Reumatol

1 g maści zawiera 150 mg salicylanu metylu i 100 mg lewomentolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Reumatol tuba 30 g, maść 8,55 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe i rozgrzewające na stawy i ścięgna oraz zmniejszają napięcie mięśniowe powodujące ból. Salicylan metylu łatwo wchłania się z powierzchni skóry i wywołuje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej i uwalnianie prostaglandyn z komórek, przez co działa przeciwzapalnie. Salicylan metylu wchłaniany przez skórę wykazuje działanie przeciwbólowe na mięśnie, ścięgna i stawy. Mentol drażni receptory cieplne i obniża wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból. Podany na skórę wywołuje uczucie chłodu i miejscowego znieczulenia. Wchłanianie salicylanu podanego na skórę zachodzi szybko, około 75% podanej dawki wchłania sie w ciągu 6 h od chwili podania. Szybkość metabolizmu salicylanu metylu do kwasu salicylowego zależy od aktywności skórnej esterazy. Po wchłonięciu przez skórę do krwioobiegu ulega hydrolizie do kwasu salicylowego i sprzęganiu z glicyną. Wchłanianie mentolu po podaniu na skórę jest wolniejsze niż po podaniu doustnym. Pierwsza faza metabolizmu może zachodzić w skórze i jelicie, lecz po wchłonięciu metabolizowany jest głównie w wątrobie do glukuronidów i w tej postaci wydalany jest głównie z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nałożyć na bolące miejsca na skórze i wmasować. Stosować 3-4 razy na dobę, w zależności od potrzeby.

Wskazania

Ból i sztywność mięśni oraz stawów, spowodowane zwyrodniającym zapaleniem stawów, przeciążeniem lub urazem. Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, spowodowany napięciem mięśni.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować maści na otwarte rany oraz na podrażnioną skórę.

Środki ostrożności

Nie stosować na większą powierzchnię skóry, w postaci okładów, pod opatrunek rozgrzewający. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Osoby z ostrymi schorzeniami nerek przed zastosowaniem powinny zasięgnąć porady. W przypadku wystąpienia duszności lub innych niepokojących objawów, podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 14 dni i stosowanie maści nie przynosi ulgi, należy porozumieć się z lekarzem. Należy unikać kontaktu maści z okiem, błonami śluzowymi, podrażniona skórą. Po każdorazowym nałożeniu maści dokładnie umyć ręce. W razie kontaktu preparatu z błonami śluzowymi lub dostania się maści do oka, należy starannie przemyć dużą ilością ciepłej wody i w razie nie ustąpienia objawów skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży i laktacji.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Nie należy stosować maści u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol), gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia.

Cena

Reumatol, cena 100% 8,55 zł

Preparat zawiera substancje Methyl salicylate, Levomenthol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 150 mg salicylanu metylu i 100 mg lewomentolu.

5 g proszku zawiera: 1,74 g boraksu, 1,74 g wodorowęglanu sodu, 750 mg chlorku sodu, 750 mg benzoesanu sodu, 20 mg lewomentolu.

1 g preparatu zawiera: 100 mg salicylanu metylu, 10 g kamfory, 5 mg olejku sosnowego i 5 mg olejku terpentynowego.

1 g maści zawiera 200 mg salicylanu metylu i 25 mg mentolu. Preparat zawiera lanolinę.

1 g kremu zawiera: 128 mg salicylany metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego.

100 g preparatu Acifungin zawiera: 2,5 g kwasu borowego, 0,6 g kwasu salicylowego, 1 g kwasu galusowego bezwodnego, 1,2 g kwasu octowego lodowatego, 6,1 g taniny, 1 g salicylanu metylu. 100 g preparatu Acifungin forte zawiera: 4,024 g kwasu borowego, 0,966 g kwasu salicylowego, 1,61 g kwasu galusowego bezwodnego, 2 g kwasu octowego lodowatego, 4,4 g taniny, 1 g salicylanu metylu.

1 g maści zawiera 150 mg salicylanu metylu i 100 mg mentolu.

100 g preparatu zawiera: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego i 5 g olejku terpentynowego.

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g zawiesiny zawiera: 9,8 mg benzokainy, 9,8 mg lewomentolu, 245 mg tlenku cynku.

Najczęściej wyszukiwane

Preparat zawiera kapsułki na dzień i kapsułki na noc. 2 kaps. na dzień (porcja dzienna) zawierają 220 mg wyciągu z kwiatów bzu czarnego, 220 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 220 mg wyciągu z kwiatów dziewanny, 160 mg wyciągu z ziela tymianku, 70 mg wyciągu z kwiatów pierwiosnka, 40 mg wyciągu z korzenia goryczki żółtej. 1 kaps. na noc zawiera 110 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 110 mg wyciągu z liści melisy, 80 mg wyciągu z z kwiatów bzu czarnego, 70 mg wyciągu z owoców bzu czarnego, 50 mg rutozydu, 45 mg witaminy C, 10 mg bioflawonoidów cytrusowych.

1 tabl. zawiera 50 mg monofosforanu urydyny, 600 µg kwasu foliowego, 3 mg witaminy B6, 500 µg witaminy B12, 25 µg (1000 j.m.) witaminy D i 1,1 mg tiaminy.

1 kaps. zawiera mínimum 1 x 109 CFU szczepów Lactobacillus plantarum (CECT 7315 oraz 7316) oraz przynajmniej 50% ZDS* 5 witamin (B9, B6, B12, A, C) i 2 minerałów (cynk, selen). *ZDS- zalecane dzienne spożycie.

100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g wyciągu z dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej. Preparat zawiera 65-72% etanolu (v/v).

1 kaps. zawiera 500 mcg witaminy B12, 6 mg witaminy B6, 800 mcg kwasu foliowego, 100 mcg witaminy D3.

1 saszetka zawiera 2000 mg Myo-inozytolu, 200 µg kwasu foliowego, 2,5 µg witaminy B12.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie

Węgiel leczniczy to węgiel aktywny (aktywowany) w postaci czarnych tabletek, który znalazł zastosowanie jako środek na biegunkę, zatrucia. Podawanie węgla aktywowanego jest ...

więcej

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i ...

więcej

Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka? Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie ...

Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm ...

więcej

Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale), czyli mniszek pospolity, ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Jednak najczęściej jest ...

więcej

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru ...

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.