Scorbolamid® Extra

1 tabl. powl. zawiera 300 mg salicylamidu, 200 mg kwasu askorbowego, 50 mg rutozydu oraz 5 mg cynku (w postaci glukonianu cynku). Preparat zawiera tartrazynę (E 102) oraz żółcień pomarańczową FCF (E 110).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Scorbolamid® Extra 20 szt., tabl. powl. 14,85zł 2017-10-31

Działanie

Preparat łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Salicylamid działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. T0,5 wynosi 1,2 h. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza ich przepuszczalność i łamliwość. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Wpływa stabilizująco na działanie wit. C i zwiększa wchłanianie kwasu askorbowego. Metabolizowany jest w jelicie cienkim i okrężnicy, a wydalany z moczem w formie metabolitów i z kałem w formie niezmienionej. Wit. C ma udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych zachodzących w ustroju oraz w wielu procesach metabolicznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, uszczelnia naczynia włosowate oraz przyspiesza krzepnięcie krwi. Jest niezbędna do syntezy kolagenu i substancji międzykomórkowej. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym. Metablizowana jest w wątrobie, a wydalana z moczem. Wiąże się z białkami w ok. 25%. Przenika przez łożysko i do mleka matki. Wraz z salicylamidem szybko przenika do wielu tkanek tj.: mięśnie, wątroba i mózg. Cynk jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozmnażania. Wywiera korzystny wpływ na procesy gojenia się ran i regeneracji tkanek; jest potrzebny do utrzymania właściwej struktury kwasów nukleinowych, białek i błon komórkowych. Wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy A we krwi. Po wchłonięciu łączy się z białkiem metalotioneiną w obrębie jelit. Cynk znajdujący się surowicy krwi łączy się w 60% z albuminami, w 30-40% z α2-makroglobuliną lub transferyną, w 1% z aminokwasami, głównie z histydyną i cysteiną. Tmax wynosi 2 h. Wydalany jest głównie z kałem (90%), w mniejszym stopniu w moczu i z potem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę, w czasie posiłku, popijając szklanką wody. Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3-5 dniach leczenia lub nasilą się (nawet przed upływem tego czasu) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Gorączka i objawy związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, wspomaganie odporności organizmu w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C i cynk oraz uszczelnianie naczyń włosowatych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na NLPZ. Astma z polipami nosa (wywołana lub zaostrzona przez kwas acetylosalicylowy). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (cukrzyca, mocznica, tężyczka). Zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia, trombocytopenia). Genetycznie uwarunkowany niedobór G-6-PD (ryzyko hemolizy po długotrwałym, doustnym przyjmowaniu kwasu askorbowego). Kamica nerkowa w wywiadzie (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego). Hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilości kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu. Ciężka niewydolność serca. Ciąża. Karmienie piersią. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 16 lat (poza rzadkimi chorobami, takimi jak np. choroba Kawasaki), ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w astmie oskrzelowej (możliwość nasilenia napadów astmy), w niewydolności wątroby lub nerek, u pacjentów po przebytej chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Alkohol może nasilać działania niepożądane leku. Preparat zawiera tartrazynę (E 102) oraz żółcień pomarańczową FCF (E 110). Lek może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem salicylamidu. Rzadko (po dawkach salicylamidu wynoszących 325-600 mg, częściej po dawkach wyższych): zawroty głowy, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie twarzy, wysypka, nadmierna potliwość. Nie obserwowano wyraźnego związku między stosowaniem salicylamidu i krwawieniem z przewodu pokarmowego. Leku nie należy stosować u pacjentów, u których kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ wywoływały wysypkę, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs. Chociaż nie dowiedziono, że salicylamid wywołuje wszystkie działania niepożądane charakterystyczne dla salicylanów, to ze względu na podobieństwo budowy i działania farmakologicznego istnieje możliwość ich wystąpienia. Działania niepożądane związane z przyjmowaniem kwasu askorbowego: kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów; może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Działania niepożądane związane z przyjmowaniem cynku: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią (bezpieczeństwo stosowania nie zostało ustalone). Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (enzym uczestniczący w syntezie prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Uwagi

Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania preparatu.

Interakcje

Salicylamid: zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i NLPZ (np. ibuprofen, diklofenak) w surowicy krwi; nasila objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami; nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenia czasu krwawienia), kwasu walproinowego oraz sulfonamidów; nasila toksyczny wpływ metotreksatu na szpik kostny (zmniejszony klirens nerkowy metotreksatu podczas jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzapalnymi oraz wypieranie przez salicylany metotreksatu z połączeń z białkami osocza). Stosowanie preparatu jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych jest przeciwwskazane; nasila działanie digoksyny; zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpirazon). Kwas askorbowy: może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu; zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków. Rutozyd: nie należy stosować z sulfonamidami. Cynk. Sole cynku zmniejszają wchłanianie: tetracyklin (lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu tetracyklin); miedzi (długotrwałe przyjmowanie cynku w wysokości 100-150 mg na dobę może hamować wchłanianie miedzi; lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu związków miedzi); żelaza (lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu preparatów żelaza); chemioterapeutyków przeciwbakteryjnych z grupy chinolonów, w tym fluorochinolonów. Wchłanianie soli cynku mogą zmniejszać: kwas foliowy; penicylamina i inne substancje chelatujące (pomiędzy zastosowaniem penicylaminy i soli cynku powinny być co najmniej 2h przerwy); związki wapnia i żelaza. Tiazydowe leki moczopędne zwiększają wydalanie cynku z moczem.

Preparat zawiera substancje Ascorbic acid, Rutoside, Salicylamide, Zinc gluconate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 300 mg salicylamidu, 200 mg kwasu askorbowego, 50 mg rutozydu oraz 5 mg cynku (w postaci glukonianu cynku). Preparat zawiera tartrazynę (E 102) oraz żółcień pomarańczową FCF (E 110).

1 tabl. drażowana zawiera: 300 mg salicylamidu, 100 mg kwasu askorbowego, 5 mg rutozydu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień chinolinową.

1 tabl. zawiera 300 mg kory wierzby, 20 mg rutozydu i 40 mg witaminy C; zawiera nie mniej niż 20 mg glikozydów fenolowych w przeliczeniu na salicynę.

1 tabl. powl. zawiera 25 mg rutozydu i 100 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera laktozę, sacharozę i żółcień chinolinową.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg kwasu askorbowego i 25 mg rutozydu trójwodnego. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. draż. zawiera 100 mg wyciągu suchego z nasion kasztanowca (o zawartości średnio 22% saponin trójterpenowych w przeliczeniu na escynę) oraz 60 mg rutozydu. Tabletki zawierają sacharozę i laktozę.

1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, 12,2 mg chlorowodorku fenylefryny i 100 mg kwasu askorbowego.

1 saszetka zawiera 650 mg paracetamolu, 50 mg kwasu askorbowego i 10 mg chlorowodorku fenylefryny.

1 ml (około 20 kropli) zawiera 100 mg kwasu askorbowego.

1 saszetka zawiera: 1000 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 40 mg witaminy C. Preparat o smaku cytrynowym.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1,2 g piracetamu. 1 ml roztworu doustnego zawiera 200 mg lub 333 mg piracetamu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.