Sora Forte

1 ml szamponu zawiera 10 mg permetryny. Preparat zawiera: p-hydroksybenzoesany metylu i propylu oraz glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sora Forte tuba 50 ml, szampon leczniczy 16,32 zł 2018-04-18

Działanie

Przeciwpasożytniczy preparat do stosowania zewnętrznego działający na wesz głowową. Działanie neurotoksyczne permetryny polega na przedłużeniu otwarcia zależnych od napięcia kanałów sodowych w błonie komórkowej neuronów pasożyta, zmianie przewodnictwa nerwowego w organizmie wszy, porażeniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego wszy. Skuteczność permetryny w stężeniu 10 mg/ml wynosi 91,5-99%. Permetryna wchłania się z nieuszkodzonej skóry i błon śluzowych w niewielkiej ilości (0,5-2%).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci >3 lat: na zmoczone włosy nałożyć szampon i równomiernie go rozprowadzić, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru za uszami i z tyłu głowy. Włosy należy masować aż do uzyskania obfitej piany. Uzyskaną pianę należy pozostawić na 10 min, a następnie dokładnie spłukać włosy wodą i starannie wyczesać załączonym do opakowania grzebieniem, w celu usunięcia martwych wszy i ich jaj (gnid). W celu zwiększenia skuteczności zabiegu można nałożyć jednorazowy czepek na włosy pokryte szamponem. Po upływie 10 dni kurację należy powtórzyć. Dopuszczalne jest powtórzenie zabiegu przed upływem 10 dni w przypadku stwierdzenia obecności wszawicy. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych wszy, może to oznaczać ich oporność na działanie permetryny; należy wtedy kontynuować leczenie innym lekiem. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku <3 lat, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Wskazania

Wszawica głowowa u osób dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 3 lat. Preparat stosuje się leczniczo we wszawicy głowowej w celu usunięcia pasożytów, a także profilaktycznie u osób pozostających w bezpośrednim kontakcie z osobami, u których stwierdzono występowanie wszawicy głowowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na permetrynę, inne piretroidy, pyretryny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat należy stosować wyłącznie na włosy głowy; nie stosować na brwi, rzęsy oraz we wszawicy łonowej. Nie należy stosować preparatu u osób z odczynami alergicznymi. Należy unikać kontaktu preparatu oraz wytworzonej piany z oczami. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, należy przerwać stosowanie preparatu. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów metylu i propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić przemijające i niewielkie odczyny skórne, najczęściej w postaci pieczenia, swędzenia. Świąd stwierdzono u 7% pacjentów, rumień i wysypkę odnotowano o 1-2%. Działania niepożądane obserwowane u osób często stosujących permetrynę (np. personel medyczny) związane były z działaniem permetryny na układ nerwowy i zwykle objawiały się parastezjami, podnieceniem, drżeniem mięśni, przeczulicą skóry, lekkim swędzeniem i pieczeniem. Objawy te ustępowały w ciągu 24 h.

Ciąża i laktacja

O stosowaniu preparatu w czasie ciąży i w czasie karmienia piersią może zadecydować wyłącznie lekarz (brak badań).

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Sora Forte, cena 100% 16,32 zł

Preparat zawiera substancję Permethrin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 50 mg permetryny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy emulgujący (typ A) i kwas sorbinowy.

1 ml szamponu zawiera 10 mg permetryny. Preparat zawiera: p-hydroksybenzoesany metylu i propylu oraz glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 mg metronidazolu. Tabletki zawierają glukozę (odpowiednio 6,6 mg i 13,2 mg).

1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 400 mg albendazolu; preparat zawiera laktozę. 20 ml zawiesiny zawiera 400 mg albendazolu; preparat zawiera kwas benzoesowy.

1 tabl. zawiera 250 mg pyrantelu w postaci embonianu pyrantelu.

1 ml szamponu zawiera 10 mg permetryny. Preparat zawiera: p-hydroksybenzoesany metylu i propylu oraz glikol propylenowy.

1 ml zawiesiny zawiera 50 mg pyrantelu w postaci embonianu. Lek zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 100 mg mebendazolu; tabletki zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 250 mg atowakwonu i 100 mg chlorowodorku proguanilu.

1 g maści lub 1 g płynu zawiera 100 mg krotamitonu.

Nagłówek Porady ekspertów

Wszawica
9 października 2017

Witam pisze z bardzo ciezkim tematem. Pracujac w szkole nabylam wszy. Od dwoch dni walcze z nimi. Uzylam juz dwa razy sora forte ale nie dalo to efektu. Nastepnie bylo pipi ale nadal cZuje ze cos tam jest. Juz nie wiem co mam robic. Prosze o pomoc

Odpowiedź eksperta:

Sugeruję zastosować szampon przeciwko wszawicy, najlepiej zawierający dimetykon, syntetyczny olej silikonowy, który dzięki niewielkiemu napięciu powierzchniowemu wnika nawet w najmniejsze szczeliny. Zatyka on aparat oddechowy wszy, powodując jej uduszenie. Leczenie powinno objąć wszystkich domowników. Po zakończeniu kuracji trzeba zdezynfekować wszystkie używane do pielęgnacji włosów przedmioty (szczotki, grzebienie) przez gotowanie przez 5 minut. Należy uprać bieliznę, pościel i ręczniki oraz zakażoną odzież w wysokiej temperaturze (minimum 55 stopni Celsjusza, a lepiej więcej). Jeśli czegoś nie można uprać, np. pluszowe zabawki, trzeba je szczelnie zamknąć w plastykowej torebce i zostawić na trzy tygodnie – bez dostępu do żywiciela wesz ginie po kilku dniach, ale musimy poczekać, aż wylęgną się gnidy i zginą powstałe w ten sposób nowe wszy. Trzeba też dokładnie odkurzyć wszystkie dywany, fotele i kanapy.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Podejrzenie świerzbu.
2 października 2015

Witam, mam 34 lata jestem mężatką i od 19 marca tego roku mamą. Od jakiegoś miesiąca wraz z mężem mamy wysypkę potwornie swędzącą. Lekarz 1 kontaktu przepisała nam Triderm jako że karmię piersią. Maść odrobinę złagodziła świąd jednak nie ustąpił całkowicie, na domiar złego wysypka rozprzestrzeniła się na większy obszar. Początkowo były to wnętrza ud, pod pośladkami, pośladki i dół brzucha, obecnie praktycznie całe ciało. Najgorsze jest to, że od jakiś 3 dni pojawiła się również u malucha. Dermatolog podejrzewa świerzb i wypisał InfectoScab 5%. Co jeśli ja karmię? Czy mogę stosować ten krem i jednocześnie karmić?? Mój syn nie toleruje sztucznego pokarmu od urodzenia, poza tym tak od już też nie mogę pozbawić go głównego źródła pokarmu. W internecie znalazłam też informację, że na takie dolegliwości pomaga szampon sora forte stosowany jako mydło na całe ciało, jednakże tam też w ulotce jest zakaz stosowania u kobiet karmiących. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji? Czym się leczyć i czy mogę coś zastosować na skórę malca? Bardzo proszę o poradę, gdyż do dermatologa mam długie oczekiwanie na kolejną wizytę, a chciałabym pozbyć się uciążliwego swędzenia. Za pomoc z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam, Kasia.

Odpowiedź eksperta:

Nie powinno się stosować tego leku w okresie laktacji. Niestety wizyta u dermatologa będzie konieczna w celu ustalenia właściwego postępowania.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Problem
12 lipca 2015

Dziendkbry, mam problem. Mianowicie, choruje na swierzb, i gdzies przeczytalem ze szampon sora forte na wszy, posiadajacy w skladzie permetryne zwalczy moj problem. Ale nie o to chodzi. Wysmarowalem tym cale cialo, a na nastepny dzien dostalem sucha i pomarszczona skore na mosznie. Mam to od 2 dni i ciagle jest coraz gorzej. Co mam robic? Czy to samo przejdzie czy bede juz tak mial do konca zycia? Czytalem na forach ze ludzie z problemem luszczacej sie moszny walcza z tym po 2 lata i nic! Prosze o pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Przepraszamy, nie możemy udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet, bez badania. W celu uzyskania diagnozy i odpowiedniego leczenia należy zgłosić się na wizytę lekarską. Redakcja Poradnikzdrowie.pl

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
świerzb, jak postępować gdy zalecenia lekarza różnią sie od tych z ulotki leku?
26 sierpnia 2014

Złapaliśmy świerzb na wakacjach. Leczymy się już 5-ty dzień. Wg P. Doktor miało być 3 dni smarowania i pranie wszystkiego, pakowanie w worki, prasowania. Z tym, że kazała się kąpać codziennie przez dni leczenia. Nie minęło, wręcz odwrotnie, gdy już pełna nadziei że jednak zaczęło zanikać, po powrocie do domu z pracy znów nie mogłam wytrzymać...

Moje pytania: Czy myć się czy nie podczas terapii? Ulotka sugeruje nie, lekarz zalecił, że tak. Czy rzeczy podczas choroby których używamy prać na okrągło i prasować a resztę wyprać i odizolować na 2 tyg? Co z pościelą? czy ją też gotować i prasować ciągle, czy dopiero po leczeniu? Wycieram klamki, kurki i wszystko co w domu częstego użytku octem...

Nawet w akcie desperacji do ostatniego prania zamiast płynu wlałam ocet... Jesteśmy osobami młodymi, ja i mój narzeczony. Oboje pracujemy do późna, choroba zaczęła nam życie naprawdę utrudniać...

Pani doktor u której byłam zasady postępowania podczas choroby czytała mi z komputera, co było dla mnie mało wiarygodne... Wpatrywała sie w monitor jakby nie była pewna zaleceń ktore ma mi oznajmic...kupiłam także mydło siarkowe ktorym codziennie sie mylismy i szampon sora forte. procz tego lekarka zalecila nam Crotamiton w plynie ktorym smarowac sie 2x dziennie. Proszę mi pomóc bo naprawdę pierwszy raz w życiu mam coś takiego i już się załamuję... nie wiem czy piżamę zmieniac podczss leczenia czy nie, czy posciel zmieniac czy nie. bo po leczeniu wiem ze trzeba wszystko uprac i odizolowac. co robić?

Odpowiedź eksperta:

W przypadku niejasności co do zaleceń powinna Pani skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny ...

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej ...

więcej

Prawdy i mity o kleszczach - rozwiąż QUIZ Prawdy i mity o kleszczach - rozwiąż QUIZ

Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem? O jakiej porze dnia najłatwiej stać się ofiarą kleszcza? Jak najlepiej się ubrać, ...

więcej

Strzyżak jeleni (sarni) - kleszcz ze skrzydłami. Objawy ukąszenia Strzyżak jeleni (sarni) - kleszcz ze skrzydłami. Objawy ukąszenia

Strzyżak jeleni (sarni) to potocznie kleszcz ze skrzydłami lub latający kleszcz. Podobnie jak te groźne pajęczaki, strzyżaki występują w lesie i atakują ...

więcej

UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ...

Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem widoczny, krwawiący ślad i bolesny obrzęk, który może nam dokuczać ...

więcej

KLESZCZE - które są najgroźniejsze? Gdzie występują? KLESZCZE - które są najgroźniejsze? Gdzie występują?

Które kleszcze są najgroźniejsze? Gdzie występują? Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Niektóre z tych pasożytów mieszkają w centrum miasta i ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.