Rostil

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Tabletki zawierają laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rostil 30 szt., tabl. 15,03zł 2017-10-31

Działanie

Preparat zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość zapobiegając tworzeniu wysięków i usprawniając mikrokrążenie. Zwiększa napięcie ściany żył, zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Wywiera korzystny wpływ na parametry hemodynamiczne krwi, zmniejszając lepkość osocza i zwiększając jej przepływ przez tkanki obwodowe. Hamuje agregację trombocytów. Działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn. Działanie rozpoczyna się w ciągu 1-2 h po podaniu. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany w 50% z moczem i w 50% z kałem, głównie w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 1-2 razy na dobę. Czas trwania leczenia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków.

Wskazania

Leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia się o lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy: gorączka, ból gardła, zakażenie w obrębie jamy ustnej lub inne objawy zakażenia (ryzyko agranulocytozy). Preparat zawiera laktozę - pacjenci z rzadką, wrodzoną nietolerancją laktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować leku.

Niepożądane działanie

Rzadko: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowa. Bardzo rzadko: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w  okresie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści z terapii przewyższają potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na płód. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Lek w minimalnym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią - nie stosować w okresie karmienia piersią lub przerwać leczenie.

Interakcje

Nie opisano znaczących klinicznie interakcji dobesylanu wapnia z innymi lekami. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że dobesylan wapnia zwiększa biodostępność kwasu acetylosalicylowego.

Preparat zawiera substancję Calcium dobesilate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 250 mg lub 500 mg dobezylanu jednowodnego wapnia. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. zawiera 500 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104).

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Tabletki zawierają laktozę.

1 kaps. zawiera 500 mg dobesylanu wapnia.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 jednowodnego dobezylanu wapniowego. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.