Retin A®

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Retin A® tuba 30 g, krem 37,09zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Tretynoina (kwas all trans-retynowy) wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym, zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Należy oczyścić skórę przed nałożeniem preparatu. Preparat stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Należy rozprowadzić za pomocą gazowego wacika, waty lub końcami czystych palców wystarczającą ilość kremu tak, by nieznacznie pokryć miejsca zmienione chorobowo. Należy unikać stosowania zbyt dużej ilości preparatu, by jego nadmiar nie dostał się do oczu, kącików nosa i innych miejsc, które nie wymagają leczenia. Początkowo może wystąpić przemijające uczucie parzenia i gorąca. Podczas stosowania preparatu może wystąpić nieznaczny rumień, podobny do łagodnej opalenizny. Stosowanie preparatu, w nadmiernych ilościach lub zbyt często, nie polepsza i nie przyspiesza rezultatów leczenia, może jednak spowodować wyraźne zaczerwienienie, złuszczanie naskórka i uczucie dyskomfortu. Jeśli wystąpią takie objawy niepożądane, stosowanie preparatu należy na kilka dni przerwać. Poprawę obserwuje się zazwyczaj po 6-8 tyg. leczenia. Podczas pierwszych tygodni leczenia może wystąpić zaostrzenie zmian zapalnych, spowodowane działaniem preparatu na niewidoczne uprzednio zaskórniki i grudki znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Jeśli wystąpi pożądana reakcja na leczenie, możliwe jest uzyskanie dalszej poprawy, stosując preparat rzadziej. W trakcie leczenia preparatem, można stosować nawilżające kremy i kosmetyki, lecz nie należy nakładać ich na skórę w tym samym czasie. Przed zastosowaniem preparatu, należy dokładnie umyć skórę. Należy unikać środków myjących o działaniu ściągającym. Zaleca się stosowanie łagodnego mydła. Należy powstrzymać się od częstego mycia leczonych okolic - wystarczy 2 razy na dobę. Skórę należy osuszać bez jej wycierania.

Wskazania

Leczenie trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nabłoniaki skóry w wywiadzie (również rodzinnym). Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Okołowargowe zapalenie skóry (dermatitis perioralis). W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Środki ostrożności

Objawy podrażnienia skóry (np. rumień, łuszczenie się, świąd, oparzenie słoneczne itp.) do czasu ich ustąpienia, powinny stanowić przeciwwskazanie do rozpoczęcia lub ponownego wdrożenia leczenia preparatem. W przypadku wystąpienia miejscowych ciężkich reakcji skórnych (np.: rumień, obrzęk, świąd, uczucie palenia, parzenia i gorąca, tworzenie się strupów i (lub) łuszczenie się skóry w miejscu podania), zaleca się rzadsze stosowanie preparatu lub przerwanie leczenia. W przypadku występowania ciężkich lub uporczywych podrażnień, należy zaprzestać leczenia preparatem. Skrajne warunki pogodowe, jak wiatr czy zimno, mogą także powodować podrażnienie u pacjentów leczonych preparatem. Ze względu na ryzyko ciężkich podrażnień skóry u pacjentów z wypryskiem preparat należy stosować z największą ostrożnością. Podczas stosowania tretynoiny należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, w tym lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, lub ją zminimalizować. Ze względu na ryzyko ciężkiego podrażnienia skóry, pacjentom z oparzeniami słonecznymi należy zalecać powstrzymanie się od stosowania preparatu, do czasu całkowitego ustąpienia objawów oparzenia słonecznego. Pacjenci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy narażeni są na znaczną ekspozycję na słońce i (lub) są wrażliwi na promieniowanie słoneczne, powinni zachować szczególną ostrożność. Gdy nie można uniknąć ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie na leczone okolice preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym i noszenie odzieży ochronnej. Nie rozstrzygnięto ostatecznie, czy tretynoina ma zależne od światła działanie karcynogenne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, powiekami, nozdrzami, ustami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Często występują reakcje miejscowe, takie jak: suchość lub łuszczenie się skóry, uczucie pieczenia, oparzenia, podrażnienie, rumień, świąd, wysypka, przejściowe niedobarwienie skóry lub nadmierna pigmentacja. Wymienione reakcje skórne były zwykle łagodne do umiarkowanych i były ogólnie dobrze tolerowane. Zwykle pojawiały się na początku leczenia i z wyjątkiem suchości lub złuszczania się skóry, które trwały podczas całej kuracji, przeważnie ulegały osłabieniu w czasie leczenia. Rzadziej obserwowane działania niepożądane to: powstawanie pęcherzyków lub strupów na skórze, podrażnienie oczu, obrzęk. Alergia kontaktowa na miejscowo stosowaną tretynoinę jest rzadko spotykana. Stwierdzono zwiększoną wrażliwość na tretynoinę zarówno podczas ekspozycji na słońce jak i na inne źródła promieniowania nadfioletowego.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane. Nie wiadomo czy tretynoina przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu przez karmiące matki.

Interakcje

Preparat należy stosować ostrożnie razem z: innymi lekami stosowanymi na skórę; lekami silnie wysuszającymi, ścierającymi lub złuszczającymi środkami kosmetycznymi. Pacjenci stosujący środki złuszczające, powinni zaprzestać ich stosowania przed rozpoczęciem leczenia preparatem, a leczenie preparatem rozpocząć, gdy stan skóry będzie prawidłowy. Naprzemienne stosowanie preparatów złuszczających i preparatu, może powodować kontaktowe zapalenie skóry, co może spowodować konieczność zmniejszenia częstości ich stosowania.

Preparat zawiera substancję Tretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny. Krem zawiera butylohydroksyanizol (E 320), butylohydroksytoluen (E 321), olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany, kwas sorbowy i parahydroksybenzoesanu metylu (E 218).

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

1 g żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny; żel zawiera p-hydroksybenzoesany metylu i propylu, butylohydroksytoluen.

1 kaps. zawiera 10 mg tretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oraz sorbitol.

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.