodowej. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.