Solcoseryl

1 ml roztworu zawiera 42,5 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt. Preparat zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, etylu i propylu (E218, E214 i E 216) oraz kwas parahydroksybenzoesowy (E 210).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Solcoseryl 25 amp. 2 ml, roztw. do wstrz. 157,76zł 2017-10-31

Działanie

Preparat wspomagający procesy naprawcze oraz regulujący zaburzenia metaboliczne. Wspomaga komórkową przemianę materii, zwłaszcza w procesach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, stymuluje fosforylację oksydacyjną, a przez to wytwarzanie w komórkach wysokoenergetycznych fosforanów. Zwiększa stopień wykorzystania tlenu i przyspiesza transport glukozy do niedotlenionych tkanek i komórek o wtórnie upośledzonym metabolizmie. Usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych przez niedokrwienie (poprawa przepływu w następstwie działania metabolicznego). Zapobiega lub zmniejsza wtórne zmiany zwyrodnieniowe oraz odwracalne zmiany komórek i tkanek dzięki stabilizacji błon komórkowych i utrzymywaniu na właściwym poziomie homeostazy osmotycznej i jonowej. Preparat chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem lub brakiem substancji odżywczych. Przyspiesza ponowne podjęcie funkcji przez komórki, które zostały uszkodzone w sposób odwracalny z powodu braku tlenu lub substancji odżywczych, jak również przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek. Wykazano, że działanie roztworu rozpoczyna się około 20 min(10 –30 min) od podania dożylnego i utrzymuje się przez około 3 h.

Dawkowanie

Dorośli. Miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych: dożylnie, 850 mg (10 ampułek po 2 ml) na dobę, zwykle przez okres do 4 tyg. (zależnie od stanu klinicznego pacjenta). Zaburzenia gojenia się ran (żylakowate owrzodzenia podudzi, odleżyny): dożylnie, 425 mg (5 ampułek po 2 ml) 3 razy na tydzień, zwykle przez okres ok. 4 tyg. (zależnie od stanu klinicznego pacjenta), jednocześnie z leczeniem miejscowym zmian. Pozostałe wskazania: domięśniowo, zwykle 85 mg (1 ampułkę 2 ml) raz na dobę lub dożylnie, zwykle 425-850mg (5-10 ampułek po 2 ml) na dobę. Sposób i czas stosowania preparatu zależy od rodzaju stopnia rozwoju choroby - na ogół czas ten wynosi 6 tyg. Dzieci i młodzież: nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania roztworu do wstrzykiwań u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat. Sposób podania. Zaleca się, by zawsze, gdy jest to możliwe i gdy stan kliniczny pacjenta na to pozwala, podawać preparat we wlewie dożylnym, a nie wstrzyknięciu dożylnym, nie należy podawać w szybkim wstrzyknięciu dożylnym (bolus). W przypadku stosowania dożylnego, preparat należy rozcieńczyć w stosunku, co najmniej 1:1 w roztworze soli fizjologicznej, roztworze glukozy lub roztworze glukozy w soli fizjologicznej i podawać w powolnym wstrzyknięciu lub wlewie (nie należy rozcieńczać roztworami zawierającymi potas). Wlew: preferuje się podawanie roztworu we wlewie, szczególnie wówczas, gdy całkowita objętość rozcieńczanego roztworu może przekroczyć 40 ml. Ustalając szybkość wlewu, należy wziąć pod uwagę stan hemodynamiczny pacjenta. Wstrzyknięcie: jeśli nie można uniknąć podania preparatu poprzez wstrzyknięcie, należy je wykonywać powoli, w ciągu co najmniej 2 min (aby zmniejszyć ryzyko szybkiego podania potasu). Objętość rozcieńczonego preparatu podawanego we wstrzyknięciu nie może przekraczać 40 ml.

Wskazania

Ostre i przewlekłe naczyniopochodne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zespół psychoorganiczny, miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych (stadia II-IV wg Fontaine'a), stopa cukrzycowa, zaburzenia gojenia się ran (żylakowate owrzodzenia podudzi, odleżyny), oparzenia, uszkodzenia skóry i błon śluzowych przez napromieniowanie, przeszczepy skórne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, na parahydroksybenzoesan metylu, etylu lub propylu (E218, E214 i E 216) oraz kwas parahydroksybenzoesowy (E 210) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Alergia występująca aktualnie lub w przeszłości (np. choroba atopowa, alergia na białka mleka).

Środki ostrożności

Nie należy podawać w jednym wlewie z innymi preparatami ani we wlewach i wstrzyknięciach sporządzonych inaczej niż podanie tego roztworu. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej zaleca się, by u pacjentów z nieznanym wywiadem w kierunku alergii przed podaniem preparatu wykonać próbę uczuleniową, podając podskórnie 0,5 ml roztworu. Preparat pochodzi z krwi cielęcej i zawiera potas, dlatego stosując go należy zachować takie same środki ostrożności, jak w przypadku stosowania innych preparatów zawierających potas –należy go np. stosować ostrożnie u pacjentów z hiperkaliemią, niewydolnością nerek, zaburzeniami rytmu serca, zawałem mięśnia sercowego czy stanami wymagającymi podawania leków mogących zwiększać stężenie potasu we krwi. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne (prawdopodobnie wywoływane przez przeciwciała IgE) – jeśli wystąpią, należy odstawić preparat, a w razie konieczności rozpocząć odpowiednie leczenie. Częstość nieznana: ból w miejscu wstrzyknięcia (ze względu na zawartość potasu w roztworze). Zawarte w roztworze parahydroksybenzoesan metylu, etylu i propylu (E 218, E 214 i E216) mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i w wyjątkowych przypadkach skurcz oskrzeli.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych klinicznych o stosowaniu dializatu z krwi cieląt w czasie ciąży, preparat stosować u kobiet w ciąży tylko wówczas gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka. Brak danych o stosowaniu preparatu w okresie karmienia piersią. Jeśli zastosowanie roztworu w okresie karmienia piersią jest konieczne, należy zalecić pacjentce odstawienie dziecka od piersi.

Interakcje

Roztworu nie należy stosować jednoczenie z innymi preparatami (szczególnie z wyciągiem z miłorzębu japońskiego, naftydrofurylem i wodorofumaranem bencyklanu) z wyjątkiem roztworu soli fizjologicznej i glukozy. Należy zachować ostrożność stosując roztwór jednocześnie z preparatami mogącymi zwiększać stężenie potasu we krwi, takimi jak preparaty zawierające potas, leki moczopędne oszczędzające potas czy inhibitory konwertazy angiotensyny.

Preparat zawiera substancję Solcoseryl.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 2,07 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt; preparat zawiera alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu. 1 g żelu zawiera 4,15 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt; preparat zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g pasty zawiera 2,125 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt i 10 mg polidokanolu.

1 g żelu zawiera 8,3 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt.

1 ml roztworu zawiera 42,5 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt. Preparat zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, etylu i propylu (E218, E214 i E 216) oraz kwas parahydroksybenzoesowy (E 210).

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.