Skinoren® Rosacea

1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Lek zawiera kwas benzoesowy oraz glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Skinoren® Rosacea tuba 30 g, żel 52,44zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Mechanizm działania kwasu azelainowego jest nieznany. Badania in vitro i ex vivo wskazują, że może działać przeciwzapalnie poprzez ograniczenie powstawania prozapalnych, wolnych rodników tlenowych. Po miejscowym zastosowaniu preparatu, kwas azelainowy penetruje do wszystkich warstw skóry. Przenikanie jest szybsze przy uszkodzonej skórze. Kwas azelainowy wchłonięty przez skórę jest wydalany w postaci niezmienionej i metabolitów z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wmasowywać w dokładnie oczyszczoną wodą i wysuszoną skórę. Około 0,5 g (= 2,5 cm) żelu wystarcza na całą powierzchnię twarzy. Okres stosowania może się indywidualnie różnić i zależy od nasilenia zmian na skórze. Zazwyczaj, wyraźna poprawa jest widoczna po 4 tygodniach leczenia. Aby uzyskać optymalne efekty, żel można stosować przez kilka miesięcy, zgodnie z wynikiem klinicznym. Jeśli wystąpi podrażnienie skóry należy zmniejszyć ilość lub ograniczyć częstość stosowania żelu do jednego razu na dobę, aż do ustąpienia podrażnienia. W razie konieczności należy przerwać leczenie na kilka dni. W przypadku braku poprawy po 2 miesiącach stosowania lub w przypadku zaostrzenia objawów trądziku różowatego, należy przerwać stosowanie i rozważyć inne metody leczenia.

Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas azelainowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność, aby uniknąć kontaktu preparatu z oczami, jamą ustną i innymi błonami śluzowymi. Po każdym nałożeniu preparatu należy umyć ręce. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych i opatrunków osłaniających. Ze względu na dużą wrażliwość skóry twarzy z trądzikiem różowatym, podczas leczenia żelem należy powstrzymać się od leczenia innymi preparatami podawanymi miejscowo, a także od stosowania produktów do pielęgnacji skóry, które mogłyby wywołać miejscowe podrażnienie, takich jak mydła, preparaty do czyszczenia twarzy zawierające alkohol, nalewki lecznicze, środki ściągające oraz środki ścierające do czyszczenia skóry. Żel nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leczenia trądziku różowatego. Lek zawiera kwas benzoesowy (1 mg/g żelu), który działa łagodnie drażniąco na skórę, oczy i błony śluzowe oraz glikol propylenowy (120 mg/g żelu), który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Bardzo często: świąd, pieczenie/ból w miejscu stosowania. Często: parestezje, suchość skóry, wysypka, obrzęk w miejscu stosowania. Niezbyt często: trądzik, kontaktowe zapalenie skóry; uczucie dyskomfortu, rumień, pokrzywka w miejscu stosowania. W badaniach klinicznych u pacjentów leczonych kwasem azelainowym w postaci żelu z powodu trądziku obserwowano zmianę zabarwienia w miejscu zastosowania, natomiast nie obserwowano ich u pacjentów leczonych z powodu trądziku różowatego, chociaż nie można tego wykluczyć (częstość nieznana).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność przepisując kwas azelainowy kobietom w ciąży i karmiącym piersią matkom. Brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań z miejscowo stosowanym kwasem azelainowym u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka (płodu), przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Niemowlęta nie mogą mieć styczności z leczoną skórą/piersią.

Preparat zawiera substancję Azelaic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 200 mg; 1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Preparaty zawierają kwas benzoesowy i glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Lek zawiera kwas benzoesowy oraz glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego. Preparat zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy i kwas benzoesowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.