Piloxidil

1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Piloxidil but. 60 ml, płyn do stos. na skórę głowy 43,90zł 2017-10-31

Działanie

Minoksydyl stosowany miejscowo stymuluje wzrost włosów u mężczyzn i u kobiet z łysieniem typu męskiego. Hamuje utratę włosów i pobudza wzrost włosów. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po ok. 8 tyg. stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występuje po upływie 4-5 mies. leczenia. Maksymalny odrost włosów występuje zwykle po ok. roku leczenia. Minoksydyl nie wykazuje działania antyadrogenowego. Minoksydyl w niewielkim stopniu jest absorbowany przez skórę do krążenia ogólnoustrojowego. W ok. 95% wydalany jest przez nerki, tylko nieznaczna ilość jest wydalana z kałem (1-3%). Po przerwaniu stosowania leku ok. 95% zaabsorbowanego do organizmu minoksydylu jest wydalane w ciągu 4 dni.

Dawkowanie

Miejscowo. Dorośli w wieku 18-65 lat: nanosić kroplami 1 ml preparatu w miejscach wypadania włosów na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 h i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Preparat należy nanosić kroplami za pomocą pompki dozującej - 1 ml płynu uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnięciu przycisku pompki. Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu płynu. Nie stosować preparatu na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 h po zastosowaniu płynu. Jeśli po roku nie ma widocznych rezultatów kuracji, leczenia należy zaprzestać. Dzieci i osoby w podeszłym wieku: nie stosować u dzieci (u osób w wieku poniżej 18 lat) i u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 rż.) z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych grupach wiekowych.

Wskazania

Leczenie łysienia typu męskiego (alopecia adrogenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku 18-65 lat. Preparat jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na minoksydyl lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Okres ciąży i karmienia piersią. Nie stosować w chorobach skóry głowy, np. w nasilonych zmianach w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka, na poparzoną słońcem skórę głowy. Nadciśnienie tętnicze (leczone i nieleczone). Nie stosować na świeżo ogoloną skórę głowy. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym oraz w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.

Środki ostrożności

Preparat można stosować tylko na zdrową skórę głowy, nie należy go stosować na inne części ciała. Minoksydyl przenika przez skórę do krwi w bardzo małej ilości, niemniej istnieje ryzyko przeniknięcia do organizmu większej dawki minoksydylu (np. w przypadku zastosowania płynu na uszkodzony naskórek lub niewłaściwego użycia płynu) i ewentualnego wystąpienia ogólnych działań niepożądanych minoksydylu. Należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z objawów: niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca przed zastosowaniem preparatu powinni skontaktować się z lekarzem. Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2-6 tyg. po rozpoczęciu kuracji. Związane jest to najprawdopodobniej z działaniem minoksydylu, który powoduje skracanie spoczynkowej, telogenowej fazy cyklu włosa i przejście do fazy wzrostu, anagenu. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tyg., pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli w trakcie leczenia nastąpi zranienie skóry lub wystąpi silny rumień po nadmiernym opalaniu się na słońcu, należy przerwać na kilka dni stosowanie preparatu aż do wygojenia się skóry głowy. W przypadku kontaktu z uszkodzonym naskórkiem, oczami lub błoną śluzową, miejsca te należy dokładnie spłukać wodą. U niektórych osób podczas stosowania płynu występowały zmiany zabarwienia i (lub) struktury włosów. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Przypadkowe połknięcie płynu może spowodować wystąpienie ciężkich działań niepożądanych na układ krążenia. Uwaga! Należy unikać wdychania par rozpylanego preparatu. Płyn jest łatwopalny. Nie wolno stosować preparatu przy otwartym ogniu.

Niepożądane działanie

Często: bóle głowy, nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji, w tym w obrębie twarzy kobiet), świąd (w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony oraz świąd oczu). Niezbyt często: niedociśnienie, duszność, przemijające wypadanie włosów, zmiany koloru i struktury włosów, łuszczenie się skóry (obejmujące w miejscu aplikacji złuszczającą się wysypkę oraz złuszczające zapalenie skóry), wysypka (w tym wysypka w miejscu aplikacji, wysypka krostkowa, grudkowa i uogólniona), trądzik (wysypka trądzikopodobna), zapalenie skóry (obejmujące kontaktowe, w miejscu aplikacji, alergiczne, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry), suchość skóry (w tym suchość w miejscu aplikacji), obrzęki obwodowe, podrażnienie w miejscu podania (obejmujące podrażnienie skóry), rumień w miejscu aplikacji (w tym rumień i wysypka rumieniowata). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy. Działania niepożądane występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej, tachykardia, omdlenie, zawroty głowy, nagła utrata masy ciała, obrzęki rąk lub stóp, spadek ciśnienia tętniczego, utrzymujące się zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie należy stosować preparatu jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy, zwłaszcza takimi jak np. kortykosteroidy, retynoidy, ditranol czy wazelina, gdyż mogą one zwiększać przenikanie minoksydylu przez skórę do krwi i spotęgować ryzyko działań niepożądanych. W trakcie stosowaniu leków obniżających ciśnienie krwi (np. guanetydyny) przed użyciem preparatu należy zasięgnąć porady lekarza, ze względu na potencjalne ryzyko nadmiernego spadku ciśnienia krwi.

Preparat zawiera substancję Minoxidil.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml roztw. na skórę zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.