Posorutin®

1 ml kropli do oczu zawiera 50 mg trokserutyny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Posorutin® but. 10 ml, krople do oczu 23,55zł 2017-10-31

Działanie

Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną naturalnej substancji - rutozydu (rutyny, witaminy P). Najważniejszym skutkiem farmakodynamicznym działania trokserutyny jest zmniejszenie kruchości naczyń włosowatych oraz ich przepuszczalności. Trokserutyna zapobiega procesom wysiękowym i powstawaniu obrzęków. Działanie ochronne dotyczy także błon komórkowych krwinek czerwonych, co zmniejsza tendencję erytrocytów do agregacji, poprawiając w ten sposób przepływ krwi. Trokserutyna podawana do oka działa w przednim odcinku oraz dyfunduje przez rogówkę. Substancja czynna, która dotrze do surowicy łączy się w ok. 30% z białkami. T0,5 u zdrowych ochotników wynosi 18 h. Trokserutyna nie przenika przez barierę krew-mózg. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że jedynie pomijalnie małe ilości przenikają do łożyska. Wchłonięta substancja czynna zostaje szybko przekształcona w glikozyd kwasu glukuronowego. W przewodzie pokarmowym niewchłonięta trokserutyna w większości rozkładana jest przez żółć i zostaje wydalona z kałem.

Dawkowanie

Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 3 razy na dobę. Lek przeznaczony do długotrwałej terapii. Sposób podania. Przy stosowaniu kilku leków okulistycznych podawanych miejscowo należy zachować co najmniej 15 min przerwy między zakraplaniem kolejnych leków; maści do oczu stosować jako ostatnie.

Wskazania

Terapia wspomagająca w niedomodze ścian naczyń krwionośnych, występującej np. w retinopatii cukrzycowej i krwawieniach podspojówkowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na trokserutynę lub składniki pomocnicze preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku pogorszenia się stanu pacjenta należy ponownie przeanalizować przebieg terapii. Podczas stsowania leku nie zaleca się noszenia miękkich soczewek kontaktowych. Jeśli jednak brak jest przeciwwskazań do ich używania, przed zakropleniem leku soczewki należy zdjąć i zakroplić lek do worka spojówkowego. Soczewki można ponownie założyć po 15 min. Ze względu na możliwość uszkodzenia, należy unikać kontaktu miękkich soczewek z lekiem.

Niepożądane działanie

Rzadko: pieczenie oczu. Bardzo rzadko: objawy nadwrażliwości polegające na reakcjach alergicznych na jeden ze składników leku.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obslugiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Preparat zawiera substancję Troxerutin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny (mieszanina hydroksyetylorutozydów zawierająca nie mniej niż 80% 7,3’,4’-tri[O-(2-hydroksyetylo)]rutozydu).

1 g żelu zawiera 20 mg trokserutyny.

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny.

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

1 kaps. zawiera: 200 mg trokserutyny, 105,3 mg wyciągu suchego z nasion kasztanowca, zawierającego 20 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę. Preparat zawiera olej sojowy oczyszczony.

1 g żelu zawiera: 20 mg trokserutyny i 100 mg zagęszczonego wyciągu z nasion kasztanowca, zawierającego 10 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę. Preparat zawiera: glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 20 mg trokserutyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i bronopol.

1 kaps. zawiera 50 mg O-β-hydroksyetylorutozydu i 200 mg kwasu askorbowego.

1 kaps. zawiera 200 mg O-β-hydroksyetylorutozydu. Preparat zawiera laktozę.

1 g żelu zawiera 118 mg wyciągu z nasion kasztanowca oraz 20 mg trokserutyny. Żel zawiera glikol propylenowy oraz p-hydroksybenzoesany.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.