PV Jod 10%

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PV Jod 10% but. 20 ml, roztw. 12,89 zł 2018-01-25

Działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Dawkowanie

Miejscowo. Do przemywania ran i skóry: roztwór stosuje się bez rozcieńczania. Do płukania błony śluzowej jamy ustnej i pochwy: roztwór stosuje się po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. roztworu : 10 cz. wody. Roztwór zawsze należy sporządzać tuż przed jego zastosowaniem. Nie wolno przechowywać rozcieńczonego roztworu. Stosować raz lub kilka razy na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 14 dni.

Wskazania

Zapobieganie oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować doustnie; długotrwale. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Nie stosować na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Pacjenci przewlekle chorzy. Niewydolność nerek. Dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego. U dzieci powyżej 2 lat, ze względu na przenikanie jodu do organizmu, preparat należy stosować szczególnie ostrożnie. Unikać kontaktu z oczami.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Należy unikać stosowania roztworu w okresie ciąży(jod wchłonięty do organizmu przenika przez barierę łożyskową, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu) oraz w okresie karmienia piersią (jod wchłonięty do organizmu przenika do mleka matki, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u noworodka). Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Roztwór może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego. Jod po wchłonięciu do organizmu może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale. Podczas płukania jamy ustnej należy zachować szczególną ostrożność, aby pomyłkowo nie połknąć roztworu. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Roztwór może wchodzić w reakcje zwłaszcza z preparatami zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym oraz z tiosiarczanem sodu. Nie stosować u pacjentów leczonych równocześnie preparatami litu. Nie należy stosować roztworu jednocześnie z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

Cena

PV Jod 10%, cena 100% 12,89 zł

Preparat zawiera substancję Povidone-Iodine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 globulka dopochwowa zawiera 200 mg jodowanego powidonu.

1 g kremu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

1 ml roztworu zawiera 100 mg jodowanego powidonu.

100 g roztworu zawiera 50 g alkoholu izopropylowego i 1 g powidonu jodowanego.

100 g żelu zawiera 10 g powidonu jodowanego.

1 g maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

100 g roztworu zawiera 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.

100 g maści zawiera 10 g powidonu jodowanego z 10% zawartością dostępnego jodu.

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.