Silimax

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Silimax 30 szt., kaps. twarde 10,39 zł 2017-10-31

Działanie

Roślinny preparat leczniczy stosowanym tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działanie ochronne sylimaryny na wątrobę wiąże się m. in. ze stabilizacją błon komórkowych komórek wątrobowych (ochrona przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych oraz na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek (wspomaganie procesów regeneracji funkcji uszkodzonych hepatocytów). Ponadto sylimaryna powoduje poprawę niektórych wskaźników biochemicznych czynności wątroby. U chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby, sylimaryna wywołuje wzrost stężenia albumin w surowicy krwi i normalizację zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej oraz fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny. 20-50% sylimaryny jest absorbowane z przewodu pokarmowego. Maks. 80% dawki wchłoniętej do krwiobiegu występuje w formie związanej – w formie połączeń z kwasem glukuronowym i siarkowym. Około 10% sylimaryny dostaje się do systemu krążenia wewnątrz wątroby i ulega wychwytowi zwrotnemu w jelicie. Sylimaryna jest głównie wydalana z żółcią (20-40% podanej dawki), gdzie jej stężenie jest 100 krotnie wyższe niż w osoczu. 3-8% dawki podanej doustnie wydalane jest z moczem, pozostała część w formie niezmienionej wydalana jest z kałem. T0,5 eliminacji sylimaryny związanej i niezwiązanej wynosi ok. 6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 1 kaps. 3 razy na dobę. W przypadku nasilenia dolegliwości można zwiększyć dawkę do 2 kaps. 2 razy na dobę. Minimalna dawka wynosi 200 mg na dobę, a maksymalna 400 mg na dobę w przeliczeniu na sylibinę. Leczenie powinno trwać 4 tyg., a w stanach przewlekłych do 6 mies. Preparat jest skuteczny przy systematycznym stosowaniu. Kaps. należy przyjmować po posiłku popijając odpowiednią ilością wody.

Wskazania

Tradycyjnie w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych zewnętrznymi czynnikami toksycznymi np. alkoholem, środkami ochrony roślin, toluenem, ksylenem, po spożyciu trudno strawnych pokarmów, a także po uszkodzeniach spowodowanych działaniem innych leków. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób  wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sylimarynę lub na jakikolwiek składnik preparatu lub na rośliny z rodziny astrowatych.

Środki ostrożności

Nie stosować w leczeniu ostrych zatruć. W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki należy zasięgnąć porady lekarza. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. W trakcie leczenia należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi dla wątroby. Terapia lekiem nie odnosi skutków jeśli w czasie jej stosowania nie unika się szkodliwych dla wątroby środków np. alkoholu. Preparat zawiera laktozę jednowodną, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Podczas stosowania dużych dawek preparatu może wystąpić słabe działanie przeczyszczające.

Ciąża i laktacja

Preparat nie jest przeznaczony do leczenia w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Cena

Silimax, cena 100% 10,39 zł

Preparat zawiera substancję Silymarin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 70 mg sylimaryny z wyciągu suchego z owocu ostropestu plamistego (24-27:1), o zawartości 58 % ± 10 % sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę. Preparat zawiera sorbitol.

1 kaps. zawiera 214,3 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (nie mniej niż 150 mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę), 10 mg witaminy B1, 4 mg witaminy B2, 10 mg witaminy B6, 10 mg witaminy PP i 4 mg pantetonianu wapnia. Kapsułki zawierają laktozę, indygotynę E 132, żółcień chinolinową E 104.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg kompleksu sylimarynowo-fosfolipidowego o zawartości 30% flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę i 1,5% fosforu. Preparat zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 tabl. drażowana zawiera: 240 mg suchego ekstraktu z ostropestu plamistego (odpowiadającego 150 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibinę). Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.