Pikopil

1 tabl. zawiera 7,5 mg pikosiarczanu sodu. Preparat zawiera laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pikopil 10 szt., tabl. powl. 2017-10-31

Działanie

Preparat należy do grupy leków przeczyszczających. Działa poprzez stymulację ruchów jelita oraz zwiększa ilość wody znajdującej się w jelitach.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 1 tabl. (5 mg) na dobę. Jeśli dawka 5 mg nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 1 tabl. (7,5 mg) na dobę. Dzieci w wieku od 10 lat: Przed podaniem leku dziecku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 1 tabl. (5 mg) na dobę. Jeśli dawka 5 mg nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 1 tabl. (7,5 mg) na dobę. Dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Jeśli wypróżnienia powrócą do normy, dawkę można zmniejszyć lub przerwać stosowanie leku. Tabletkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, popijając ją wodą. Tabletkę można podzielić na równe dawki. Tak jak w przypadku innych leków nasilających ruchy jelit, nie należy przyjmować leku dłużej niż przez 3 kolejne dni. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Podczas przyjmowania leku należy pić w ciągu dnia dużo wody - pozwoli to zapobiec odwodnieniu pacjenta.

Wskazania

Lek jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem u dorosłych i dzieci w wieku > 10 lat. 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie odwodnienie (tj. utraty zbyt dużej ilości wody z ustroju). Zablokowane jelito (niedrożność jelita). Poważne zaburzenia brzuszne jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Ostra choroba zapalna jelita. Silny ból w jamie brzusznej, który powoduje nudności lub wymioty. nagły, ostry ból brzucha, który wystąpił tuż przed przyjęciem leku. Niedrożność jelita.

Środki ostrożności

Przyjmowanie leku przez długi czas lub w dużych dawkach, może wpłynąć na ilość płynów i elektrolitów zawartych. Może wystąpić zwłaszcza zmniejszenie stężenia potasu (hipokaliemia), zmniejszenie ilości wody (odwodnienie) lub biegunka. Podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha wywołanego zaparciem mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie. Preparatu nie należy przyjmować codziennie lub przez długi czas. Jeśli pacjent zauważy, że ma potrzebę przyjmowania tego leku codziennie lub jeśli objawy nie ustępują, lub często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyn zaparcia. Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Ze względu na zawartość laktozy należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów.

Niepożądane działanie

Bardzo często: biegunka. Często: kurcze w jamie brzusznej, ból brzucha, przykre odczucie w górnej części brzucha. Rzadko: zawroty głowy, zasłabnięcie, wymioty, nudności, reakcje skórne. Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów: reakcje nadwrażliwości, obejmujące nagłe gromadzenie się płynu w skórze i błonach śluzowych (np. w gardle lub języku), trudności w oddychaniu i (lub) świąd i wysypka lub często występujące reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy). Długotrwałe stosowanie leków nasilających ruchy jelita (środków przeczyszczających) może powodować przewlekłą biegunkę, ból brzucha, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, co w ciężkich przypadkach może powodować kurcze mięśni lub ich osłabienie, uczucie zmęczenia (z powodu hipokaliemii), osłabienie czynności nerek z powodu zwiększonego wytwarzania przez korę nadnerczy hormonu o nazwie aldosteron (wtórny aldosteronizm) i tworzenie się kamieni w nerkach. Z powodu przewlekłego nadużywania leków przeczyszczających opisywano następujące stany: uszkodzenie nerek, zwiększenie zasadowości krwi (zasadowica metaboliczna) oraz osłabienie mięśni spowodowane zmniejszeniem stężenia potasu.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest on konieczny.

Uwagi

Mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie, zazwyczaj podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha związanego z zaparciem. Jeśli pacjent ma takie objawy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat może wpływać na działanie innych leków. Podobnie, jak i inne leki mogą wpływać na działanie preparatu. Należy stosować ostrożnie pikosiarczan sodu z lekami które mogą wpływać na ilość płynów w ustroju, jak: leki moczopędne np. bendrofluazyd lub furosemid i leki steroidowe, jak prednizolon. Zaburzenia równowagi płynowej oraz elektrolitowej w ustroju mogą powodować zwiększenie wrażliwości pacjenta na działanie niektórych leków stosowanych w chorobach serca (jak digoksyna, digitoksyna). Jednoczesne stosowanie antybiotyków o szerokim zakresie działania może zmniejszać skuteczność leku.

Preparat zawiera substancję Sodium picosulfate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 7,5 mg pikosiarczanu sodu. Preparat zawiera laktozę.

1 saszetka zawiera: 0,01 g pikosiarczanu sodu, 3,50 g tlenku magnezu, 10,97 g kwasu cytrynowego; lek zawiera potas - 5 mmol (195 mg)/ sasz.

1 ml roztworu zawiera 7,5 mg sodu pikosiarczanu bezwodnego (1 ml = 15 kropli). Preparat zawiera sorbitol.

Najczęściej wyszukiwane

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny udowej? Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny ...

Przepuklina udowa to schorzenie diagnozowane głównie u kobiet, zwłaszcza tych, które już rodziły. Jeśli więc odczuwasz przewlekły dyskomfort w okolicy pachwiny, górnej ...

więcej

Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po zapaleniu otrzewnej Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania po ...

Zapalenie otrzewnej to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym gdy pojawią się objawy zapalenia otrzewnej, nie należy podejmować prób samodzielnego ...

więcej

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.