Retin A®

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Retin A® tuba 30 g, krem 37,09 zł 2018-06-18

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Tretynoina (kwas all trans-retynowy) wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym, zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Należy oczyścić skórę przed nałożeniem preparatu. Preparat stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Należy rozprowadzić za pomocą gazowego wacika, waty lub końcami czystych palców wystarczającą ilość kremu tak, by nieznacznie pokryć miejsca zmienione chorobowo. Należy unikać stosowania zbyt dużej ilości preparatu, by jego nadmiar nie dostał się do oczu, kącików nosa i innych miejsc, które nie wymagają leczenia. Początkowo może wystąpić przemijające uczucie parzenia i gorąca. Podczas stosowania preparatu może wystąpić nieznaczny rumień, podobny do łagodnej opalenizny. Stosowanie preparatu, w nadmiernych ilościach lub zbyt często, nie polepsza i nie przyspiesza rezultatów leczenia, może jednak spowodować wyraźne zaczerwienienie, złuszczanie naskórka i uczucie dyskomfortu. Jeśli wystąpią takie objawy niepożądane, stosowanie preparatu należy na kilka dni przerwać. Poprawę obserwuje się zazwyczaj po 6-8 tyg. leczenia. Podczas pierwszych tygodni leczenia może wystąpić zaostrzenie zmian zapalnych, spowodowane działaniem preparatu na niewidoczne uprzednio zaskórniki i grudki znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Jeśli wystąpi pożądana reakcja na leczenie, możliwe jest uzyskanie dalszej poprawy, stosując preparat rzadziej. W trakcie leczenia preparatem, można stosować nawilżające kremy i kosmetyki, lecz nie należy nakładać ich na skórę w tym samym czasie. Przed zastosowaniem preparatu, należy dokładnie umyć skórę. Należy unikać środków myjących o działaniu ściągającym. Zaleca się stosowanie łagodnego mydła. Należy powstrzymać się od częstego mycia leczonych okolic - wystarczy 2 razy na dobę. Skórę należy osuszać bez jej wycierania.

Wskazania

Leczenie trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nabłoniaki skóry w wywiadzie (również rodzinnym). Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Okołowargowe zapalenie skóry (dermatitis perioralis). W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Środki ostrożności

Objawy podrażnienia skóry (np. rumień, łuszczenie się, świąd, oparzenie słoneczne itp.) do czasu ich ustąpienia, powinny stanowić przeciwwskazanie do rozpoczęcia lub ponownego wdrożenia leczenia preparatem. W przypadku wystąpienia miejscowych ciężkich reakcji skórnych (np.: rumień, obrzęk, świąd, uczucie palenia, parzenia i gorąca, tworzenie się strupów i (lub) łuszczenie się skóry w miejscu podania), zaleca się rzadsze stosowanie preparatu lub przerwanie leczenia. W przypadku występowania ciężkich lub uporczywych podrażnień, należy zaprzestać leczenia preparatem. Skrajne warunki pogodowe, jak wiatr czy zimno, mogą także powodować podrażnienie u pacjentów leczonych preparatem. Ze względu na ryzyko ciężkich podrażnień skóry u pacjentów z wypryskiem preparat należy stosować z największą ostrożnością. Podczas stosowania tretynoiny należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, w tym lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, lub ją zminimalizować. Ze względu na ryzyko ciężkiego podrażnienia skóry, pacjentom z oparzeniami słonecznymi należy zalecać powstrzymanie się od stosowania preparatu, do czasu całkowitego ustąpienia objawów oparzenia słonecznego. Pacjenci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy narażeni są na znaczną ekspozycję na słońce i (lub) są wrażliwi na promieniowanie słoneczne, powinni zachować szczególną ostrożność. Gdy nie można uniknąć ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie na leczone okolice preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym i noszenie odzieży ochronnej. Nie rozstrzygnięto ostatecznie, czy tretynoina ma zależne od światła działanie karcynogenne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, powiekami, nozdrzami, ustami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Często występują reakcje miejscowe, takie jak: suchość lub łuszczenie się skóry, uczucie pieczenia, oparzenia, podrażnienie, rumień, świąd, wysypka, przejściowe niedobarwienie skóry lub nadmierna pigmentacja. Wymienione reakcje skórne były zwykle łagodne do umiarkowanych i były ogólnie dobrze tolerowane. Zwykle pojawiały się na początku leczenia i z wyjątkiem suchości lub złuszczania się skóry, które trwały podczas całej kuracji, przeważnie ulegały osłabieniu w czasie leczenia. Rzadziej obserwowane działania niepożądane to: powstawanie pęcherzyków lub strupów na skórze, podrażnienie oczu, obrzęk. Alergia kontaktowa na miejscowo stosowaną tretynoinę jest rzadko spotykana. Stwierdzono zwiększoną wrażliwość na tretynoinę zarówno podczas ekspozycji na słońce jak i na inne źródła promieniowania nadfioletowego.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane. Nie wiadomo czy tretynoina przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu przez karmiące matki.

Interakcje

Preparat należy stosować ostrożnie razem z: innymi lekami stosowanymi na skórę; lekami silnie wysuszającymi, ścierającymi lub złuszczającymi środkami kosmetycznymi. Pacjenci stosujący środki złuszczające, powinni zaprzestać ich stosowania przed rozpoczęciem leczenia preparatem, a leczenie preparatem rozpocząć, gdy stan skóry będzie prawidłowy. Naprzemienne stosowanie preparatów złuszczających i preparatu, może powodować kontaktowe zapalenie skóry, co może spowodować konieczność zmniejszenia częstości ich stosowania.

Cena

Retin A®, cena 100% 37,09 zł

Preparat zawiera substancję Tretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny; żel zawiera p-hydroksybenzoesany metylu i propylu, butylohydroksytoluen.

1 kaps. zawiera 10 mg tretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oraz sorbitol.

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.