Saridon®

1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Saridon® 20 szt., tabl. 22,14 zł 2018-04-18

Działanie

Preparat łączy w sobie działanie poszczególnych składników. Propyfenazon działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie; szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 0,3 h; jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem, głównie w postaci glukuronianów. T0,5 wynosi ok. 1,3 h. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-50 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w ok. 10% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. W niewydolności nerek lub wątroby sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Zawarta w preparacie kofeina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Może wykazywać działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego, znosić uczucie zmęczenia, wpływać na reaktywność naczyń krwionośnych (w tym mózgowych). Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. T0,5 wynosi 4-6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. do 3 razy dziennie. Młodzież w wieku 12-16 lat: 1 tabl. do 3 razy dziennie. Tabletki należy popić dużą ilością płynu. Nie stosować dłużej niż 7 dni.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia, np.: ból głowy, ból zębów, bóle miesiączkowe, bóle pooperacyjne, bóle reumatyczne. Ból i gorączka związane z przeziębieniem i grypą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, inne pochodne pirazolonu (fenazon, aminofenazon, metamizol, fenylbutazon) i kwas acetylosalicylowy. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niedobór G-6-PD. Porfiria wątrobowa. Choroba alkoholowa. Dzieci do ukończenia 12 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą, przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza w przypadkach nadwrażliwości na inne leki przeciwzapalne. Ostrożnie stosować w niewydolności nerek lub wątroby, zespole Gilberta, zaburzeniami hematopoezy. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u chorych głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy) i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zgaga, nudności, wymioty). W pojedynczych przypadkach obserwowano: reakcje anafilaktoidalne, wstrząs anafilaktyczny, trombocytopenię, leukopenię, agranulocytozę i pancytopenię. Podczas długotrwałego stosowania paracetamolu rzadko obserwowano nieodwracalną niewydolność nerek.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze i podczas ostatnich 6 tyg. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje

Propyfenazon i parcetamol nasilają działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny. Jednoczesne stosowanie paracetamolu z rifampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi i innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Równoczesne podawanie paracetamolu z NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, z zydowudyną - częstość występowania neutropenii. Kofeina osłabia działanie leków działających nasennie i uspokajająco, mi.in barbituranów. Jednoczesne stosowanie kofeiny i pochodnych kwasu barbiturowego powoduje wzajemne osłabienie działania. Doustne preparaty antykoncepcyjne, cymetydyna i disulfiram hamują metabolizm kofeiny i mogą nasilać jej działanie. Palenie tytoniu przyspiesza metabolizm kofeiny. Kofeina nasila tachykardię powodowaną m.in. przez leki sympatykomimetyczne i tyroksynę, hamuje wydalanie teofiliny oraz zwiększa możliwość uzależnienia od substancji o działaniu podobnym do efedryny. Jednoczesne stosowanie inhibitorów gyrazy może spowolnić wydalanie kofeiny i jej metabolitu.

Cena

Saridon®, cena 100% 22,14 zł

Preparat zawiera substancje Caffeine, Paracetamol, Propyphenazone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 250 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny. Preparat zawiera uwodorniony olej rycynowy.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny i 5 mg fenylefryny.

1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 20 mg wodzianu terpinu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny, 30 mg witaminy C.

1 kaps. twarda zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny.

1 kaps., 1 tabl. lub 1 tabl. musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 200 mg karbamazepiny.

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu. 1 tabl. powl. forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu; tabl. powl. forte zawierają laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu; lek zawiera laktozę.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku). Preparat zawiera cukier prasowalny.

Nagłówek Porady ekspertów

Ból głowy
1 kwietnia 2009
Ostatnio uczestniczyłem w bójce. (to już 3 bójka w przeciągu 7 miesięcy) Strasznie boli mnie głowa. Gdy naciskam miejsce ok. 1 cm pod lewym okiem czuje przerażliwy ból głowy właśnie nad tym okiem. Teraz zażywam Nootropil i gdy ból jest nie do wytrzymania także Saridon. Co to może być? Najbardziej martwi mnie ten okropny ból kiedy naciskam miejsce pod okiem. Co to może być? Miałem badanie neurologiczne i prześwietlenie czaszki i niby wszystko ok.

Odpowiedź eksperta:

Witam, powinien pan zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego i zgłosić fakt utrzymywania się silnego bólu, być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań ( okulistycznych) lub ponowne wykonanie badania radiologicznego czaszki. Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Odpowiedzi udzielił ekspert: Krystyna Knypl
Zwiń
Prośba !
27 marca 2009
Panie doktorze , mam przed sobą opis badania męża i bardzo gorąco proszę Pana o wyjaśnienie co to oznacza : opis : W okolicach czołowych i skroniowych obustronnie i w okolicy i okolicy tylnej centralnie rejestruje sie grupy fal thetta , 6-7 Hz o aml 60-100 uV , o zaostrzonym rysunku . Fale te mają kilkakrotnie tendencję do uogólniania . 0 . 5 -2 sek. Czynność podstawowa składa się z fal alfa 9-10 HZ o aml 50 uV . R-Z - wyrażona H-W - bez wpływu na zapis F -S - bez wpływu na zapis Bardzo serdecznie proszę o odpowiedz , czy to coś niepokojącego , o czym to może świadczyć ,bardzo się niepokoję . Mąż ma bardzo silne bóle głowy tak silne że aż czasami wydaje mu się że bedzie wymiotował i ma w czasie bóli rozwolnienia czasami i bardzo się też poci . Jedyne co mu wtedy pomaga to 2 tabletki saridonu inne leki nie działają . Martwię się o niego bardzo, możę jak przeczyta odpowiedz od pana to da się namówić na wizytę u lekarza. Mąż ma 33 lata . Proszę mi POMÓC !!! Wyrazy szacunku i podziękowania . Marta.

Odpowiedź eksperta:

W podręczników pamiętam, że ból głowy z towarzyszącą biegunką to sprawa łagodna. Tyle mogę powiedzieć, nie rozumie tylko po co robić EEG, skoro są bóle głowy. Czy było wykonane badanie CT głowy lub MR? W mojej opinii w danym przypadku opis nie jest diagnostyczny i specjalnie nic nie wnosi.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Tomasz W. Rosochowicz
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie

Paraliż kleszczowy może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza. Paraliż kleszczowy może pojawić się u każdego, jednak najczęściej na jego objawy narażone są ...

więcej

Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty

Autyzm u dorosłych ma wiele obliczy. Trudno opisać dorosłego autyka, tak jak trudno sklasyfikować samą chorobę. Ania z diagnozy: "autyzm" właściwie się ...

więcej

Autyzm wysokofunkcjonujący Autyzm wysokofunkcjonujący

Autyzm wysokofunkcjonujący nie widnieje w medycznych klasyfikacjach, a mimo tego dość często można się natknąć na ten termin w różnych źródłach. Określa ...

więcej

Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, terapia Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, ...

Autyzm (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców małych dzieci. Czym spowodowane są, związane z ...

więcej

Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu po bezsennej nocy? Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu ...

Podobno małe zaburzenia snu jeszcze nikomu krzywdy nie wyrządziły. Jednak wyobraźcie sobie, jak wiele wypadków drogowych było spowodowanych tym, że kierowcy byli ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.