Sinecod®

Krople doustne. 1 ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu. Syrop. 1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sinecod® but. 200 ml, syrop 31,89zł 2017-10-31

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Cytrynian butamiratu wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Preparat nie wywołuje przyzwyczajenia ani uzależnienia. Jest stosowany w celu łagodzenia kaszlu u dorosłych i dzieci. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i całkowicie. Jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwas 2-fenylomasłowy i dietyloaminoetoksyetanol), które również wykazują aktywność przeciwkaszlową. Stężenie kwasu fenylo-2-masłowego w osoczu osiąga wartość maksymalną w ciągu 1,5 h, stężenie dietyloamonoetoksyetanolu w osoczu osiąga wartość maksymalną w ciągu 0,67 h od momentu podania leku. Metabolity, podobnie jak niezmieniony butamirat, w znacznym stopniu wiążą się z białkami osocza i są wydalane głównie z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Krople - niemowlęta 2 mż.-1 rż.: 10 kropli 4 razy na dobę; dzieci 1-3 rż.: 15 kropli 4 razy na dobę; dzieci powyżej 3 rż.: 25 kropli 4 razy na dobę. U dzieci w wieku od 2 mż. do 2 lat można stosować lek tylko na zalecenie lekarza. Preparatu w postaci kropli doustnych nie należy stosować u dzieci poniżej 2 miesiąca życia. Syrop - dorośli: 15 ml 4 razy na dobę; młodzież powyżej 12 rż.: 15 ml 3 razy na dobę; dzieci 6-12 rż.: 10 ml 3 razy na dobę; 3-6 rż.: 10 ml 3 razy na dobę. Preparatu w postaci syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydzień.

Wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez substancję czynną, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Preparat w postaci kropli doustnych może być stosowany u dzieci w wieku od 2 miesięcy do 2 lat tylko na zalecenie lekarza. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Lek zawiera sorbitol, dlatego nie należy stosować go u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy (wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu). Preparat zawiera małe ilości etanolu 11.73 mg/5ml, mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania preparatu w I trymestrze ciąży, w pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka matki, dlatego ze względów bezpieczeństwa podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Uwagi

Preparat może wywoływać senność, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Nie należy stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi, ze względu na hamowanie odruchu kaszlu.

Preparat zawiera substancję Butamirate citrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

Krople doustne. 1 ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu. Syrop. 1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera maltitol ciekły.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Ponadto preparat zawiera maltitol, aspartam oraz parahydroksybenzoesanu metylu.

5 ml syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera aspartam, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz maltitol ciekły.

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu; lek zawiera sorbitol oraz glicerol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku fenspirydu. Preparat zawiera sacharozę, glicerol, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Nawilżacz powietrza - w trosce o zdrową skórę, zatoki i sen Nawilżacz powietrza - w trosce o zdrową skórę, zatoki ...

Nawilżacz powietrza najbardziej potrzebny jest jesienią i zimą, kiedy zmuszeni jesteśmy więcej czasu spędzać w zamkniętych pomieszczeniach. Centralne ogrzewanie i klimatyzacja sprawiają, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.