Septolete Plus

1 pastylka zawiera 5 mg benzokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają maltitol. 1 ml roztworu zawiera 10 mg benzokainy i 2 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawiera etanol. Jednorazowe naciśnięcie głowicy pojemnika powoduje uwolnienie 0,15 ml roztworu, zawierającego 1,54 mg benzokainy i 0,3 mg chlorku cetylpirydyniowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septolete Plus but. 30 ml, aerozol do stos. w jamie ustnej 16,97zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym stosowany w chorobach gardła. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz na niektóre lipofilne wirusy i grzyby. Benzokaina blokuje przewodzenie impulsów wzdłuż nerwów, również nerwów bólowych, przez co eliminuje uczucie bólu.

Dawkowanie

Doustnie. Pastylki. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 pastylkę ssać co 2-3 h. Maksymalna zalecana dawka wynosi 8 pastylek na dobę. Aerozol. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 dawkę co 2-3 h, do 8 razy na dobę. W celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem 2 razy. Nie stosować preparatu przez okres dłuższy niż 7 kolejnych dni. Przed pierwszym użyciem lub jeśli aerozol nie był używany przez długi okres, należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem kilka razy (5-9 razy), uwalniając niewielką ilość leku w powietrze lub do zlewu, głowicę pojemnika naciskać aż do uzyskania jednolitej mgiełki.

Wskazania

W celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto aerozol: nadwrażliwość na inne środki znieczulające miejscowo, uzależnienie od alkoholu, methemoglobinemia.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować, jeśli w jamie ustnej występują otwarte rany, ponieważ chlorek cetylopirydyniowy spowalnia ich gojenie. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku do 12 lat. Pastylki zawierają maltitol (ok. 1g/pastylkę) co należy wziąć pod uwagę u diabetyków. Pastylki nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy i glukozy. Pastylki zawierają olej rycynowy oraz czerwień Allura - substancje te mogą powodować reakcje alergiczne. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia methemoglobinemii aerozol należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z trudnościami w oddychaniu (np. z astmą, zapaleniem oskrzeli), pacjentów w podeszłym wieku, osób palących, pacjentów z chorobami serca. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami, a także nie należy go wdychać. Po zastosowaniu aerozolu może wystąpić przemijające uczucie pieczenia i drętwienia w obrębie jamy ustnej i gardła lub trudności z przełykaniem - może to utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko przygryzienia warg i (lub) języka, dlatego nie należy jeść, pić, żuć ani myć zębów przez co najmniej 1 h po zastosowaniu aerozolu. Aerozol zawiera małe ilości etanolu (mniej niż 100 mg/dawkę).

Niepożądane działanie

Pastylki. Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, takie jak nudności, wymioty, biegunka. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, swędzenie, opuchlizna twarzy, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi. Aerozol. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości takie jak: wysypka, świąd, obrzęk skóry, trudności w oddychaniu (u pacjentów nadwrażliwych na benzokainę istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej na inne estry kwasu 4-aminobenzoesowego np. prokainę, tetrakainę). Rzadko: methemoglobinemia, zaburzenia żołądka i jelit.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Interakcje

Nie należy zażywać pastylek jednocześnie z mlekiem, ponieważ zmniejsza ono przeciwbakteryjne działanie chlorku cetylopirydyniowego.

Preparat zawiera substancje Benzocaine, Cetylpyridinium chloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 pastylka zawiera 5 mg benzokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają maltitol. 1 ml roztworu zawiera 10 mg benzokainy i 2 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawiera etanol. Jednorazowe naciśnięcie głowicy pojemnika powoduje uwolnienie 0,15 ml roztworu, zawierającego 1,54 mg benzokainy i 0,3 mg chlorku cetylpirydyniowego.

100 g żelu zawiera: 100 g żelu zawiera 50000 IU heparyny sodowej, 5 g wyciągu z kasztanowca oraz 1 g benzokainy.

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

1 czopek zawiera: 50 mg wyciągu gęstego z kwiatu rumianku, 20 mg wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku, 80 mg wyciągu gęstego złożonego z: ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika i ziela krwawnika, 100 mg benzokainy.

60 g preparatu zawiera wyciąg płynny z: koszyczka rumianku, koszyczka nagietka, kory dębu, kwiatu krwawnika, liścia szałwii, ziela skrzypu, 0,19 g mentolu i 0,38 g benzokainy.

1 tabl. do ssania zawiera: 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg chlorowodorku lidokainy i 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku); tabl. zawierają aspartam i mannitol. 1 ml aerozolu zawiera: 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy i 25,6 mg cynku glukonianu (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku); aerozol zawiera etanol.

1 g zawiesiny zawiera: 9,8 mg benzokainy, 9,8 mg lewomentolu, 245 mg tlenku cynku.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

100 g zawiesiny zawiera 1 g benzokainy, 1,5 g olejku eterycznego mięty polnej z obniżoną zawartością mentolu, 18 g cynku tlenku.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.