Sudafed® Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu

1 ml roztworu doustnego lub syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Roztwór doustny zawiera: etanol, czerwień koszenilową, sód, glukozę i fruktozę. Syrop zawiera: etanol, glukozę i sacharozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sudafed® Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu but. 150 ml, syrop 16,77zł 2017-10-31

Działanie

Preparat wyksztuśny stosowany w kaszlu i przeziębieniu. Gwajafenezyna pobudza receptory błony śluzowej żołądka. Zwiększa to wydzielanie z gruczołów w przewodzie pokarmowym i jednocześnie wypływ wydzieliny z gruczołów znajdujących się w drogach oddechowych. Powoduje to zwiększenie objętości i zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Pobudza również zakończenia nerwu błędnego w gruczołach wydzielniczych oskrzeli oraz pobudza niektóre ośrodki w mózgu, które z kolei zwiększają przepływ płynu w drogach oddechowych. Działanie wykrztuśne gwajafenezyny występuje w ciągu 24 h. Po podaniu doustnym gwajafenezyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. Wydaje się, że gwajafenezyna ulega utlenianiu i demetylacji. T0,5 wynosi w przybliżeniu 1 h, zaś po około8 h preparat był niewykrywalny we krwi.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku > 12 lat: 10 ml (200 mg gwajafenezyny) 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: 40 ml (800 mg gwajafenezyny). Dzieci w wieku  nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu. Szczególne grupy pacjentów. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub nerek należy zachować ostrożność. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, nawraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Objawowe leczenie produktywnego kaszlu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Ułatwia odksztuszanie i rozrzedza wydzielinę oskrzelową.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować w przypadku kaszlu uporczywego lub przewlekłego, takiego jak w przebiegu astmy, lub jeśli towarzyszy mu zwiększone wydzielanie, chyba że lekarz zaleci inaczej. Uporczywy kaszel może być objawem ciężkich schorzeń. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, powraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków przeciwkaszlowych. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Preparat zawiera 4,7% v/v etanolu, tzn. do 400 mg na dawkę, co jest równoważne w przybliżeniu 10 ml piwa lub 4 ml wina na dawkę 10 ml. Może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub nerek lub z padaczką. Preparat w postaci roztworu doustnego zawiera czerwony barwnik - czerwień koszenilową (E124), który może powodować reakcje alergiczne oraz 17,6 mg sodu w dawce 10 ml. Należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Preparat w postaci syropu zawiera ok. 2 g sacharozy w dawce. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym: świąd i pokrzywka, wysypka), zaburzenia żołądka i jelit (w tym: ból w nadbrzuszu, biegunka, nudności, wymioty).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących środków antykoncepcyjnych. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie preparatu, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka, wynikające z karmienia piersią i korzyści dla matki, wynikające z leczenia.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli w ciągu 24 h od podania dawki preparatu zostanie pobrana próbka moczu, metabolit gwajafenezyny może spowodować zmianę barwy w oznaczeniach laboratoryjnych kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA) oraz kwasu wanilinomigdałowego (VMA).

Interakcje

Leków wykrztuśnych, takich jak gwajafenezyna, nie należy stosować jednocześnie z lekami hamującymi kaszel, gdyż ich jednoczesne stosowanie jest nieuzasadnione i pacjenci mogą być niepotrzebnie narażani na wystąpienie działań niepożądanych. Nie badano interakcji z gwajafenezyną.

Preparat zawiera substancję Guaifenesin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. zawiera 500 mg paracetamolu, 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny (co odpowiada 5 mg zasady fenylefryny) oraz 100 mg gwajafenezyny.

5 ml syropu zawiera 50 mg teofiliny i 30 mg gwajafenezyny. Syrop zawiera: etanol 96% (650 mg/5 ml), glukozę, sacharozę, sorbitol.

1 ml roztworu doustnego lub syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Roztwór doustny zawiera: etanol, czerwień koszenilową, sód, glukozę i fruktozę. Syrop zawiera: etanol, glukozę i sacharozę.

5 ml syropu zawiera 100 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sorbitol, maltitol, etanol.

5 ml syropu zawiera 125 mg gwajafenezyny. Syrop zawiera: sacharozę, parahydroksybenzoesan etylu, etanol oraz czerwień koszenilową.

1 tabl. powl. zawiera 325 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu.

1 g syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny i 10 mg chlorowodorku fenylefryny. Lek zawiera aspartam, sacharozę i sód (157 mg/dawka).

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.