Polhumin® R

1 wkład (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej rozpuszczalnej.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Polhumin® R 5 wkładów 3 ml, roztw. do wstrz. 97,23 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat zawiera insulinę ludzką krótkodziałającą, otrzymywaną metodą rekombinacji DNA bakterii E. coli. Insulina zmniejsza stężenie glukozy w surowicy poprzez hamowanie wytwarzania glukozy w wątrobie (glukogenolizy i glukoneogenezy) oraz nasilenie transportu glukozy do komórek mięśniowych i tłuszczowych oraz zwiększenie wewnątrzkomórkowego zużycia glukozy. Insulina hamuje lipolizę i pobudza syntezę kwasów tłuszczowych, zmniejsza tworzenie ciał ketonowych. Hormon pobudza syntezę białek i hamuje ich rozpad w mięśniach i innych tkankach organizmu. Po podaniu podskórnym początek działania występuje w ciągu 30 min, maksimum działania - po 1-3 h, całkowity czas działania wynosi 8 h.

Dawkowanie

Indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem na insulinę. U dzieci należy dążyć do uzyskania normoglikemii, najbardziej właściwa jest insulinoterapia czynnościowa. U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby dawkę insuliny należy odpowiednio zmniejszyć. U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) nie należy dążyć do uzyskania normoglikemii; zaleca się algorytm 2 wstrzyknięć insuliny, utrzymanie glikemii poniżej progu nerkowego jest często wystarczające. Pacjenci z otyłością mogą wymagać zwiększonych dawek insuliny. Preparat podaje się zazwyczaj podskórnie w okolicę brzucha, pośladki, udo lub górną część ramienia. Należy zmieniać miejsca iniekcji w obszarze jednego regionu anatomicznego tak, aby to samo miejsce było wykorzystywane nie częściej niż raz w miesiącu. W klinicznie uzasadnionych przypadkach można podawać domięśniowo lub dożylnie.

Wskazania

Cukrzyca wymagająca leczenia insuliną.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, chyba że jest to częścią programu odczulania. Hipoglikemia.

Środki ostrożności

U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby zapotrzebowanie na insulinę może być zmniejszone. Ostrożnie stosować u pacjentów z niedoczynnością przysadki i nadnerczy ze względu na zwiększone ryzyko hipoglikemii. U pacjentów, którzy planują wyjazd do innej strefy czasowej, pory posiłków i wstrzyknięć insuliny mogą ulec zmianie. Zapotrzebowanie na insulinę może być zmienione podczas chorób lub sytuacji stresowych. Zmiana na inny typ insuliny lub insulinę innego pochodzenia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską i może wymagać zmiany dawki.

Niepożądane działanie

Najczęściej: hipoglikemia. Często: miejscowa reakcja alergiczna. W miejscu podania insuliny mogą wystąpić: zaczerwienienie, obrzęk, świąd, ból, krwiak. Niezbyt często: lipodystrofia, hipertrofia (niekiedy w miejscach odległych od miejsca podania insuliny). Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży. Zapotrzebowanie na insulinę zwykle zmniejsza się w I trymestrze i stopniowo zwiększa się w czasie II i III trymestru ciąży, zmniejsza się w momencie wystąpienia czynności porodowej, po porodzie szybko wraca do wartości sprzed okresu ciąży. Nie ma ograniczeń w stosowaniu preparatu w czasie karmienia piersią, może być jednak konieczne dostosowanie dawki.

Uwagi

W trakcie leczenia konieczna jest systematyczna kontrola stężenia glukozy we krwi i (lub) w moczu. Kilka razy w roku należy oznaczać stężenie hemoglobiny glikowanej. W przypadku wystąpienia hipoglikemii może dojść do upośledzenia koncentracji i zwolnienia czasu reakcji, co stanowi ryzyko podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych. Podczas prowadzenia pojazdów należy unikać sytuacji mogących prowadzić do wystąpienia hipoglikemii; zalecana jest kontrola stężenia glukozy we krwi w czasie dłuższej podróży.

Interakcje

Działanie hipoglikemizujące insuliny mogą nasilać: doustne leki przeciwcukrzycowe, β-adrenolityki, inhibitory MAO, salicylany, analogi somatostatyny (np. oktreotyd), etanol. Działanie hipoglikemizujące insuliny mogą osłabiać: estrogeny (w tym doustne środki antykoncepcyjne, HTZ), hormony tarczycy, związki litu, danazol, sympatykomimetyki, kwas nikotynowy, glikokortykosteroidy, fenytoina.

Cena

Polhumin® R, cena 100% 97,23 zł

Preparat zawiera substancję Insulin human, insulin neutral injection.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 wstrzykiwacz (3 ml) SoloStar lub 1 wkład (3 ml) do wstrzykiwacza zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej neutralnej.

1 wkład (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej.

1 wkład do wstrzykiwaczy (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej rozpuszczalnej.

1 fiolka (10 ml) zawiera 1000 j.m., a 1 wkład do wstrzykiwacza (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej rozpuszczalnej.

1 wkład (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej rozpuszczalnej.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.