Septolete ultra

1 pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają izomalt. 1 ml roztw. do stos. w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawera etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septolete ultra but. 30 ml, aerozol do stos. w jamie ustnej, roztwór 19,61zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, znieczulającym i antyseptycznym. Mechanizm działania wydaje się wynikać z hamowania syntezy prostaglandyny i przez to zmniejszenia miejscowych oznak zapalnych (takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca i zaburzenie czynności). Chlorowodorek benzydaminy posiada również umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Chlorek cetylopirydyniowy wykazuje optymalne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, posiada również właściwości przeciwgrzybicze. Wchłanianiu ulega tylko benzydamina, ale gdy jest podawana ogólnoustrojowo. W związku z tym wchłanianie benzydaminy jest większe w postaci farmaceutycznej rozpuszczalnej w jamie ustnej, w porównaniu do postaci stosowanych miejscowo (aerozol). Wydalanie odbywa się głównie z moczem, a w przeważającej części w postaci nieaktywnych metabolitów. Okres półtrwania i klirens ogólnoustrojowy są podobne we wszystkich postaciach farmaceutycznych.

Dawkowanie

Doustnie. Aerozol. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem jeden do dwóch razy. Dzieci w wieku 6-12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden raz. Dawkę można powtarzać co 2 h, 2-5 razy na dobę. Pastylki. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 3-4 pastylki dziennie. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 3 pastylki dziennie. Pastylki należy wolno rozpuścić w ustach co 3 do 6 h. Lek może być stosowany do 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

U dorosłych i dzieci w wieku ≥6 lat, jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i antyseptyczny w leczeniu podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł, w zapaleniu dziąseł, zapaleniu gardła i krtani; dodatkowo aerozol - przed i po ekstrakcji zębów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie jest wskazana dla tej grupy wiekowej.

Środki ostrożności

Zastosowanie preparatów do stosowania miejscowego, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu może prowadzić do podrażnienia, w przypadku, których leczenie należy przerwać i zastosować odpowiednią terapię zastępczą. Nie zaleca się stosować preparatu bezpośrednio przed lub po czyszczeniu zębów (lek być stosowany w połączeniu ze związkami anionowymi, takimi jak te, które występują w pastach do zębów). Należy unikać bezpośredniego kontaktu z aerozolu z oczami i nie należy wdychać. Pastylki zawierają izomalt (E953) - pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku. Aerozol zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości, skurcz oskrzeli, pokrzywka, nadwrażliwość na światło. Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia jamy ustnej. Częstość nieznana: pieczenie lub suchość w jamie ustnej, niedoczulica jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie jest wiadomo czy chlorowodorek benzydaminy/metabolity są wydziałane do mleka matki. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i (lub) niemowląt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać i (lub) wstrzymać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla pacjentki.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować w tym samym czasie z innymi produktami antyseptycznymi. Pastylki nie należy przyjmować jednocześnie z mlekiem (mleko zmniejsza skuteczność przeciwbakteryjną chlorku cetylopirydyniowego).

Preparat zawiera substancje Benzydamine hydrochloride, Cetylpyridinium chloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają izomalt. 1 ml roztw. do stos. w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawera etanol.

100 ml roztworu dopochwowego zawiera 0,1 g chlorowodorku benzydaminy. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 saszetka zawiera 500 mg chlorowodorku benzydaminy.

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

1 tabl. do ssania zawiera: 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg chlorowodorku lidokainy i 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku); tabl. zawierają aspartam i mannitol. 1 ml aerozolu zawiera: 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy i 25,6 mg cynku glukonianu (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku); aerozol zawiera etanol.

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

Roztwór: 100 g roztworu zawiera 0,15 g chlorowodorku benzydaminy; preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu. Aerozol: 1 ml roztworu zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,42 mg chlorowodorku benzydaminy); roztwór zawiera 96% etanol (<100 mg/ml).

1 pastylka o smaku jabłkowym, wiśniowym lub cytrynowym zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.

1 ml roztworu zawiera: 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,21 mg chlorowodorku benzydaminy). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218).

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.