Saridon®

1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Saridon® 20 szt., tabl. 22,14zł 2017-10-31

Działanie

Preparat łączy w sobie działanie poszczególnych składników. Propyfenazon działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie; szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 0,3 h; jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem, głównie w postaci glukuronianów. T0,5 wynosi ok. 1,3 h. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-50 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w ok. 10% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. W niewydolności nerek lub wątroby sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Zawarta w preparacie kofeina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Może wykazywać działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego, znosić uczucie zmęczenia, wpływać na reaktywność naczyń krwionośnych (w tym mózgowych). Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. T0,5 wynosi 4-6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. do 3 razy dziennie. Młodzież w wieku 12-16 lat: 1 tabl. do 3 razy dziennie. Tabletki należy popić dużą ilością płynu. Nie stosować dłużej niż 7 dni.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia, np.: ból głowy, ból zębów, bóle miesiączkowe, bóle pooperacyjne, bóle reumatyczne. Ból i gorączka związane z przeziębieniem i grypą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, inne pochodne pirazolonu (fenazon, aminofenazon, metamizol, fenylbutazon) i kwas acetylosalicylowy. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niedobór G-6-PD. Porfiria wątrobowa. Choroba alkoholowa. Dzieci do ukończenia 12 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą, przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza w przypadkach nadwrażliwości na inne leki przeciwzapalne. Ostrożnie stosować w niewydolności nerek lub wątroby, zespole Gilberta, zaburzeniami hematopoezy. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u chorych głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy) i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zgaga, nudności, wymioty). W pojedynczych przypadkach obserwowano: reakcje anafilaktoidalne, wstrząs anafilaktyczny, trombocytopenię, leukopenię, agranulocytozę i pancytopenię. Podczas długotrwałego stosowania paracetamolu rzadko obserwowano nieodwracalną niewydolność nerek.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze i podczas ostatnich 6 tyg. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje

Propyfenazon i parcetamol nasilają działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny. Jednoczesne stosowanie paracetamolu z rifampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi i innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Równoczesne podawanie paracetamolu z NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, z zydowudyną - częstość występowania neutropenii. Kofeina osłabia działanie leków działających nasennie i uspokajająco, mi.in barbituranów. Jednoczesne stosowanie kofeiny i pochodnych kwasu barbiturowego powoduje wzajemne osłabienie działania. Doustne preparaty antykoncepcyjne, cymetydyna i disulfiram hamują metabolizm kofeiny i mogą nasilać jej działanie. Palenie tytoniu przyspiesza metabolizm kofeiny. Kofeina nasila tachykardię powodowaną m.in. przez leki sympatykomimetyczne i tyroksynę, hamuje wydalanie teofiliny oraz zwiększa możliwość uzależnienia od substancji o działaniu podobnym do efedryny. Jednoczesne stosowanie inhibitorów gyrazy może spowolnić wydalanie kofeiny i jej metabolitu.

Preparat zawiera substancje Caffeine, Paracetamol, Propyphenazone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 250 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu i 50 mg kofeiny.

1 kaps., 1 tabl. lub 1 tabl. musująca zawiera 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 20 mg wodzianu terpinu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny, 30 mg witaminy C.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

1 tabl. musująca zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny. Preparat zawiera: aspartam, sorbitol, sód i potas.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

1 kaps. twarda zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny.

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny. Preparat zawiera uwodorniony olej rycynowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. powl. zawiera 325 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.