Rectanal

100 ml preparatu zawiera 14 g dwuwodorofosforanu sodu i 5 g uwodnionego fosforanu disodowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rectanal but. 150 ml, roztwór doodbytniczy 10,32zł 2017-10-31

Działanie

Środek przeczyszczający, hipertoniczny roztwór fosforanów sodu, wlewki doodbytnicze. Preparat poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas kałowych. Zwiększenie objętości i zmiękczenie mas kałowych pobudza odruch defekacji. Jony fosforanowe wchłaniają się do krwi w niewielkim stopniu i są wydalane w moczu.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: ok. 120-150 ml roztworu. Dzieci 3-12 lat: 60-90 ml roztworu (u dzieci w wieku 3-5 lat lek stosować wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem). Preparat należy stosować wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg operacyjny oraz w dniu operacji. Nie stosować częściej niż raz na dobę, z wyjątkiem sytuacji gdy nie uzyskano pełnego oczyszczenia w dniu poprzedzającym zabieg, wtedy wlew można powtórzyć. Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Środków przeczyszczających nie stosować dłużej niż tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym zaleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi. Lek nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat, ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Sposób podania: założyć nakrętkę z aplikatorem na butelkę, końcówkę dozownika natłuścić wazeliną lub płynną parafiną w celu łatwiejszego wprowadzenia do odbytnicy. Jeśli pacjent podaje sam sobie lek, powinien ułożyć się na boku (najlepiej lewym) i zgiąć obie nogi w stawach biodrowych i kolanach. Jeśli ktoś podaje lek, pacjent powinien przyjąć pozycję podpartą na łokciach i kolanach. Końcówkę dozownika ostrożnie wprowadzić do odbytnicy i podać lek, powoli ściskając butelkę. Po wprowadzeniu roztworu do jelita pacjent powinien pozostać 2-5 minut w jednej z opisanych pozycji, aż do wystąpienia uczucia parcia, a następnie wypróżnić się. W przypadku zwężenia odbytu, bądź ubytków śluzówki odbytu, zabieg można wykonać przedłużając sztywną końcówkę butelki miękkim cewnikiem. Nie należy używać siły podczas wprowadzania końcówki dozownika do naturalnego lub sztucznego odbytu (uszkodzenie ściany jelita). Nie należy również wykonywać wlewek w pozycji stojącej.

Wskazania

Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem. Zaparcia występujące sporadycznie np. po operacjach oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Perforacja jelita grubego. Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia. Podejrzenie perforacji, niedrożności lub wrzodziejącego zapalenia jelita. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie. Wiek poniżej 3 lat. Odwodnienie. Ciąża.

Środki ostrożności

Pacjentom nieprzytomnym, o ograniczonej świadomości oraz z chorobami serca lek podawać tylko w obecności wykwalifikowanego personelu medycznego. Zachować specjalną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz tych otrzymujących leki moczopędne lub leki mogące wywołać zaburzenia wodno-elektrolitowe, u pacjentów ze sztucznym odbytem oraz u pacjentów, u których występują pierwotne lub wtórne zaburzenia elektrolitowe (zaleca się kontrolowanie stężenia elektrolitów), u osób w podeszłym wieku. Jeśli podczas lub po zastosowaniu płynu doodbytniczego wystąpią krwawienia lub nasilone skurcze jelit, zabieg należy przerwać i zgłosić się do lekarza. W zaparciach stosować sporadycznie oraz nie stosować częściej niż raz na dobę. Jeśli u dziecka nie nastąpi wypróżnienie, należy porozumieć się z lekarzem (zatrzymanie płynu doodbytniczego może spowodować odwodnienie).

Niepożądane działanie

Rzadko: przemijająca hipokalcemia i hiponatremia (prowadzą do odwodnienia), zaburzenia czynności jelita grubego (w przypadku częstego stosowania). U dzieci i młodzieży istnieje podobne jak u dorosłych ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany w ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią. Brak wpływu na płodność.

Uwagi

Lek wywiera znaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na działanie produktu leczniczego, przez co najmniej 12 godzin po jego zastosowaniu nie należy prowadzić pojazdów.

Interakcje

U pacjentów stosujących leki blokujące kanały wapniowe lub leki moczopędne może dochodzić do zmiany stężenia elektrolitów.

Preparat zawiera substancje Sodium dihydrophosphate, Sodium hydrophosphate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 ml preparatu zawiera 14 g dwuwodorofosforanu sodu i 5 g uwodnionego fosforanu disodowego.

1 ml roztworu zawiera disodu fosforan dwunastowodny w przeliczeniu na substancję bezwodną 32,2 mg i sodu diwodorofosforan jednowodny w przeliczeniu na substancję bezwodną 139 mg.

Najczęściej wyszukiwane

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny udowej? Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny ...

Przepuklina udowa to schorzenie diagnozowane głównie u kobiet, zwłaszcza tych, które już rodziły. Jeśli więc odczuwasz przewlekły dyskomfort w okolicy pachwiny, górnej ...

więcej

Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po zapaleniu otrzewnej Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po ...

Zapalenie otrzewnej to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym gdy pojawią się objawy zapalenia otrzewnej, nie należy podejmować prób samodzielnego ...

więcej

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.