Senzop

1 tabl. powl. zawiera 7,5 mg zopiklonu; lek zawiera laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Senzop 20 szt., tabl. powl. 22,69 zł 2017-10-31

Działanie

Lek nasenny z grupy pochodnych cyklopirolonu. Nasila otwieranie hamujących kanałów chlorkowych, stymulując kompleks receptora GABA-A i benzodiazepinowego. Wykazuje duże powinowactwo do receptorów GABA rozmieszczonych w OUN, tj. w korze mózgu, korze móżdżku i hipokampie, a nie łączy się z receptorami obwodowymi. Działa nasennie, uspokajająco, przeciwlękowo, ale w przeciwieństwie do benzodiazepin, wywiera niewielkie działanie anksjolityczne, przeciwdrgawkowe i zmniejszające napięcie mięśniowe, gdy stosowany jest w dawkach klinicznych. Skraca fazę I snu (senność), wydłuża fazę II (płytki sen), jak również fazy III i IV (głęboki sen). Nie wpływa na skrócenie stadium snu REM. Wpływa korzystnie na samopoczucie po przebudzeniu. Zopiklon szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (pokarm nie wpływa na wchłanianie), osiągając Cmax w czasie 1,5-2 h. Działanie nasenne pojawia się po 15-20 min. W 45% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie, częściowo do aktywnych metabolitów. Wydalany jest głównie z moczem (około 80%) w postaci metabolitów, tylko około 5% dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 7,5 mg (1 tabl. powl.), bezpośrednio przed snem. Leczenie preparatem powinno trwać jak najkrócej; okres leczenia powinien zwykle wynosić kilka dni do 2 tyg., maksymalnie 4 tyg., włącznie z okresem zmniejszania dawki. U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek, z przewlekłą niewydolnością oddechową oraz u osób w podeszłym wieku leczenie należy rozpoczynać od dawki 3,75 mg (1/2 tabl. powl.); dawkę można zwiększyć do 7,5 mg  jedynie w razie potrzeby i dobrej tolerancji leku przez pacjenta.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie bezsenności u dorosłych - przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Miastenia. Ciężka postać zespołu bezdechu sennego, niewydolność oddechowa. Ciężka niewydolność wątroby.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów: z zaburzeniami oddychania, z niewydolnością wątroby lub nerek, z zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku oraz u pacjentów nadużywających alkoholu i leków obecnie lub w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania zopiklonu jako jedynego leku w leczeniu pacjentów z psychozą lub ciężką depresją. Podczas stosowania zopiklonu mogą wystąpić: somnambulizm i podobne rodzaje zachowań - prowadzenie pojazdu we śnie, przygotowywanie i spożywanie jedzenia, rozmowy telefoniczne we śnie, z niepamięcią wykonywanych czynności (w takim przypadku lek należy odstawić), zaburzenia psychiczne i reakcje paradoksalne (w takim przypadku lek należy odstawić), niepamięć następcza (aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, pacjent powinien mieć zapewniony nieprzerwany 7-8-godzinny sen po przyjęciu leku), tolerancja i uzależnienie (zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania i w dużych dawkach oraz u pacjentów nadużywających alkoholu i leków), bezsenność "z odbicia" (po zaprzestaniu leczenia), objawy odstawienne (w przypadku nagłego zaprzestania stosowania). Nie określono bezpiecznej i skutecznej dawki zopiklonu u dzieci <18 lat. Ze względu na zawartość laktozy, leku nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: gorzki lub metaliczny smak, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zmęczenie następnego dnia rano. Niezbyt często: nudności, wymioty, niestrawność, ból i zawroty głowy. Rzadko: objawy odstawienne (ból głowy i mięśni, nasilony lęk i napięcie, niepokój, splątanie, drażliwość; w ciężkich przypadkach: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na bodźce akustyczne, dotyk i światło, drętwienie i mrowienie kończyn, halucynacje lub drgawki padaczkowe), bezsenność "z odbicia" lub nasilenie bezsenności, nasilenie depresji, wysypka, świąd, uogólnione reakcje alergiczne. Bardzo rzadko: niepamięć następcza, koszmary nocne, halucynacje, drażliwość, agresja, splątanie, depresja, zaburzenia libido, reakcje paradoksalne, objawy psychotyczne i irracjonalne, zachowania związane z amnezją, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, niewielkie lub umiarkowane zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy alkalicznej.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować zopiklonu w ciąży. Stosowanie zopiklonu w III trymestrze ciąży lub podczas porodu może powodować hipotermię, hipotonię i depresję oddechową u noworodka. Zopiklon jest wydzielany do mleka kobiecego - nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku, aby uniknąć objawów odstawiennych i (lub) bezsenności "z odbicia". Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn przez co najmniej 8 h po przyjęciu leku. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje

Leki nasenne, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym, narkotyczne (stosowane jako leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i w leczeniu objawów odstawiennych) oraz alkohol nasilają hamujące działanie zopiklonu na OUN. Leki hamujące cytochrom P-450 (ketokonazol, itrakonazol, erytromycyna, klarytromycyna, rytonawir, nefazodon) spowalniają metabolizm zopiklonu, nasilając jego działanie. Erytromycyna przyspiesza wchłanianie zopiklonu i może nasilać jego działanie. Leki indukujące enzymy wątrobowe (ryfampicyna, karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, ziele dziurawca) mogą zmniejszać stężenie zopiklonu we krwi - może zaistnieć konieczność zwiększenia dawki zopiklonu. Leki przyspieszające opróżnianie żołądka mogą zaburzać wchłanianie zopiklonu.

Cena

Senzop, cena 100% 22,69 zł

Preparat zawiera substancję Zopiclone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 7,5 mg zopiklonu; lek zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 7,5 mg zopiklonu.

1 tabl. powl. zawiera 7,5 mg zopiklonu. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 200 mg karbamazepiny.

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu. 1 tabl. powl. forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu; tabl. powl. forte zawierają laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu; lek zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 kaps. zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku); kapsułki zawierają laktozę oraz czerwień Allura (E129), ponadto kaps. 60 mg zawierają żółcień pomarańczową (E110).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie

Paraliż kleszczowy może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza. Paraliż kleszczowy może pojawić się u każdego, jednak najczęściej na jego objawy narażone są ...

więcej

Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty

Autyzm u dorosłych ma wiele obliczy. Trudno opisać dorosłego autyka, tak jak trudno sklasyfikować samą chorobę. Ania z diagnozy: "autyzm" właściwie się ...

więcej

Autyzm wysokofunkcjonujący Autyzm wysokofunkcjonujący

Autyzm wysokofunkcjonujący nie widnieje w medycznych klasyfikacjach, a mimo tego dość często można się natknąć na ten termin w różnych źródłach. Określa ...

więcej

Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, terapia Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, ...

Autyzm (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców małych dzieci. Czym spowodowane są, związane z ...

więcej

Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu po bezsennej nocy? Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu ...

Podobno małe zaburzenia snu jeszcze nikomu krzywdy nie wyrządziły. Jednak wyobraźcie sobie, jak wiele wypadków drogowych było spowodowanych tym, że kierowcy byli ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.