PV Jod 10%

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PV Jod 10% but. 20 ml, roztwór 12,89zł 2017-10-31

Działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Dawkowanie

Miejscowo. Do przemywania ran i skóry: roztwór stosuje się bez rozcieńczania. Do płukania błony śluzowej jamy ustnej i pochwy: roztwór stosuje się po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. roztworu : 10 cz. wody. Roztwór zawsze należy sporządzać tuż przed jego zastosowaniem. Nie wolno przechowywać rozcieńczonego roztworu. Stosować raz lub kilka razy na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 14 dni.

Wskazania

Zapobieganie oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować doustnie; długotrwale. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Nie stosować na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Pacjenci przewlekle chorzy. Niewydolność nerek. Dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego. U dzieci powyżej 2 lat, ze względu na przenikanie jodu do organizmu, preparat należy stosować szczególnie ostrożnie. Unikać kontaktu z oczami.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Należy unikać stosowania roztworu w okresie ciąży(jod wchłonięty do organizmu przenika przez barierę łożyskową, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu) oraz w okresie karmienia piersią (jod wchłonięty do organizmu przenika do mleka matki, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u noworodka). Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Roztwór może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego. Jod po wchłonięciu do organizmu może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale. Podczas płukania jamy ustnej należy zachować szczególną ostrożność, aby pomyłkowo nie połknąć roztworu. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Roztwór może wchodzić w reakcje zwłaszcza z preparatami zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym oraz z tiosiarczanem sodu. Nie stosować u pacjentów leczonych równocześnie preparatami litu. Nie należy stosować roztworu jednocześnie z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

Preparat zawiera substancję Povidone-Iodine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

1 g maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

1 globulka dopochwowa zawiera 200 mg jodowanego powidonu.

100 g roztworu zawiera 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.

1 ml roztworu zawiera 100 mg jodowanego powidonu.

1 g kremu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

100 g żelu zawiera 10 g powidonu jodowanego.

100 g roztworu zawiera 50 g alkoholu izopropylowego i 1 g powidonu jodowanego.

100 g maści zawiera 10 g powidonu jodowanego z 10% zawartością dostępnego jodu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.