Polcortolon® TC

1 g zawiesiny zawiera 23,12 mg chlorowodorku tetracykliny i 0,58 mg acetonidu triamcynolonu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Polcortolon® TC 17,3 g, aerozol na skórę, zawiesina 25,83zł 2017-10-31

Działanie

Preparat złożony zawierający tetracyklinę i triamcynolon. Tetracyklina - antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Triamcynolon - kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Lek działa na bakterie wrażliwe na tetracyklinę, znajdujące się ogniskach zapalnych oraz ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejsza rumień i świąd. Tetracyklina stosowana na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi. Triamcynolon stosowany miejscowo może wchłaniać się do krwi (stan zapalny i/lub inne choroby przyspieszają wchłanianie); metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 3 lat: chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry w odległości od 15 cm do 20 cm, przez 1-3 sek. Stosować 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. Po każdym nałożeniu preparatu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Nie należy stosować u dzieci do 3 lat.

Wskazania

Miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, w przebiegu takich chorób jak: alergiczne choroby skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym; oparzenia i odmrożenia I stopnia; owrzodzenia podudzi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tetracyklinę, triamcynolon i inne składniki preparatu. Wirusowe, grzybicze lub gruźlicze zakażenia skóry. Trądzik zwykły lub różowaty. Dermatitis perioralis. Nowotwory skóry i stany przedrakowe. Nie należy stosować preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych.

Środki ostrożności

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi i chronić oczy przed lekiem; w razie kontaktu aerozolu z oczami należy je przemyć dokładnie wodą. Nie wdychać rozpylanej substancji. Lek należy odstawić jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry. Szczególnie ostrożnie stosować na skórę twarzy. Preparatu nie należy stosować długotrwale, na dużych powierzchniach skóry, na rany (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych tetracykliny lub triamcynolonu charakterystyczne dla kortykosteroidów). Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono aerozol i nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi. W trakcie leczenia należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium). Podczas leczenia pacjent powinien uważać, aby nie zarazić się zakaźną chorobą wirusową (np. ospa wietrzna, odra). Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania preparatu u dzieci w wieku powyżej 3 lat (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych tetracykliny lub triamcynolonu u dzieci jest większe niż u dorosłych ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała).

Niepożądane działanie

Triamcynolon może powodować: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypkę, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenie skóry i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i (lub) na dużych powierzchniach skóry, triamcynolon może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów. U dzieci mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Preparat stosowany długotrwale na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tetracyklina może powodować miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne, wystąpienie fotodermatoz i (lub) namnażanie grzybów lub opornych szczepów bakterii.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Podczas leczenia nie należy jednocześnie stosować miejscowo innych preparatów - może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji preparatu oraz powodować interakcje lub podrażnienie skóry.

Preparat zawiera substancje Tetracycline hydrochloride, Triamcinolone acetonide.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g zawiesiny zawiera 23,12 mg chlorowodorku tetracykliny i 0,58 mg acetonidu triamcynolonu.

1 kaps. zawiera 140 mg zasadowego cytrynianu potasowo-bizmutowego (co odpowiada 40 mg tlenku bizmutu), 125 mg metronidazolu oraz 125 mg chlorowodorku tetracykliny; lek zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 250 mg chlorowodorku tetracykliny. Tabl. zawierają laktozę i sacharozę.

1 g maści zawiera 30 mg chlorowodorku tetracykliny.

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu ekonazolu i 1,1 mg acetonidu triamcynolonu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol, kwas benzoesowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.