Septolete Lemon

1 pastylka o smaku jabłkowym, wiśniowym lub cytrynowym zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septolete Lemon 18 szt., pastylki 12,29zł 2017-10-31

Działanie

Preparat działa miejscowo odkażająco. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Działa jako kationowy detergent. Czwartorzędowe związki amoniowe wiążą się z powierzchnią komórki bakterii, dyfundują przez nią i wiążą się z błoną cytoplazmatyczną, przez co zwiększają przepuszczalność błony cytoplazmatycznej dla substancji małocząsteczkowych, przede wszystkim dla jonów potasowych. Następnie czwartorzędowe związki amoniowe przenikają do wnętrza komórki i zaburzają czynność komórki, co prowadzi do jej śmierci. W ten sposób chlorek cetylopirydyniowy działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także na niektóre lipofilne wirusy i grzyby. Dzięki dobrej rozpuszczalności chlorek cetylopirydyniowy dobrze przenika także do fałdów i zagłębień błon śluzowych, gdzie hamuje rozwój drobnoustrojów i je niszczy. Czwartorzędowe związki amoniowe słabo się wchłaniają - tylko w 10-20 %, a niewchłonięta część wydala się w postaci niezmienionej z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 pastylkę ssać co 2-3 h. Zalecana dawka dobowa wynosi 8 pastylek. Dzieci >4 lat: 1 pastylkę ssać co 3-4 h. Zalecana dawka wynosi dla dzieci w wieku 4-10 lat: do 4 pastylek na dobę; 10-12 lat: do 6 pastylek na dobę. Sposób podania. Pastylek nie stosować bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia.

Wskazania

Miejscowe leczenie lekkich zakażeń jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Leku nie stosować w przypadku ran i nadżerek w jamie ustnej (lek spowalnia proces gojenia się ran). Leku nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Zachować ostrożność w ciężkich zakażeniach przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 3 dniach. Pastylka zawiera ok. 1 g maltitolu, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Ponadto pastylki zawierają mannitol, który wraz z maltitolem może powodować biegunkę oraz glicerol, który może powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tj. nudności i biegunka przede wszystkim w przypadku stosowania dawek większych od zalecanych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, tj. podrażnienie i wysypka.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w ciąży i podczas karmienia piersią (brak badań klinicznych).

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Nie należy stosować leku jednocześnie z mlekiem, ponieważ mleko zmniejsza skuteczność przeciwdrobnoustrojowego działania chlorku cetylopirydyniowego.

Preparat zawiera substancję Cetylpyridinium chloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

1 pastylka zawiera 5 mg benzokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają maltitol. 1 ml roztworu zawiera 10 mg benzokainy i 2 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawiera etanol. Jednorazowe naciśnięcie głowicy pojemnika powoduje uwolnienie 0,15 ml roztworu, zawierającego 1,54 mg benzokainy i 0,3 mg chlorku cetylpirydyniowego.

1 pastylka o smaku jabłkowym, wiśniowym lub cytrynowym zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

1 g żelu zawiera 3,3 mg chlorowodorku lidokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol, etanol i sód.

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. do ssania zawiera: 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg chlorowodorku lidokainy i 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku); tabl. zawierają aspartam i mannitol. 1 ml aerozolu zawiera: 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy i 25,6 mg cynku glukonianu (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku); aerozol zawiera etanol.

1 pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają izomalt. 1 ml roztw. do stos. w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawera etanol.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego. Może być powikłaniem przeziębienia lub grypy albo chorób zakaźnych ...

więcej

Jak się chronić przed smogiem? Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się ...

więcej

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.